Projekty i badania naukowe

Sprawiedliwy podział dóbr niepodzielnych w warunkach niepełnej informacji
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
Konkurs: OPUS 26
Nr rejestracyjny
2023/51/B/HS4/00829
Czas trwania projektu
24/07/2024 - 23/07/2027
Budżet
694 912 zł
Rok uzyskania
2024
Instytut
Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej
projekty

Sprawiedliwy podział dóbr niepodzielnych w warunkach niepełnej informacji

Kierownikiem projektu jest dr hab. Marcin Anholcer, prof. UEP

Opis projektu: Mając dane zbiór dóbr i zbiór uczestników mających określone preferencje względem tych dóbr, celem jest przydzielenie dóbr do uczestników w taki sposób, aby zostały spełnione pewne kryteria...

Opis projektu:

Mając dane zbiór dóbr i zbiór uczestników mających określone preferencje względem tych dóbr, celem jest przydzielenie dóbr do uczestników w taki sposób, aby zostały spełnione pewne kryteria sprawiedliwości. Przyjmujemy, że preferencje uczestników są określone za pomocą tzw. funkcji wartościujących, odpowiadających subiektywnej ocenie wartości dobra.
Można wziąć pod uwagę różne kryteria sprawiedliwości. Najczęściej stosowane to brak zazdrości (EF), proporcjonalność (PROP), równość (EQ) i optymalność w sensie Pareto (PO). EF oznacza, że po przydziale dóbr żaden uczestnik nie zazdrości innemu (tj. każdy jest przekonany, że jego własny pakiet dóbr jest co najmniej tak samo dobry jak pakiet kogokolwiek innego względem funkcji wartościującej).

W przypadku PROP każdy jest przekonany, że otrzymał przynajmniej proporcjonalną część wszystkich dóbr. EQ zakłada, że wszyscy są przekonani, iż otrzymali dokładnie taki sam udział (w odniesieniu do swojej funkcji wartościującej). PO oznacza, że nie ma innego przydziału, w którym każdy miałby nie gorzej niż w obecnym, a przynajmniej jeden uczestnik bezwzględnie lepiej.
Wszystkie wymienione kryteria są dobrze przeanalizowane, a spełniające je alokacje można znaleźć w przypadku dóbr nieskończenie podzielnych. Jednak w przypadku dóbr niepodzielnych niektóre z nich nie muszą istnieć. Z tego powodu rozważane są pewne relaksacje, w szczególności brak zazdrości względem dowolnego dobra (EFX), gdzie dla każdej pary agentów i, j oraz dla każdego dobra g, nawet jeśli agent i zazdrości agentowi j, zazdrość ta znika, jeśli j pozbędzie się g i sprawiedliwość względem podziału maksimin (MMS), gdzie każdy uczestnik otrzymuje co najmniej tyle samo (z punktu widzenia swojej funkcji wartościującej), ile wynosi maksimum ze wszystkich możliwych alokacji wartości najniżej wycenianego elementu alokacji. Chociaż MMS jest znaczącym osłabieniem PROP, nie musi istnieć, podczas gdy nie wiadomo, czy EFX zawsze istnieje, czy nie. Z tego powodu rozważane są również warianty aproksymacyjne obu kryteriów.
Niekompletność informacji występująca w realnym świecie skłoniła nas do rozważenia lokalnych wariantów problemu. Załóżmy, że rozważamy problem sprawiedliwego podziału w sieci społecznościowej (lub grafie wiedzy). Teraz każdy uczestnik porównuje otrzymany zbiór dóbr nie ze wszystkimi innymi agentami, a tylko z tymi widocznymi w sieci. W naturalny sposób zdefiniujemy lokalne wersje kryteriów sprawiedliwości i przeanalizujemy ich właściwości. W szczególności interesują nas dwie miary: lokalny brak zazdrości
względem dowolnego dobra (LEFX), odpowiednik EFX, oraz sprawiedliwość względem podziału maksimin (LMMS), odpowiednik MMS. Planujemy również przeanalizować aproksymacyjne wersje tych kryteriów sprawiedliwości.
Chcemy zidentyfikować struktury grafów wiedzy, które gwarantują istnienie lokalnie sprawiedliwego podziału. Ponieważ część dowodów będzie miała charakter konstruktywny, przedstawimy również kilka algorytmów sprawiedliwego podziału i przeanalizujemy ich właściwości. Na koniec chcemy zbadać relacje między sprawiedliwością lokalną i globalną. Łatwo zauważyć, że niektóre lokalnie sprawiedliwe alokacje mogą być niesprawiedliwe w skali globalnej. Naszym celem jest zbadanie, jak daleko lokalnie sprawiedliwa alokacja może być od globalnej sprawiedliwości i jak ta odległość jest związana ze strukturą grafu wiedzy. W przyszłości może to być podstawą modeli pozwalających wyjaśnić, w jaki sposób struktura powiązań społecznych może wpływać na poziom nierówności w społeczeństwie. Nasze wstępne badania pokazują, że w tym kontekście ważne są nie tylko oczywiste metryki grafu, takie jak średnica czy średni stopień, ale także niektóre inne parametry, takie jak liczba chromatyczna.
W naszej pracy będziemy wykorzystywać głównie metody matematyczne typowe dla ekonometrii, ekonomii matematycznej i badań operacyjnych, takie jak dedukcja, indukcja matematyczna i algebra macierzowa.
W przypadku dowodów niekonstruktywnych planujemy zastosować bardziej zaawansowane narzędzia: metodę probabilistyczną, algebrę wielomianów oraz twierdzenia o dualności, w tym KKT (po relaksacji warunku niepodzielności). Wyniki eksperymentów symulacyjnych będą analizowane przy użyciu standardowych metod statystycznych.
Miękkie ograniczenia budżetowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
MINIATURA 8
Nr rejestracyjny
2024/08/X/HS4/00332
Czas trwania projektu
07/08/2024 - 06/08/2025
Budżet
41 336 zł
Rok uzyskania
2024
Instytut
Instytut Ekonomii
projekty

Miękkie ograniczenia budżetowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce

Kierownikiem projektu jest de Bartosz Totleben

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Bartosza Totlebena 6-tygodniowego stażu w Institute of East European Studies and the Economics Department w Free University of Berlin. Głównym celem tego pobytu badawczego jest nawiązanie współpracy badawczej z profesorem...

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Bartosza Totlebena 6-tygodniowego stażu w Institute of East European Studies and the Economics Department w Free University of Berlin.

Głównym celem tego pobytu badawczego jest nawiązanie współpracy badawczej z profesorem Theocharisem Grigoriadisem i jego wydziałem, koncentrując się na badaniu miękkich ograniczeń budżetowych w finansowaniu polskich jednostek samorządu terytorialnego. z

Miękkie ograniczenia budżetowe (MOB) na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, definiowane są jako uzupełnianie strumienia dochodów lub zwiększanie zdolności pożyczkowej jednostek samorządu terytorialnego (Kornai, Maskin, Roland, 2003). Mimo istnienia badań teoretycznych i empirycznych dotyczących MOB w kontekście jednostek samorządu terytorialnego, istnieje luka badawcza w studiach przeprowadzonych w polskim kontekście, zwłaszcza w odniesieniu do długoterminowej analizy. Zatem celem tego pobytu badawczego jest wypełnienie tej luki badawczej.

W empirycznej części badania wykorzystana będzie bazę danych specjalnie zaprojektowana na potrzeby tego badania, zawierająca dane o dochodach i wydatkach polskich jednostek samorządu terytorialnego (JST) obejmujące lata 2008-2023. Chociaż potrzebne dane istnieją, są obecnie rozproszone i wymagają kompleksowego zbierania, weryfikacji oraz przygotowania do analizy ilościowej. Doświadczenie badawcze profesora Grigoriadisa umożliwi planowanie zadań badawczych związanych z budową bazy danych oraz poszukiwaniami proxy dla działań rent-seekingowych. Ponadto, stworzona zostanie druga baza danych, zawierająca wyniki polskich wyborów parlamentarnych i samorządowych. Przeprowadzone zostanie badanie ilościowe, mające na celu zbadanie związku między wynikami wyborów lokalnych i centralnych a poziomem finansowania (w tym subwencji ogólnych) przyznawanym polskim JST.

Praca hybrydowa z perspektywy pracowników: postawy, preferencje i prezenteizm
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
MINIATURA 8
Nr rejestracyjny
2024/08/X/HS4/00196
Czas trwania projektu
09/07/2024 - 08/07/2025
Budżet
42 969 zł
Rok uzyskania
2024
Instytut
Instytut Ekonomii
projekty

Praca hybrydowa z perspektywy pracowników: postawy, preferencje i prezenteizm

Kierowniczką projektu jest dr Katarzyna Woźniak-Jasińska

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Katarzynę Woźniak-Jasińską 30-dniowego pobytu badawczego w University of Kassel (Niemcy), w instytutach: Business Psychology Unit oraz Information Systems Unit w University of Kassel, pod opieką naukową prof. Sandry Ohly,...

