Prof. Beata Woźniak-Jęchorek kierownikiem projektu badawczego w ramach OPUS

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu otrzymał środki na realizację projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki ramach OPUS-25. Kierownikiem projektu pt. „REWORK. Czy praca zdalna może uczynić rynek pracy bardziej włączającym?” jest dr hab. Beata Woźniak-Jęchorek, prof. UEP.

W ramach projektu oceniony zostanie wpływ pracy zdalnej na aktywizację kobiet i mobilność przestrzenną młodych rodzin w UE. Przeanalizowane zostanie także potencjalne znaczenie tych zjawisk dla przeciwdziałania regionalnemu zróżnicowaniu rozwoju gospodarczego. W ramach projektu zostaną zebrane dane ankietowe, które mają odpowiedzieć na pytanie „Czy wdrożenie rozwiązań dotyczących pracy zdalnej – w erze po pandemii – skłania pracowników w wieku 25-49 lat do przenoszenia się z obszarów miejskich do regionów peryferyjnych, a także zachęca kobiety mające obowiązki rodzicielskie względem dzieci poniżej szóstego roku życia, do zwiększenia aktywności zawodowej?”.

Główna hipoteza zakłada, że praca zdalna może znacząco wpłynąć zarówno na migrację osób z obszarów metropolitalnych do regionów peryferyjnych, jak i na współczynnik aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym. Efekt ten jest jednak zależny od stopnia zaangażowania państwa w promowanie pracy zdalnej jako standardowej formy zatrudnienia. W kontekście starzejącego się społeczeństwa i niedoboru pracowników praca zdalna możne okazać się skutecznym instrumentem aktywizacji zawodowej, zmniejszania nierówności społecznych oraz wspierania rozwoju lokalnych rynków pracy.

Nowo pozyskane dane pierwotne w tym zakresie przyniosą oryginalne ustalenia, które mogą ułatwić formułowanie zaleceń względem polityki rynku pracy i rozwoju regionalnego w krajach Unii Europejskiej.

Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych