Prof. M. Dobska poprowadziła debatę w Senacie RP na temat edukacji dla demokracji

21 kwietnia, 2023

Dr hab. Monika Dobska, prof. UEP była moderatorem debaty pt. „Edukacja dla demokracji. Problemy ekonomiczne, humanistyczne i społeczno-polityczne”, która odbyła się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej 20 kwietnia 2023 r.

Organizatorem debaty był Senat RP we współpracy z Fundacją Collegium Nobilium Novum i Polskim Towarzystwem Ekonomicznym. Uczestnicy rozmawiali o sposobach szerzenia wiedzy o demokratyzacji oraz kulturze jej wdrażania. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele nauki: ekonomiści, pedagodzy, socjologowie i politolodzy z kraju i zagranicy.

Prof. Dobska zapraszając do debaty podkreśliła, że edukacja ekonomiczna jest ważnym składnikiem kształcenia, a badania dojrzałości wiedzy ekonomicznej rzutują na postawy grup społecznych. Nasza naukowczyni zaznaczyła, że budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci, młodzieży, przedsiębiorców, pozwoli na zrozumienie rzeczywistych mechanizmów i procesów gospodarczych oraz wpłynie na dojrzałe postrzeganie państwa przez pryzmat ekonomicznych konieczności.

„Wyposażenie społeczeństwa obywatelskiego w zasoby intelektualne i moralne staje się gwarantem demokratycznych systemów. Współkreacja demokracji staje się jednak możliwa przy spełnieniu warunków dojrzałości świadomości, a ta z kolei wymaga wiedzy, aby własne wybory powalały  na zbudowanie wspólnego publicznego dobra” – powiedziała prof. Dobska.

Jesteśmy OTWARCI na drugiego człowieka i zmieniający się świat.