PODSUMOWANIE KADENCJI IGM 2019-2024
PODSUMOWANIE KADENCJI IGM 2019-2024
W dniu 31.08.2024 zakończyła się kadencja dr hab. Ewy Mińskiej-Struzik, prof. UEP jako Dyrektor Instytutu Gospodarki Międzynarodowej. Od 1.09.2024 dr hab. Piotr Trąpczyński, prof. UEP przejmuje Instytut liczący 82 osoby (68 pracowników i 14 doktorantów uczących się w Szkole Doktorskiej) – największy zespół w UEP. W latach 2019-2024 aż pięciu pracowników otrzymało tytuł profesora, a dziewięciu stopień doktora habilitowanego. Awanse naukowe na najwyższe szczeble akademickie nie ominęły żadnej z siedmiu katedr składających się na Instytut Gospodarki Międzynarodowej.
W kończącej się kadencji Instytutu (2020-2024) zespół IGM opublikował 605 prac, spośród których blisko połowę stanowiły publikacje wysoko punktowane, a ponad 70% tekstów napisanych zostało w języku angielskim. W sporej części publikacje były owocami projektów finansowanych zewnętrznymi grantami, w tym międzynarodowymi, których w mijających pięciu latach realizowano w Instytucie aż 13.
W interdyscyplinarnej grupie złożonej z pracowników i doktorantów reprezentujących wszystkie katedry Instytutu prowadzone były badania nad skutkami ekonomicznymi pandemii Covid-19 i biznesem międzynarodowym w świecie VUCA, których rezultaty opisane zostały w monografiach Toward the „new normal” after Covid-19 – a post-transition economy perspective (2021, doi: DOI: 10.18559/978-83-8211-061-6) oraz Is there any „new normal”? Economics of the turmoil (2024, doi: 10.18559/978-83-8211-217-7).
W Instytucie zorganizowano kilkadziesiąt wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, w różnych formatach (stacjonarnie, hybrydowo oraz online) z udziałem gości z licznych uznanych ośrodków akademickich. Z okazji pięciolecia powstania Instytutu (a ściślej przekształcenia Wydziału Gospodarki Międzynarodowej w Instytut), a zarazem świętując dwudziestolecie akcesji Polski do Unii Europejskiej, w maju 2024 r. IGM zaprosił swoich naukowych przyjaciół na konferencję Resilient and Transforming Europe. Z zaproszenia skorzystało łącznie ponad 480 osób, ugoszczonych dzięki wsparciu Centrum Doskonałości Jean Monnet, Europe Direct Poznań oraz Fundacji UEP.
Wiele wydarzeń i działań nie miałoby miejsca, gdyby nie partnerzy biznesowi oraz różnorodne organizacje, z którymi podtrzymywane są bliskie i wzajemnie twórcze relacje. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się firmom Enea i Novol, jak również Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Partnerzy IGM wspierają Instytut w licznych przedsięwzięciach, opiniują zmiany w programach studiów, ale także korzystają z doradztwa i implementują wyniki badań naukowych w praktyce. Publikacje i realizowane przez naukowców projekty można (jak zrobiono to wyżej) syntetycznie przedstawić w liczbach, i jakkolwiek są to liczby imponujące, to jednak tzw. wpływ społeczny badań jest tym, czym Instytut szczyci się w szczególny sposób.
Pani Profesor Ewa Mińska-Struzik jest Kierownikiem Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, a obecnie również kierownikiem projektu UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG). Projekt z kwotą dofinansowania 8.192.400 zł, pozyskanego w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”, służy rozwojowi kadr całego Uniwersytetu w latach 2024-2027, w tym w szczególności podnoszeniu jakości i umiędzynarodowienia badań naukowych w zakresie transformacji w kierunku Gospodarki 5.0.