Uniwersytet EKOlogiczny w Poznaniu

W ramach Uniwersytetu EKOlogicznego prezentujemy działania Uczelni i materiały o tematyce ekologicznej, w tym podpowiedzi i rady jak być bardziej EKO, jak na poziomie lokalnym możemy się starać poprawiać jakość naszego środowiska.

W jedności siła, suma wysiłków całej społeczności UEP, to o wiele więcej niż pojedyńcze działanie.

Działamy w lokalnej społeczności myśląc globalnie o przyszłości Ziemi.

  • Zapraszamy do zapoznania się z raportem o działaniach prośrodowiskowych Uczelni. Działania są zgodne ze Strategią 2021-2024 Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

  • Magazyn Dobra to sklep charytatywny prowadzony przez wolontariuszy Fundacji Magazyn Dobra.

    Sklep działa na zasadzie przyjmowania darowizn i przekazywania zysku z ich sprzedaży organizacjom udzielającym bezpośredniej pomocy potrzebującym, które mają siedzibę na terenie Poznania i powiatu poznańskiego.

    Poza działalnością pomocową, Magazyn daje drugie życie przedmiotom. Nie jest im obca idea zero waste. W świecie pełnym przesytu, chcą stawać się głosem sprzeciwu wobec nadmiernej konsumpcji.

    Robisz w domu minimalizm? Porządki wiosenne? Sprzątasz pokój po dzieciach, które 10 lat temu wyprowadziły się z domu? Zamiast wyrzucać niemodną pozytywkę na śmietnik – przynieś ją do Magazynu Dobra.

    Współzałożycielką i prezesem zarządu Fundacji jest dr hab. Barbara Borusiak, prof. UEP

    Ul. Święty Marcin 47 (Pasaż 47, dawniej: Pasaż Różowy), Poznań

    Magazyn Dobra
  • Dbając o środowisko UEP uruchamia – pierwszy na uczelni poznańskiej – Givebox.

    To szafa do bezobsługowej wymiany dóbr. Wpisuje się w ideę racjonalizacji konsumpcji oraz ograniczenie śladu ekologicznego i produkcji odpadów przez przedłużenie życia przedmiotów. Promujemy przez to reusing, czyli powtórne użycie przedmiotów.

    Możecie zostawić w nim i odebrać przedmioty codziennego użytku. Rzeczy w dobrym stanie – często nowe, nietrafione prezenty, czy też kupione pod wpływem impulsu – trafiają do nowych odbiorców, a nie na wysypisko śmieci. Do szafy można przynosić między innymi odzież, drobny sprzęt AGD, płyty, książki, zabawki, naczynia kuchenne, ozdoby itp.

    Szafa usytuowana została w budynku A, na poziomie przyziemie w niszy przy windzie.

  • Chcemy być EKO, chcemy dbać o środowisko i …
    …. jesteśmy Uniwersytetem EKONOMICZNYM, więc postanowiliśmy zainstalować na naszej Uczelni pierwsze stanowisko ze źródełkiem wody pitnej.

    W holu budynku głównego znajduje się zestaw składający się z jednego źródełka oraz ściennego dystrybutora wody kranowej. Zapewnia dostęp do wody pitnej oraz umożliwia napełnianie butelek, bidonów, dzbanków i czajników.

    Wybrany przez nas zestaw spełnia wymagania dostępu dla osób niepełnosprawnych:
    – udogodnienia w postaci płytki z Brille dla niewidomych,
    – przyciski w kolorze kontrastującym do urządzenia dla niedowidzących.

  • Dbałość o racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych naszej planety jest jednym z priorytetowych celów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jednym z naszych zadań było wdrożenie proekologicznych zasad gospodarowania papierem – poprzez zmniejszenie ogólnego zużycia oraz wprowadzanie do stosowania wariantu ekologicznego. Na Uczelni obowiązuje obecnie forma elektronicznego obiegu dokumentów, wspierana przez system informatyczny. Rezultaty cyfryzacji są imponujące – odnotowaliśmy wymierny spadek zużycia papieru do drukowania w formatach A3 i A4. W bieżącym roku (stan na koniec września) nabyliśmy 2066 ryz, czyli prawie o 83% mniej niż w 2018 roku!
    W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy do stosowania niebielony, makulaturowy papier w formacie A4 i odzew także jest fantastyczny! Spośród wszystkich dotychczas zamówionych ryz papieru w tym formacie – niemal 40% to papier ekologiczny. Serdecznie zachęcamy do utrzymania tego trendu w kolejnych latach i przenoszenia zrównoważonych wzorców zakupowych na pozostały asortyment artykułów biurowych. W przyszłym roku wprowadzimy do oferty dodatkowo papier ekologiczny w formacie A3.

