Naukowcy UEP powołani go grupy ekspertów ONZ

Dr hab. Tomasz Klimanek, prof. UEP i dr hab. Marcin Szymkowiak, prof. UEP z Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zostali powołani do Grupy Ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rewizji Zasad i Zaleceń Spisów Powszechnych Ludności i Mieszkań dla Rundy 2030 (ang. United Nations Expert Group for the Revision of the Principles and Recommendations for Population and Housing Censuses for the 2030 Round).

Nasi naukowcy będą włączeni w prace przy organizacji spisów w rundzie 2030 w obszarach dotyczących planowania, organizowania i zarządzania spisem powszechnym, przeglądu pojęć i definicji populacji, metodologii spisu (w tym spisów wykorzystujących rejestry), informacji geoprzestrzennych i integracji z danymi spisowymi, zapewnienia wysokiej jakości spisów czy tematów dotyczących charakterystyki mieszkań i budynków.

Grupa Ekspertów składa się ze specjalistów ds. spisów powszechnych z krajowych urzędów statystycznych oraz agencji ONZ i instytucji międzynarodowych, które udzielają państwom wsparcia w planowaniu i przeprowadzaniu spisów powszechnych oraz opracowują międzynarodowe zalecenia dotyczące tematów objętych spisami powszechnymi (takich jak Międzynarodowa Organizacja Pracy, UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, UN-Habitat).

Wyniki prac Grupy Ekspertów będą przedmiotem dyskusji podczas konferencji organizowanych w Nowym Jorku i Genewie poświęconych organizacji spisów w rundzie 2030.

Jesteśmy KOMPETENTNI oraz WIARYGODNI jako partner biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych.