REWORK
Czy praca zdalna może uczynić rynek pracy bardziej włączającym?
Projekt badawczy Czy praca zdalna może uczynić rynek pracy bardziej włączającym? finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w Polsce w ramach konkursu OPUS-25, 2023/49/B/HS4/01647
Budżet projektu: 807.425 PLN
Czas realizacji: 1 październik 2024 do 30 września 2027 roku
Obszar badawczy: HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce;
HS4 – Jednostka, instytucje, rynki
-
Cel naukowy projektu
Głównym celem projektu jest ocena potencjału pracy zdalnej w pobudzeniu konwergencji regionalnych i lokalnych rynków pracy oraz zwiększeniu wskaźnika aktywności zawodowej wśród kobiet.
W ramach projektu zostaną zebrane nowe dane ankietowe, które mają odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy wdrożenie rozwiązań dotyczących pracy zdalnej – w erze po pandemii – skłania pracowników w wieku 25-49 lat do przenoszenia się z obszarów miejskich do regionów peryferyjnych, a także zachęca kobiety mające obowiązki rodzicielskie względem dzieci poniżej szóstego roku życia, do zwiększenia aktywności zawodowej?
Zasięg geograficzny projektu koncentruje się na wybranych krajach Unii Europejskiej. Wybór krajów opierał się będzie na doświadczeniach popandemicznych w zakresie promowania możliwości pracy z domu dla matek opiekujących się dziećmi poniżej szóstego roku życia, a także obserwacji różnic w zakresie migracji regionalnych.
Główna hipoteza zakłada, że praca zdalna może znacząco wpłynąć zarówno na migrację osób z obszarów metropolitalnych do regionów peryferyjnych, jak i na współczynnik aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym. Efekt ten jest jednak zależny od stopnia zaangażowania państwa w promowanie pracy zdalnej jako standardowej formy zatrudnienia.
-
Znaczenie projektu
Pandemia COVID-19 radykalnie przyspieszyła wprowadzenie cyfrowych i zdalnych form pracy oraz znacząco zmieniła społeczne podejście do tej formy aktywności zawodowej. Pracownicy zyskali większą autonomię w zakresie czasu wykonywania pracy oraz większą swobodę w zakresie wyboru miejsca zamieszkania. Pracodawcom przyniosła możliwości pozyskiwania pracowników w grupach do tej pory nieaktywnych lub wręcz wykluczonych z rynku pracy, dla których elastyczność czasu i miejsca wykonywania pracy oraz ograniczenie konieczności dojeżdżania do pracy mają kluczowe znaczenie. W kontekście starzejącego się społeczeństwa i niedoboru pracowników na europejskich rynkach pracy, praca zdalna możne okazać się skutecznym instrumentem aktywizacji zawodowej, zmniejszania nierówności społecznych oraz wspierania rozwoju lokalnych rynków pracy. W ramach projektu REWORK dokonana zostanie ocena wpływu pracy zdalnej na aktywizację kobiet (jednej z kluczowych grup dla rynku pracy) i mobilność przestrzenną młodych rodzin. Ocenione zostanie również, na ile te zjawiska mogą przyczynić się do zmniejszenia regionalnych różnic w rozwoju gospodarczym.
Nowo pozyskane w projekcie dane pierwotne mogą ułatwić formułowanie zaleceń względem polityki rynku pracy i rozwoju regionalnego w krajach Unii Europejskiej. Jest to istotne, gdyż aktywizacja zawodowa kobiet to jeden z priorytetów polityki gospodarczej UE. Zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy promuje różnorodność, ale także umożliwia kobietom utrzymanie siebie, swoich rodzin i społeczności, poprawiając standard życia i zmniejszając zależność od systemów pomocy społecznej. Jednocześnie zmiany technologiczne i społeczne związane z pracą zdalną mogą stać się motorem rozwoju regionalnego i ograniczyć negatywne efekty zewnętrzne urbanizacji. Stąd też pozyskanie wiedzy na temat mechanizmów włączania kobiet w rynek pracy i rozwoju lokalnych rynków pracy dzięki pracy zdalnej, pozwoli na lepsze zrozumienie korzyści płynących z rewolucji cyfrowej dla całego społeczeństwa.
-
Koncepcja i plan badań
W ramach projektu zrealizowane zostanie pięć zadań badawczych:
Zadanie 1: Porównanie możliwości wykonywania pracy zdalnej między krajami UE
Zadanie 2. Przygotowanie i przeprowadzenie badania ankietowego w formie conjoint experiment
Zadanie 3. Ocena gotowości pracowników do życia z dala od metropolii z powodu możliwości wykonywania pracy zdalnej
Zadanie 4. Ocena gotowości matek do zwiększania podaży pracy w wyniku możliwości wykonywania pracy zdalnej
Zadanie 5. Ocena czy praca zdalna ma taki sam potencjał do aktywowania zawodowego kobiet mieszkających na przedmieściach i w mieście
-
Metodyka
Realizacja projektu badawczego zakłada zgromadzenie materiału empirycznego o charakterze pierwotnym i wtórnym oraz wykorzystanie ilościowych i jakościowych metod analizy danych. Głównym źródłem danych będzie ankieta o charakterze conjoint experiment. Ankieta zostanie przeprowadzona w wybranych krajach Unii Europejskiej.
-
Publikacje
Więcej informacji wkrótce
-
Konferencje
Więcej informacji wkrótce
-
Kontakt
Beata Woźniak-Jęchorek – beata.wozniak-jechorek@ue.poznan.pl
Michał Pilc – michal.pilc@ue.poznan.pl
Slawomir Kuźmar – slawomir.kuzmar@ue.poznan.pl
Julia Jastrząbek – julia.jastrzabek@ue.poznan.pl
Wiktoria Domagała – wiktoria.domagala@ue.poznan.pl