Dr hab. Barbara Borusiak, prof. UEP - wystąpienie konferencyjne

Tytuł konferencji: Konferencja WAICHL 2024 Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zdrowie i Style Życia” Wrocław 2024
Organizator: Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zdrowie i Style Życia” Wrocław 2024
Termin: 23-24 maja 2024
Tytuł wystąpienia: Czy jesteśmy skłonni ograniczyć konsumpcję po to, żeby chronić środowisko?

Współczesna cywilizacja konsumuje dużo i szybko. Kupujemy dużo rzeczy, często więcej niż jesteśmy w stanie zużyć. Szybka moda to mnóstwo sklepów z ciuchami na jeden sezon, czasem tylko na kilka tygodni, a nawet gorzej – na kilka wyjść. Aplikacja Temu zachęca – kupuj jak milioner, więc szkoda nie skorzystać. Półki w supermarketach uginają się od jedzenia, kupujemy go dużo, z czego mnóstwo wyrzucamy. Rosną góry niepotrzebnych rzeczy, nie tylko na pustyni Atakama. To wszystko nie odbywa się bezkarnie. Żeby wytworzyć żywność, odzież, meble i wszelkie inne dobra potrzebne są zasoby wody, energii i surowców. Ich wydobycie i przetworzenie pociąga za sobą skutki środowiskowe mierzone śladem wodnym i węglowym. A przecież nie chodzi tylko o wyliczone w excelu ślady. Chodzi o ich dramatyczne skutki środowiskowe, których doświadczamy także w Polsce w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych: orkanów, trąb powietrznych, nawalnych opadów, ekstremalnie wysokich temperatur. W związku z tym postawiliśmy sobie pytanie, czy ludzie są skłonni do ograniczenia konsumpcji i jaka jest w tym rola gotowości do poświęceń ekonomicznych, przez które rozumiemy gotowość do płacenia wyższych cen, wyższych podatków i zgody na obniżenie standardu życia. W dużym międzynarodowym zespole przeprowadziliśmy badania w sześciu krajach Unii Europejskiej: Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Polsce, Słowacji i na Węgrzech. Zapytaliśmy  2702 osoby – studentów kierunków ekonomicznych o różne kwestie związane z ich postawami wobec środowiska, ograniczenia konsumpcji i skłonności do poświęceń ekonomicznych.

Dzięki analizie zebranych danych mogliśmy sformułować kilka ciekawych wniosków.

Po pierwsze ustaliliśmy, że gotowość do ochrony środowiska w dużym stopniu przekłada się na zamiar ograniczenia konsumpcji. Co ciekawe, wpływ chęci ochrony środowiska na gotowość do poświęceń ekonomicznych okazał się jeszcze większy. I wreszcie – okazało się też, że gotowość do poświęceń ekonomicznych ma znaczny wpływ na intencję ograniczenia konsumpcji. Wyniki naszego badania pozwalają zatem stwierdzić, że młodzi ludzie biorą pod uwagę ograniczenie konsumpcji i poświęcenia ekonomiczne w imię wyższych racji, tj. w celu ochrony środowiska.

Galeria zdjęć