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Katarzynę Woźniak-Jasińską 30-dniowego pobytu badawczego w University of Kassel (Niemcy), w instytutach: Business Psychology Unit oraz Information Systems Unit w University of Kassel, pod opieką naukową prof.
Sandry Ohly, kierowniczką Business Psychology Unit. Podczas pracy w grupach badawczych opracowana zostanie koncepcja przyszłego projektu badawczego oraz kwestionariusz ankiety.

Po zakończonym stażu przeprowadzone będzie badanie pilotażowe dotyczące pracy hybrydowej z wykorzystaniem kwestionariusza, który został opracowany wspólnie z badaczami z Kassel. Głównym celem badania pilotażowego jest zmierzenie preferencji i postaw pracowników wobec pracy hybrydowej oraz zbadanie prezenteizmu w pracy z domu. Badanie obejmie polskich pracowników, którzy pracują zdalnie.

 

Determinanty prywatnego finansowania w polskich organizacjach non-profit
Typ projektu
międzynarodowy
Jednostka finansująca
Szwajcarska Fundacja Ernst-Bernd Blümle (EBB)
Czas trwania projektu
01/12/2023 - 30/12/2025
Budżet
90 000zł
Rok uzyskania
2023
Instytut
Instytut Finansów
projekty

Determinanty prywatnego finansowania w polskich organizacjach non-profit

Kierownikiem projektu jest dr hab. Paweł Mikołajczak, prof. UEP

Opis projektu: Grant naukowy na realizację projektu badawczego pt: „Determinanty prywatnego finansowania w polskich organizacjach non-profit” został przyznany przez Szwajcarską Fundację...

Opis projektu:

Grant naukowy na realizację projektu badawczego pt: „Determinanty prywatnego finansowania w polskich organizacjach non-profit” został przyznany przez Szwajcarską Fundację Ernst-Bernd Blümle (EBB) promującą badania w dziedzinie zarządzania organizacjami non-profit, a w szczególności badania Instytutu Zarządzania Stowarzyszeniami (VMI) na Uniwersytecie we Fryburgu, oraz jego międzynarodowych partnerów badawczych, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu .

Głównym celem projektu jest zbadanie czynników sukcesu prywatnego finansowania polskich organizacji non-profit oraz wypracowanie modelu skutecznego pozyskiwania przez organizacje non-profit finansowania prywatnego od osób indywidualnych i przedsiębiorstw.

Projekt ma także na celu udzielenie odpowiedzi na następujące pytania badawcze:

  • Jakie prywatne źródła finansowania są obecnie dostępne dla polskich organizacji non-profit?
  • Jakie są warunki instytucjonalne pozyskiwania finansowania prywatnego przez polskie organizacje non-profit?
  • W jakim zakresie stosowane są prywatne źródła finansowania przez polskie organizacje non-profit?
  • Które organizacje odnoszą obecnie sukcesy w pozyskiwaniu prywatnych źródeł finansowania i jakie są determinanty tego sukcesu?
  • Jakie są podobieństwa i różnice między modelami finansowania prywatnego NGO w Polsce i Szwajcarii?

Uczelnie i instytucje:

Uniwersytet we Fryburgu (UF)
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (UEP)
Fundacja Ernst-Bernd Blümle (FEBB)
Stowarzyszenie Centrum PISOP (PISOP)

Motyw wartości w komunikacji mobilnej a zrównoważone zachowania konsumentów żywności
Typ projektu
międzyuczelniany
Jednostka finansująca
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Konkurs
II Międzyuczelniane Granty Badawcze: SGH-UEW-UEK-UEP-UEKat
Czas trwania projektu
02/03/2024 - 02/03/2026
Budżet
30 000,00 zł
Instytut
Instytut Marketingu
projekty

Motyw wartości w komunikacji mobilnej a zrównoważone zachowania konsumentów żywności

Kierowniczką projektu jest dr hab. Renata Nestorowicz

Opis projektu: Celem projektu jest określenie wpływu komunikatów opartych na wartościach, wyświetlanych na urządzeniach mobilnych, na zmianę lub podtrzymanie zrównoważonych zachowań konsumentów żywności.

Opis projektu:

Celem projektu jest określenie wpływu komunikatów opartych na wartościach, wyświetlanych na urządzeniach mobilnych, na zmianę lub podtrzymanie zrównoważonych zachowań konsumentów żywności.

Wartości poznawcze i aplikacyjne:
– Konceptualizacja wpływu komunikacji mobilnej opierającej się na wartościach na zmianę i podtrzymanie zachowań zrównoważonych na rynku żywności;
– Opracowanie wytycznych dla przedsiębiorstw, a także NGO i instytucji zajmujących się tworzeniem polityki społecznej dotyczących tworzenia treści ukierunkowanych na wspieranie/motywowanie odbiorców do zachowań zrównoważonych w obszarze konsumpcji żywności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (treści personalizowane w ujęciu: etap zmiany/wartości konsumenta);
– Opracowanie ram do tworzenia innowacji społecznych ukierunkowanych na zrównoważoną konsumpcję w oparciu o wyniki badań.

Wartość komunikacyjna zrównoważonych produktów a zachowania konsumentów
Typ projektu
międzyuczelniany
Jednostka finansująca
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Konkurs
II Międzyuczelniane Granty Badawcze: SGH-UEW-UEK-UEP-UEKat
Czas trwania projektu
02/03/2024 - 02/03/2026
Budżet
30 000,00 zł
Instytut
Instytut Marketingu
projekty

Wartość komunikacyjna zrównoważonych produktów a zachowania konsumentów

Kierowniczką projektu jest Dr hab. Magdalena Ankiel

Opis projektu: Głównym celem naukowym projektu jest identyfikacja i ocena wpływu elementów wartości komunikacyjnej zrównoważonych mlecznych produktów fermentowanych (ZFPM) na postrzeganie tych produktów,...

Opis projektu:

Głównym celem naukowym projektu jest identyfikacja i ocena wpływu elementów wartości komunikacyjnej zrównoważonych mlecznych produktów fermentowanych (ZFPM) na postrzeganie
tych produktów, decyzje nabywcze oraz zaangażowanie konsumentów w procesie zrównoważonej konsumpcji.
Weryfikacja poszczególnych etapów zaawansowanego procesu badawczego będzie realizowana poprzez bieżący nadzór oraz kontrolę kamieni milowych

Luka percepcyjna inflacji – analiza rozbieżności pomiędzy inflacją postrzeganą a publikowaną
Typ projektu
międzyuczelniany
Jednostka finansująca
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Konkurs
II Międzyuczelniane Granty Badawcze: SGH-UEW-UEK-UEP-UEKat
Czas trwania projektu
02/03/2024 - 02/03/2026
Budżet
30 000,00 zł
Instytut
Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej
projekty

Luka percepcyjna inflacji – analiza rozbieżności pomiędzy inflacją postrzeganą a publikowaną

Kierowniczką projektu jest dr Aleksandra Rutkowska

Opis projektu: Głównym celem projektu jest analiza rozbieżności pomiędzy oficjalnie publikowanymi wskaźnikami inflacji a tym, jak społeczeństwo postrzega inflację. W ramach celów szczegółowych projektu...

Opis projektu:

Głównym celem projektu jest analiza rozbieżności pomiędzy oficjalnie publikowanymi wskaźnikami inflacji a tym, jak społeczeństwo postrzega inflację. W ramach celów szczegółowych projektu planujemy przeprowadzić krytyczną ocenę metod pomiaru percepcji inflacji oraz zbadanie, w jaki sposób forma przekazywania informacji wpływa na postrzeganie i oszacowanie poziomu inflacji.

UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Konkurs
Regionalna Inicjatywa Doskonałości
Nr rejestracyjny
RID/SP/0038/2024/01
Czas trwania projektu
01/01/2024 - 31/12/2027
Budżet
8192400,00
Rok uzyskania
2024
Instytut
Instytut Gospodarki Międzynarodowej
projekty

UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)

Kierowniczką projektu jest de hab. Ewa Mińska-Struzik, prof. UEP

Opis projektu: W nowym projekcie RID rozszerzamy zakres realizowanych zadań w ujęciu podmiotowym (o doktorantów) i przedmiotowym (o nowe zagadnienia i wątki badawcze), jak również wzmocnimy wewnętrzny ekosystem prowadzenia prac naukowych i dydaktyki w...

Opis projektu:

W nowym projekcie RID rozszerzamy zakres realizowanych zadań w ujęciu podmiotowym (o doktorantów) i przedmiotowym (o nowe zagadnienia i wątki badawcze), jak również wzmocnimy wewnętrzny ekosystem prowadzenia prac naukowych i dydaktyki w UEP (ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictwa, biblioteki, wsparcia IT oraz aktywności marketingowej).

Na lata 2024-2027 planujemy:

I. W ramach rozwijania, podnoszenia jakości i umiędzynarodowienia badań naukowych w zakresie transformacji w kierunku Gospodarki 5.0

1. Stworzenie wielkopolskiego ośrodka badań nad Gospodarką 5.0 poprzez rozwinięcie prac prowadzonych w ramach projektu RID 2019-2023 i eksplorację nowych obszarów badawczych w zakresie Gospodarki 5.0.
2. Przeprowadzenie szkoleń dla naukowców i kadry wspierającej badania nad Gospodarką 5.0 w postaci dedykowanych warsztatów oraz indywidualnych konsultacji metodycznych.
3. Wzmocnienie merytoryczno-technicznego zaplecza prowadzonych badań nad Gospodarką 5.0 oraz budowę rozpoznawalnego w skali międzynarodowej forum dyskusji naukowej w przedmiocie badań.
II. W ramach podnoszenia jakości kształcenia na wszystkich poziomach studiów ze szczególnym uwzględnieniem Szkoły Doktorskiej UEP
4. Wzmocnienie kompetencji, integrację i aktywizację uczestników Szkoły Doktorskiej UEP.
5. Wykorzystanie wyników badań nad transformacją w kierunku gospodarki 5.0 w organizacji procesu dydaktycznego.
III. W ramach zwiększenia wpływu badań prowadzonych w UEP na otoczenie społeczno-gospodarcze.
6. Popularyzację wyników badań nad Gospodarką 5.0 w środowisku lokalnym i regionalnym.
7. Intensyfikację współpracy z biznesem, JST, organizacjami non-profit, partnerami społecznymi.
Tworzenie i eksploracja multimedialnych środowisk i materiałów szkoleniowych dla pracowników w Przemyśle 4.0 z zastosowaniem wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości oraz reprezentacji wiedzy dziedzinowej
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Konkurs
Konkurs: LIDER XII
Nr rejestracyjny
LIDER/55/0287/L-12/20/NCBR/2021
Czas trwania projektu
01/03/2022 - 01/04/2024
Budżet
1 303 357,50 zł
Rok uzyskania
2022
Instytut
Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej
projekty

Tworzenie i eksploracja multimedialnych środowisk i materiałów szkoleniowych dla pracowników w Przemyśle 4.0 z zastosowaniem wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości oraz reprezentacji wiedzy dziedzinowej

Kierownikiem projektu jest dr inż. Jakub Flotyński, prof. UEP

Opis projektu: Przemysł 4.0 to obecnie główny trend kształtujący rozwój produkcji, polegający na użyciu innowacyjnych technologii do komunikacji i współpracy między urządzeniami w fabryce oraz usprawnieniu automatycznego podejmowania decyzji i...

Opis projektu:

Przemysł 4.0 to obecnie główny trend kształtujący rozwój produkcji, polegający na użyciu innowacyjnych technologii do komunikacji i współpracy między urządzeniami w fabryce oraz usprawnieniu automatycznego podejmowania decyzji i interfejsów człowiek-maszyna. Wiąże się to ze wzrostem złożoności wyposażenia fabryki i stopniem skomplikowania pracy oraz:
• Potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia niewykwalifikowanych pracowników;
• Ryzykiem uszkodzenia urządzeń przez takich pracowników, co z kolei może zakłócać działanie innych współpracujących urządzeń.
• Szkolenie pracowników zwykle wymaga profesjonalnych trenerów i wyłączenia z produkcji danego sprzętu. Powoduje to wyzwania organizacyjne i
dodatkowe koszty oraz obniża efektywność produkcji.

Przedmiotem projektu jest opracowanie metod i narzędzi tworzenia i eksploracji multimedialnych środowisk i materiałów szkoleniowych dla pracowników w Przemyśle 4.0 bazujących na VR, AR oraz reprezentacji wiedzy dziedzinowej. Wyniki projektu w znacznym stopniu rozwiążą wspomniane problemy.
Wyniki projektu pozwolą tworzyć środowiska i materiały szkoleniowe VR/AR oraz eksplorować zawartą w nich wiedzę przez specjalistów dziedzinowych niebędących informatykami ani grafikami. Są to funkcje niespotykane dotąd w innych systemach.

