Misja Biblioteki

Misją Biblioteki Głównej UEP jest podążanie za wymaganiami stawianymi współczesnym bibliotekom akademickim. Koncentrujemy się na odpowiednim gromadzeniu, opracowaniu oraz udostępnianiu zbiorów. W skład naszej kolekcji wchodzą zbiory tradycyjne (książki, czasopisma), elektroniczne (e-książki, e-czasopisma, bazy danych), jak i specjalne  (rozprawy doktorskie, prace dyplomowe, maszynopisy). Celem BG UEP jest zapewnienie jak najbardziej przyjaznego dostępu do zasobów połączone z wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem naszych bibliotekarzy. Dostarczamy nowoczesne źródła informacji naukowej oraz kształcimy użytkowników w zakresie korzystania z naszych zbiorów i wyszukiwania informacji. Chcemy być komfortowym miejscem, dobrze wyposażonym w źródła, informacje oraz wykwalifikowaną i zawsze pomocną kadrę.

1926

Początek działalności Biblioteki Głównej UEP (Biblioteka Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu),
- ok. 1000 woluminów zbiorów.

1932

Biblioteka przeniesiona do nowego gmachu dydaktycznego przy ówczesnych Wałach Zygmunta Starego.

1938

Zmiana nazwy: Biblioteka Akademii Handlowej w Poznaniu.

1945

Reaktywacja działalności Biblioteki po wojnie,
- stan zbiorów: ok. 9 300 woluminów.

1950

- upaństwowienie Uczelni i Biblioteki,
- zmiana nazwy: Biblioteka Główna Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu,
- stan zbiorów: ok. 22 000 woluminów.

1958

Biblioteka organizatorem ogólnopolskiej konferencji bibliotek wyższych szkół ekonomicznych.

1963

Biblioteka organizatorem ogólnopolskiej narady przedstawicieli naukowych bibliotek ekonomicznych oraz bibliotek naukowych Poznania.

1974

Zmiana nazwy: Biblioteka Główną Akademii Ekonomicznej w Poznaniu,
stan zbiorów: ok. 174 000 woluminów.

1984

Biblioteka organizatorem międzynarodowego seminarium "Udział biblioteki uczelnianej w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoły wyższej (na przykładach bibliotek uczelni ekonomicznych)".

- przeniesienie Biblioteki (bez Wypożyczalni) do budynku Collegium Altum,
- stan zbiorów: ok. 290 000 woluminów.

1996

odznaczenie Biblioteki medalem "Bibliotheca Magna - Perennisque" przyznawanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich..

Początek katalogu online.

2008

Zmiana nazwy Biblioteki na obowiązującą aktualnie: Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

2011

Biblioteka jednym z głównych organizatorów VI Forum Młodych Bibliotekarzy "OtwarciBibliotekarze.eu".

2012

Biblioteka współzałożycielem Konsorcjum zrzeszającego biblioteki tworzące bazę danych BazEkon.

2014

Biblioteka organizatorem konferencji poznańskich bibliotek naukowych "Nasze wczoraj, dziś i jutro".