Koncert na zakończenie Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Koncert finałowy Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Sobota, 12 kwietnia 2025 r., godz. 18.00
Aula Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Wejściówki do pobrania: https://www.bilety24.pl/koncert/576-koncert-finalowy-poznanskiego-festiwalu-nauki-i-sztuki-126747?id=740239
Koncert Finałowy jest zamknięciem XXVIII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, poświęconej społecznej odpowiedzialności społecznej w szerokim rozumieniu. Festiwal obejmujący blisko 300 wydarzeń, popularyzuje naukę, technikę i sztukę jako kluczowe czynniki rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
Koncert uświetnią dwa wyjątkowe zespoły: w części pierwszej zagra Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań pod dyr. Piotra Paszkiewicza i Seweryna Ottona z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, natomiast w części drugiej swój program zaprezentuje Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją Aleksandra Grefa.
Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań powstała we wrześniu 2022 r. na potrzeby koncertu akordeonowego z okazji podwójnego jubileuszu: 50-lecia klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz 50-lecia aktywności zawodowej prof. Teresa Adamowicz-Kaszuby. W skład orkiestry wchodzą pedagodzy, studenci i absolwenci klasy akordeonu poznańskiej Akademii Muzycznej. Orkiestra ma na swym koncie kilkanaście koncertów w salach koncertowych AM w Poznaniu i Centrum Kultury ZAMEK; w bieżącym roku akademickim planuje nagranie płyty i koncert monograficzny oraz prawykonania utworów nagrodzonych w Konkursie Kompozytorskim na utwory przeznaczone na orkiestrę akordeonową.
Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w 2004 roku z inicjatywy jej obecnego dyrygenta dr. Aleksandra Grefa. Od ponad dwóch dekad swej działalności nie tylko wspiera artystyczną oprawę uroczystości akademickich, ale także reprezentuje UAM, uczestnicząc w realizacji projektów kulturalnych i społecznych. Wspiera także niezależne projekty muzyczne, podejmując współpracę z zespołami zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, m.in. ze Szwecji, Niemiec i Norwegii.
W repertuarze Orkiestry odnaleźć można zarówno utwory powszechnie włączane do kanonu muzyki klasycznej, płomienne tanga argentyńskie, przeboje rozrywkowe czy opracowania znanych tematów filmowych.
Program
Część I – Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań
- Leonardo Rizzo – Parnassus
- Barbara Kaszuba – Na wierchowej polanie (arr. T. Adamowicz-Kaszuba)
- Astor Piazzolla – Primavera Portena (arr. P. Paszkiewicz)
- Władimir Zubicki – Omaggio ad Astor Piazzolla (arr. P. Paszkiewicz)
Część II – Orkiestra Kameralna UAM
- Henry Mancini – Moon River
- Karl Jenkins – Palladio
- John Williams – Lista Schindlera
- Goran Bregović – Underground Tango
- Jacques Revaux – My Way
- Johannes Brahms – Taniec węgierski nr 5