Webinarium o najnowszej projekcji ludności ONZ

Komitet Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zorganizowali  12 lipca 2024 roku webinarium poświęcone najnowszej projekcji ludności Organizacji Narodów Zjednoczonych – ONZ.

Począwszy od 1989 roku 11 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Ludności – World Population Day. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Rady Zarządzającej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations Development Programme UNDP). Inspiracją do jego powstania było zainteresowanie społeczne Dniem Pięciu Miliardów, który odbył się 11 lipca 1987 roku, kiedy liczba ludności świata osiągnęła pięć miliardów osób.

Światowy Dzień Ludności ma na celu zwrócenie uwagi na problemy dotyczące rozwoju ludności świata, w tym m.in. takich jak planowanie rodziny, równość płci, ubóstwo, zdrowie matek oraz prawa człowieka. Tego dnia również Dywizja Ludności ONZ (UN Population Division) co dwa lata ogłasza projekcje ludności (World Population Prospects, WPP). Tegoroczna projekcja jest już 28 edycją opublikowaną przez UN Population Division. Z tej okazji odbyło się seminarium w formie otwartego posiedzenia plenarnego Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wyniki projekcji ludności przedstawił prof. John Wilmoth, Dyrektor United Nation Population Division. J. Wilmoth jest emerytowanym profesorem demografii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley gdzie pracował do 2014 r. Od 2005 roku związany jest z UN Population Division. Prof. J. Wilmoth jest autorem lub współautorem ponad 50 prac naukowych. W latach 2009–2012 był konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia i Banku Światowego. Brał także udział w kilku panelach ekspertów zwołanych przez rząd Stanów Zjednoczonych lub Narodową Akademię Nauk.

Do tematu wprowadziła prof. Elżbieta Gołata, Przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UEP. Prezentację wyników World Population Prospects 2024 przedstawił prof. John Wilmoth, dyrektor United Nations Population Division. Założenia dotyczące migracji referował prof. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Agnieszka Fihel z tej uczelni.

Prof. Paweł Strzelecki z  Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej miał wystąpienie zatytułowane: „WPP24 a prognoza ludności GUS 2023 i Europop23” a „Starzenie się populacji, perspektywy demograficzne Europy Środkowo-Wschodniej” przedstawiła prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, Prorektor ds. Nauki oraz Dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Seminarium cieszyło się szerokim odbiorem na arenie międzynarodowej, co zaowocowało ciekawą dyskusją, po której uwagi końcowe zaprezentowała prof. Irena E. Kotowska Honorowa Przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk.

Nagranie ze spotkania można zobaczyć na kanale YouTube UEP: World Population Prospects 2024 (youtube.com)

Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych

Prezentacja ze spotkania