Doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego dla p. prof. Elżbiety Gołembskiej
Dnia 21 listopada 2024 r. w Uniwersytecie Szczecińskim odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego p. prof. dr hab. Elżbiecie Gołembskiej, długoletniej naukowczyni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa zgromadziła przedstawicieli władz rektorskich szczecińskich uczelni, reprezentantów administracji rządowej i samorządowej oraz społeczność akademickich uczelni krajowych, pragnących uhonorować zasługi prof. Elżbiety Gołembskiej w dziedzinie logistyki. Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa został dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US, a recenzentami: prof. dr hab. Wojciech Paprocki (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), prof. dr hab. Józef Perenc (Uniwersytet Szczeciński) oraz prof. dr hab. Artur Świerczek (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Finalną częścią uroczystości było wygłoszenie przez Panią Profesor wykładu nt. “Przyszłość logistyki w XXI”.
Prof. Elżbieta Gołembska jest absolwentką Wydziału Handlowo – Towaroznawczego ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na której uzyskała w kolejnych latach stopień doktora, doktora habilitowanego, a w 1998 r. – tytuł profesora nauk ekonomicznych.
Była kierownikiem Katedry Logistyki Międzynarodowej Wydziału Zarządzania AE w Poznaniu, pełniła funkcję Dziekana tegoż wydziału jak również była członkinią Senatu AEP. Profesor Elżbieta Gołembska od 2016 roku jest profesorem Uniwersytetu WSB Merito Poznań, w którym pracuje do dnia dzisiejszego.
Pani Profesor Elżbieta Gołembska jest wybitnym i uznanym autorytetem w polskim środowisku akademickim, uważaną za jedną z ważniejszych twórczyń kształtowania nowych obszarów wiedzy o logistyce w naszym kraju. W latach 1970–2024 opublikowała 250 prac naukowych w języku polskim i angielskim. Monografie: „Logistyka jako zarzadzanie łańcuchem dostaw” (1994 r.) oraz „Kompendium wiedzy o logistyce” (ed. w 1999 r.) ukazały się w wielu nakładach i uznawane są za pierwowzory wyznaczające merytoryczną drogę dla dalszych rozważań i opracowań, służących rozwojowi nauki o logistyce, poruszające zagadnienia związane z logistyką w gospodarce międzynarodowej, biznesie oraz z eurologistyką.
W latach osiemdziesiątych prof. E. Gołembska była redaktorem naczelnym czasopisma „Problemy Magazynowania i Transportu” (obecnie „Logistyka”), wydawanego przez Instytut Logistyki i Magazynowania (wówczas Instytut Gospodarki Magazynowej). W 2000 roku założyła czasopismo specjalistyczne „Eurologistics”, którego została redaktorem.
Obszerniejsze informacje: https://usz.edu.pl/wybitna-profesor-logistyki-doktorem-honoris-causa-uniwersytetu-szczecinskiego/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR02qAJyDVIA1JZ9ZYCD4IC9J9b0bicNR0eqdbKhcD_J5pvuZMZQmpRpjJA_aem_y-yIV6wGVRTkbfoCOZPsww