Od 1 listopada 2022 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu trwają prace nad projektem „Digitalizacja i udostępnianie online «Bibliografii gospodarki Wielkopolski 1919-1939» Hanny Maciejewskiej”. Wszelkie wyniki zostaną udostępnione po zakończeniu projektu 31 października 2024.

Projekt pt. „Digitalizacja i udostępnianie online «Bibliografii gospodarki Wielkopolski 1919-1939» Hanny Maciejewskiej” SONB/SP/550684/2022 jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” – „Wsparcie dla bibliotek naukowych”.

Całkowita wartość projektu wynosi 78 661,25 zł, w tym wysokość dofinansowania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 70 661,25 zł.

Okres realizacji projektu: 1.11.2022 – 31.10.2024

Informacje wkrótce.

Celem projektu jest zwiększenie źródeł informacji o gospodarce regionalnej Wielkopolski, udostępnienie materiałów źródłowych zawartych w „Bibliografii gospodarki Wielkopolski 1919-1939” Hanny Maciejewskiej, a tym samym upowszechnienie dorobku naukowego Uczelni.

Projekt został podzielony na trzy zadania:

1. Digitalizacja materiałów źródłowych zawartych w bibliografii z zasobów własnych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu lub innych bibliotek, a następnie umieszczenie ich w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

2. Stworzenie strony internetowej umożliwiającej udostępnienie zgromadzonych materiałów.

3. Popularyzacja i promocja „Bibliografii gospodarki Wielkopolski 1919-1939” Hanny Maciejewskiej.

O bibliografii

„Bibliografia gospodarki Wielkopolski 1919-1939” Hanny Maciejewskiej została wydana w 1991, co poprzedziły długie poszukiwania odpowiednich treści. W rozdziale „Od autora” Maciejewska zaznacza: „Większość opisów, w miarę dostępności publikacji, sporządzono z autopsji; pozostałe opisy oparto na wypisach z katalogów lub bibliografii”*. Tym samym nie dało się uniknąć błędów i nieścisłości w przytaczanych przez Hannę Maciejewską rekordach bibliograficznych. Opublikowane treści zostały opisane zgodnie z zawartością dokumentów, jednak poniżej zamieszczamy skan książki, gdzie można odszukać oryginalny zapis.

*Maciejewska H., Bibliografia gospodarki Wielkopolski 1919-1939, Wydawnictwo AEP, Poznań 1991, s. 8.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Mgr Karolina Majcher

karolina.majcher@ue.poznan.pl

Hanna Maria Maciejewska

(ur. 27 stycznia 1910 w Berlinie, zm. 14 kwietnia 2009 w Poznaniu)

Uzyskała dyplom Wyższej szkoły Handlowej w 1931 roku oraz tytuł magistra nauk ekonomiczno-politycznych na Uniwersytecie Poznańskim w 1933 roku. Pracę w Uczelni (wówczas Wyższa Szkoła Handlowa) rozpoczęła w 1934 roku jako urzędnik biblioteczny. 1 września 1939 roku została powołana na stanowisko kierownika Biblioteki, które obejmowała do czasu, gdy Uczelnia została zlikwidowana przez niemieckie władze okupacyjne 7 listopada 1939 roku.

W czasie okupacji Hanna Maciejewska pracowała w fabryce piór wiecznych „Omega” w Częstochowie, a następnie w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Radomiu jako sekretarka i referentka referatu handlowego.

Gdy w 1945 ponownie otwarto Akademię Handlową, wystosowała pismo do władz Uczelni z prośbą o przydzielenie jej kierownictwa Biblioteki, powołując się na mianowanie sprzed wojny. Objęła stanowisko 1 maja 1945 roku. Maciejewska rozpoczęła pracę od odbudowania zbiorów bibliotecznych, gromadząc poukrywany w 1939 roku księgozbiór. Z 22 tysięcy tomów odzyskano wówczas 9 tysięcy.

Uzyskała status pracownika I kategorii w Państwowej Służbie Bibliotecznej (1946) oraz została zaszeregowana przez Radę Profesorów Akademii Handlowej do grupy pracowników naukowych z tytułem bibliotekarza ze stopniem adiunkta (1949). W listopadzie 1961 roku została powołana przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego na stanowisko kustosza dyplomowanego, a władze Uczelni przyznały jej tytuł dyrektora Biblioteki Głównej. W 1970 roku objęła stanowisko starszego kustosza dyplomowanego. Po przejściu na emeryturę w 1973 roku została na Uczelni w niepełnym wymiarze etatu do 1979 roku, by opracować bibliografie: publikacji pracowników oraz ekonomiczną regionu wielkopolskiego za lata 1919-1939.

Do pokaźnego dorobku piśmienniczego Hanny Maciejewskiej, który łącznie wynosi 170 pozycji, należą liczne opracowania bibliograficzne, historyczne dotyczące Uczelni, a także życiorysy i biogramy pracowników. Wśród nich znajduje się „Bibliografia gospodarki Wielkopolski w latach 1919-1939”, która jest najobszerniejszą spośród jej publikacji i obejmuje piśmiennictwo wydawnictw z całego kraju.

Na podstawie: Knakiewicz Z. (red.), Byli wśród nas, Wydawnictwo UEP, Poznań 2013