Cele projektu obejmują opracowanie:
• Metod i narzędzi tworzenia i eksploracji środowisk i materiałów szkoleniowych VR/AR przez ekspertów dziedzinowych,
• Bazy komponentów szkoleń,
• Bazy szkoleń w VR/AR,
• Metody szkolenia pracowników z wykorzystaniem utworzonych narzędzi i baz,
• Projektu przemysłowego stanowiska szkoleniowego VR/AR.

Cele te zostaną osiągnięte przez wykorzystanie:
• Doświadczenia zespołu UEP w projektach i wdrożeniach VR/AR,
• Sprzętu i oprogramowania dostępnego w Laboratorium VR/AR UEP,
• Wsparcia ze strony Amica S.A., które obejmie transfer wiedzy, materiały i regulacje nt. szkoleń oraz ewaluację wyników projektu,
• Zwinnej metodologii realizacji projektu.

OpenFact – narzędzia weryfikacji wiarygodności źródeł informacji i detekcji fałszywych informacji z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Konkurs
INFOSTRATEG I
Nr rejestracyjny
INFOSTRATEG-I/0035/2021
Czas trwania projektu
Budżet
3 400 500,00
Rok uzyskania
2021
Instytut
Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej
projekty

OpenFact – narzędzia weryfikacji wiarygodności źródeł informacji i detekcji fałszywych informacji z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Witold Abramowicz

Opis projektu: Celem projektu OpenFact jest opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w internecie oraz detekcji fałszywych informacji, tzw. fake news przy pomocy metod sztucznej inteligencji....
Opis projektu:
Celem projektu OpenFact jest opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w internecie oraz detekcji fałszywych informacji, tzw. fake news przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Rozwiązanie będzie przeznaczone do pracy w języku polskim w różnych dziedzinach tematycznych. Jego zadaniem będzie informować użytkownika o wyniku oceny wiarygodności wiadomości w wyszukiwarkach i popularnych sieciach społecznościowych. Do detekcji fałszywych informacji zostaną zastosowane najnowsze metody z obszaru data science, obejmujące między innymi techniki uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz przetwarzania języka naturalnego.
Determinanty akceptacji przez młodych konsumentów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce – perspektywa międzykulturowa
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
OPUS 24
Nr rejestracyjny
2022/47/B/HS4/00448
Czas trwania projektu
30/10/2023 - 29/10/2026
Budżet
349 938 zł
Rok uzyskania
2023
Instytut
Instytut Gospodarki Międzynarodowej
projekty

Determinanty akceptacji przez młodych konsumentów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce – perspektywa międzykulturowa

Kierowniczką projektu jest prof. dr hab. Małgorzata Bartosik-Purgat

Opis projektu: Głównym celem projektu jest identyfikacja czynników (motywów i ograniczeń) wpływających na akceptację rozszerzonej rzeczywistości przez młodych konsumentów w e-commerce na wybranych rynkach...

Opis projektu:

Głównym celem projektu jest identyfikacja czynników (motywów i ograniczeń) wpływających na akceptację rozszerzonej rzeczywistości przez młodych konsumentów w e-commerce na wybranych rynkach (Korea Południowa, Polska i Stany Zjednoczone). Do realizacji celu głównego sformułowano cele szczegółowe:
– teoretyczna konceptualizacja i empiryczna weryfikacja modelu akceptacji przez konsumentów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce,
– określenie wpływu płci, doświadczenia konsumentów i kraju pochodzenia na ich akceptację wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce.

Badanie pozwoli opracować model akceptacji przez młodych konsumentów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce uwzględniających płeć, doświadczenie i kraj pochodzenia. Model będzie miał duże znaczenie poznawcze, bowiem będzie stanowił wkład w obszar zachowań konsumentów, teorii motywacji, a także teorii postrzeganej wartości w odniesieniu do innowacji, a w szczególności rozszerzonej rzeczywistości.

Identyfikacja akceptacji przez młodych konsumentów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w wybranych krajach pozwoli na opracowanie wytycznych dla przedsiębiorstw w celu odniesienia sukcesu w e-commerce na rynku międzynarodowym. Głównym efektem będą artykuły głównie w renomowanych czasopismach międzynarodowych.

Współpraca ze sztuczną inteligencją: awersja i podziw w kontekście organizacyjnym
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
Konkurs: OPUS 24
Nr rejestracyjny
2022/47/B/HS4/01153
Czas trwania projektu
01/09/2023 - 31/08/2026
Budżet
714 660 zł
Rok uzyskania
2023
Instytut
Instytut Marketingu
projekty

Współpraca ze sztuczną inteligencją: awersja i podziw w kontekście organizacyjnym

Kierownikiem projektu jest dr hab. Grzegorz Leszczyński, prof. UEP

Opis projektu: Projekt skupia się na tym, jak ludzie współpracują ze sztuczną inteligencją w przedsiębiorstwach, szczególnie w obszarze kontaktów firm z klientami. To w nim pojawia się coraz więcej danych,...

Opis projektu:

Projekt skupia się na tym, jak ludzie współpracują ze sztuczną inteligencją w przedsiębiorstwach, szczególnie w obszarze kontaktów firm z klientami. To w nim pojawia się coraz więcej danych, których menadżerowie nie są już w stanie analizować. Korzystają więc z systemów stosujących uczenie maszynowe i głębokie uczenie dla opracowania analiz, prognoz i rekomendacji. Te zaawansowane systemy dobrze radzą sobie z analizą olbrzymich zbiorów danych na temat klientów, ale z trudem rozpoznają ich niestandardowe zachowania. Zakładamy, że najlepsze efekty można osiągnąć nie przez współzawodnictwo ludzi i sztucznej inteligencji, ale poprzez wspólne wykonywanie zadań. Określamy to jako partnerstwo ludzi z
uczącymi się maszynami. Jest to zagadnienie nowe, słabo rozpoznane, nad którym dyskusja w światowej nauce rozpoczyna się. Jej efekty będą miały znaczące konsekwencje nad rozwojem badań nad sztuczną inteligencją oraz nad pracą ludzi w wielu zawodach przyszłości.

W naszych badaniach dążymy do zrozumienia, jakie emocje wiążą się z obawami przed taką współpracą i jak łączą się z zachwytem nad sztuczną inteligencją. Chcemy też określić, w jakich warunkach ludzie będą skłonni dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze sztuczną inteligencją, by ta uczyła się od nich podejmować lepsze decyzje oraz w jakim stopniu uwzględniają podpowiedzi sztucznej inteligencji podejmując decyzje w przedsiębiorstwach. Szukamy również możliwości obniżenia niechęci do współpracy ze sztuczną inteligencją zakładając, że jeśli będzie ona bardziej zrozumiała dla ludzi, to łatwiej będzie im podążać za jej podpowiedziami.

Efektem projektu będzie rozwój wiedzy na temat zarządzania i współpracy ludzi ze sztuczną inteligencją, lepsze zrozumienie roli, jaką pełnią generowane przez nią analizy, prognozy i zalecenia w zarządzaniu relacjami z klientami, lepsze zrozumienie wpływu emocji związanych ze sztuczną inteligencję na chęć współpracy z nią oraz wskazanie, w jaki sposób projektować tę technologię, by była akceptowalna przez użytkowników jako wiarygodna.

Kryteria alokacji mieszkań społecznych. W kierunku zrównoważonej polityki mieszkaniowej
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
Konkurs: MINIATURA 7
Nr rejestracyjny
2023/07/X/HS4/01467
Czas trwania projektu
27/11/2023 - 26/11/2024
Budżet
46200 zł
Rok uzyskania
2023
Instytut
Instytut Marketingu
projekty

Kryteria alokacji mieszkań społecznych. W kierunku zrównoważonej polityki mieszkaniowej

Kierowniczką projektu jest dr Katarzyna Suszyńska

Opis projektu: Problematyka projektu koncentruje się na budownictwie społecznym i polityce mieszkaniowej ukierunkowanej na zaspokojenie potrzeb osób niezamożnych i średniozamożnych. Celem planowanego...

Opis projektu:

Problematyka projektu koncentruje się na budownictwie społecznym i polityce mieszkaniowej ukierunkowanej na zaspokojenie potrzeb osób niezamożnych i średniozamożnych.

Celem planowanego badania jest identyfikacja i ewaluacja dotychczasowych kryteriów przydziału lokali z zasobu gminnego i – na tej podstawie – opracowanie innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Za pomocą wywiadów z osobami zarządzającymi gminnym zasobem mieszkaniowym w 14 gminach zostaną zidentyfikowani decydenci, procedury oraz kryteria przydziału w kontekście celów zrównoważenia społecznego. Badanie pozwoli określić świadomość decydentów co do ograniczeń aktualnego systemu alokacji mieszkań, potrzeby reformy systemu jak i gotowości jednostek do wdrożenia systemu wielowymiarowych kryteriów doboru mieszkańców, wspierającego integrację społeczną i demarginalizację grup wrażliwych.

Badanie pozwoli także na zebranie informacji publicznie niedostępnych, na podstawie których możliwe będzie opracowanie profilu demograficzno-społecznego osób oczekujących na przydział lokalu z zasobu gminnego oraz zidentyfikowanie grup narażonych na wykluczenie w środowisku lokalnym. Oprócz danych pozyskanych w wywiadach, przewiduje się uwzględnienie informacji z innych źródeł (m.in. GUS, zasoby gmin), co w istocie oznacza zastosowanie podejścia określanego jako triangulacja w zakresie metod i danych.

 

Rola punktu rozdziału w kształtowania zależności między odpornością a elastycznością współczesnych adaptacyjnych łańcuchów dostaw
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
Konkurs: MINIATURA 7
Nr rejestracyjny
2023/07/X/HS4/00368
Czas trwania projektu
07/08/2023 - 06/08/2024
Budżet
11 836 zł
Rok uzyskania
2021
Instytut
Instytut Gospodarki Międzynarodowej
projekty

Rola punktu rozdziału w kształtowania zależności między odpornością a elastycznością współczesnych adaptacyjnych łańcuchów dostaw

Kierowniczką projektu jest dr Anna Lewandowska-Ciszek

Opis projektu: Celem głównym podjętego projektu jest przeprowadzenie badań wstępnych wybranego łańcucha dostaw z sektora automatyki przemysłowej na potrzeby: weryfikacji wstępnej wiedzy o badanym...

Opis projektu:

Celem głównym podjętego projektu jest przeprowadzenie badań wstępnych wybranego łańcucha dostaw z sektora automatyki przemysłowej na potrzeby: weryfikacji wstępnej
wiedzy o badanym środowisku, operacjonalizacji odporności i elastyczności łańcuchów dostaw obejmującej przygotowanie koncepcji badań ankietowych i w konsekwencji opracowanie instrumentu pomiarowego do badania zależności między odpornością współczesnych łańcuchów dostaw a ich elastycznością oraz badania wpływu lokalizacji punktu rozdziału wynikającego z realizowanej przez badane łańcuchy dostaw strategii
MST (Make To Stock), ATO (Assembly To Order), MTO (Make To Order ) lub ETO (Engineering to Order) na poziom odporności łańcucha dostaw.

Obietnice vs. efekty: ocena przeszłych i przyszłych wielkoformatowych wydarzeń sportowych jako polityk publicznych
Typ projektu
krajowy
Jednostka finansująca
Narodowe Centrum Nauki
Konkurs
MINIATURA 7
Nr rejestracyjny
2023/07/X/HS4/00086
Czas trwania projektu
29/05/2023 - 28/05/2024
Budżet
49 973 zł
Rok uzyskania
2023
Instytut
Instytut Ekonomii
projekty

Obietnice vs. efekty: ocena przeszłych i przyszłych wielkoformatowych wydarzeń sportowych jako polityk publicznych

Kierowniczką projektu jest dr Julia Jastrząbek.

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Julię Jastrząbek 14-tygodniowego pobytu badawczego w Institute of Geography and Sustainability, University of Lausanne (UNIL, Szwajcaria), w ramach grupy badawczej M3 (Materialities | Multiplicities | Metropolis) kierowanej przez profesora...

Działanie naukowe polega na zrealizowaniu przez dr Julię Jastrząbek 14-tygodniowego pobytu badawczego w Institute of Geography and Sustainability, University of Lausanne (UNIL, Szwajcaria), w ramach grupy badawczej M3 (Materialities | Multiplicities | Metropolis) kierowanej przez profesora Martina Müllera, jednego z najwybitniejszych i najczęściej cytowanych badaczy specjalizujących się w analizie skutków globalnych mega-wydarzeń w nurcie zrównoważonego rozwoju.

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.