    Obecnie możliwe jest zamawianie między innymi niebielonych kopert. Przesyłka zapewne dotrze do adresata bez względu na kolor koperty, a ślad środowiskowy papieru niebielonego jest znacząco niższy.

  • Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem stanowiącym efekt realizacji działania – „Stworzenie i wdrożenie zasad minimalizacji wykorzystania papieru w codziennej pracy i komunikacji wewnętrznej”, zapisanego w harmonogramie wdrożenia Strategii UEP na lata 2021-2024.

  • Przedstawiamy mapę miejsc w Poznaniu i okolicach, w które warto wybrać się na wiosenną przechadzkę. Przyrodniczych atrakcji w pobliżu naszych domów jest całkiem sporo, a spacery, wycieczki, mikrowyprawy są w dobie pandemii nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Przekonajmy się, że cele wypraw nie muszą być odległe, by złapać oddech, posłuchać śpiewu ptaków, wypocząć.

    Bez względu na to, czy mamy wolną godzinę, popołudnie czy cały dzień wybierzmy odpowiednie miejsce do odpoczynku na łonie natury.

    Zapraszamy do cieszenia się wiosną!

    Zobacz!
  • Dbałość o środowisko naturalne jest zarówno misją, jak i obowiązkiem. Posegregowane śmieci są wartościowym surowcem wtórnym. Prosta czynność porządkowania przekłada się na oszczędność energii i wody oraz zmniejszenie ilości odpadów wywożonych na wysypiska śmieci. Zapewnia czystsze powietrze i akweny wodne, większą liczbę niewyciętych drzew, lepsze warunki życia dla wszystkich organizmów. To ratunek dla nas i przyszłych pokoleń, dla całej Ziemi.

    Uczelnia wdraża różne programy wpisujące się w zasadę zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi. Rozwijamy zdalny obieg dokumentów, stosujemy energooszczędne oświetlenie, czy też rozwiązania poprawiające izolację cieplną.

    Segregowanie śmieci mają ułatwiać ustawione na korytarzach pojemniki na szkło, papier, metal i tworzywa sztuczne, odpady bio oraz zmieszane. Warto z nich korzystać, zalety recyclingu są bowiem naprawdę znaczące.

    Recykling papieru:
    – ogranicza zużycie energii o 75%,
    – chroni 17 drzew przed wycięciem przy produkcji każdej tony,
    – ogranicza zużycie wody o ok. 60%,
    – zmniejsza ilość odpadów,
    – ogranicza zanieczyszczenie powietrza o ok. 75%.

    Recykling szkła:
    – ogranicza wydobycie surowców do produkcji szkła (piasku, wapienia, sody itp.), a tym samym zmniejsza degradację środowiska,
    – zmniejsza zużycie wody wykorzystywanej do produkcji o ok. 50%,
    – oszczędza energię zużywaną w procesie produkcyjnym o ok. 30%,
    – zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych o 97%,
    – zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 14-20%.

    Recycling metalu:
    – ogranicza zużycie zasobów o 95-100% liczone jako zawartość metalu w rudzie,
    – zmniejsza zużycie energii o 60-95% (w zależności od metalu),
    – zmniejsza zanieczyszczenie środowiska o 70-99% (w zależności od metalu).

    Recycling tworzyw sztucznych:
    – ogranicza zużycie zasobów – mniejsze zużycie ropy naftowej i innych surowców chemicznych (ok. 1300 l mniej z tony przetworzonych tworzyw),
    – zmniejsza zużycie energii o 40% ,
    – zmniejsza zanieczyszczenie środowiska (ok. 300 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze z tony przetworzonych tworzyw).

    Sprawdź czy segregujesz odpady do odpowiednich pojemników

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.