Sady, S. (2023). Wytłoki aronii jako komponent innowacyjnych osłonek jadalnych. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. https://doi.org/10.18559/978-83-8211-172-9

Monografia przynosi nową propozycję przeznaczoną na rynek produktów żywnościowych – przedstawia wyniki autorskich badań nad innowacyjnym wykorzystaniem produktów ubocznych przetwórstwa owoców aronii jako wartościowego surowca wtórnego w kształtowaniu prozdrowotnych właściwości żywności. Projektowanie innowacyjnych produktów ukierunkowane na wprowadzenie i upowszechnianie rozwiązań prozdrowotnych może wpływać na efektywność i przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa działającego w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego. Autorka wybrała kierunek badawczy ściśle związany z wytwarzaniem produktów przyjaznych środowisku, którego celem jest rozwój idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem badań była ocena przydatności zastosowania ekstraktu z wytłoków aronii w opracowaniu innowacyjnych biopolimerowych, chitozanowych osłonek jadalnych o podwyższonych właściwościach użytkowych. Badania przedstawione w monografii dowiodły także, że zarządzanie procesem ekstrakcji z wykorzystaniem statystycznych metod planowania może prowadzić do istotnego polepszenia rezultatów procesu i wpłynąć na jego aspekt technologiczny oraz ekonomiczny.

„Problematyka podjęta w recenzowanej monografii dotyczy zagospodarowania produktu ubocznego z przetwórstwa owoców aronii. Analiza i ocena uzyskanych jadalnych osłonek z dodatkiem wytłoków aronii pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa produktu, przedłużenie jego trwałości i jednocześnie wskazuje na możliwość upcyklingu wytłoków. Zagadnienia poruszane w monografii są niezwykle ważne ze względu na ich wymiar społeczny i gospodarczy – zapobieganie marnotrawieniu żywności, walka ze zmianą klimatu, zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto kształtowanie i projektowanie innowacyjnego produktu wraz z określeniem czynników wpływających na jego jakość wpisuje się wprost w zagadnienia związane z zarządzaniem produktem. Wyjątkowo cennym atutem recenzowanej monografii jest wykorzystanie w badaniach wywiadów z menedżerami zaangażowanymi w projektowanie i rozwój produktu z organizacji o różnej skali działalności gospodarczej, związanych z branżą opakowaniową i owocowo-warzywną.”

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Krzywonos

Wydanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała nauka.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.