Dr Andrzej Byrt – Zasłużonym dla Miasta Poznania

29. czerwca odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której statuetkę Zasłużonego dla Miasta Poznania wręczono m.in. dr Andrzejowi Byrtowi. Laureat jest absolwentem naszej Uczelni, w której uzyskał stopień doktora. Od 1978 roku był zawodowo związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, piastując w nich między innymi, jako jedyny w historii, trzykrotnie funkcję prezesa. Poza działalnością gospodarczą Andrzej Byrt reprezentował nie tylko Poznań, ale i Polskę na arenie międzynarodowej w długoletniej i aktywnej działalności dyplomatycznej. Od 1987 roku był radcą handlowym w ambasadzie Polski w Brukseli. Dwukrotnie także obejmował stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polski w Republice Federalnej Niemiec. Otrzymał także nominację na ambasadora RP we Francji, a także został akredytowany w Monako. Jako jedyny poznaniak Andrzej Byrt piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, będąc odpowiedzialnym za negocjacje z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi w administracji publicznej w kolejnych pięciu rządach: Jana Olszewskiego, dwukrotnie Waldemara Pawlaka, Hanny Suchockiej i Józefa Oleksego.

Dr Andrzej Byrt przez wiele lat pracy otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, między innymi w 1997 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 roku Krzyż Komandorski tego orderu. Otrzymał też Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, a także estoński Order Białej Gwiazdy II klasy. W 2013 roku został laureatem konkursu Mistrz Mowy Vox Populi. W 2015 roku przyznano mu tytuł „Ambasadora Marki Wielkopolski”. W 2016 roku otrzymał tytuł doktor honoris causa naszego Uniwersytetu.