Historia Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny

Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny została powołana w dniu 22 października 1993 roku na podstawie uchwały Senatu AE w Poznaniu jako Katedra Analizy Finansowej i Strategicznej. Pierwszym Kierownikiem Katedry był dr hab. Mirosław Hamrol, prof. UEP, który tę funkcję sprawował do 31.10.2012 r.  Od 1.01.2013 r. nosi obecną nazwę.

Kierownikiem Katedry jest dr hab. Cezary Kochalski, prof. UEP.

 

Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny mimo, że powstała ona stosunkowo niedawno, to jest kontynuatorką tradycji poznańskiej szkoły analizy ekonomicznej, której korzenie wywodzą się z Katedry Rachunkowości i Analizy Bilansów utworzonej w 1931 roku i kierowanej przez prof. dr. Witolda Skalskiego. Zainteresowania badawcze Katedry Rachunkowości i Analizy Bilansów koncentrowały się na zagadnieniach związanych z księgowością oraz sposobem dokonywania analizy finansowej. W pionierskiej na owe czasy pracy pt. „Ocena działalności przedsiębiorstw na podstawie zamknięć rachunkowych” wydanej w 1936 roku, prof. W. Skalski przedstawił schemat bilansu analitycznego i metody jego analizy.

W latach 1950-1969 prace badawcze w zakresie analizy ekonomicznej podmiotów gospodarczych prowadzone były w Katedrze Rachunkowości oraz Katedrze Ekonomiki Przemysłu, a od roku 1969 w Zakładzie Analizy Ekonomicznej Przedsiębiorstw, który utworzono w tymże roku, a jego kierownikiem został doc. dr Edmund Kurtys. W czerwcu 1988 r. doszło do połączenia Zakładu Analizy Ekonomicznej Przedsiębiorstw z Zakładem Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Przemysłowych, a w 1991 r. powołano Katedrę Ekonomiki, Analizy i Rachunkowości Przedsiębiorstw, którą tworzyli pracownicy Zakładu Analizy Ekonomicznej i Ekonomiki Przedsiębiorstw oraz Zakładu Rachunkowości. Animatorem powyższych przedsięwzięć a jednocześnie kierownikiem połączonych zakładów i dalej katedry był prof. dr. hab. Edmund Kurtys.

Mając na uwadze ukształtowany potencjał naukowo-dydaktyczny Katedry Ekonomiki, Analizy i Rachunkowości Przedsiębiorstw oraz wychodząc naprzeciw potrzebom rozwojowym uczelni zainicjowano i przeprowadzono proces restrukturyzacji Katedry, w wyniku którego przekształcono ją w trzy katedry, a mianowicie: Katedrę Analizy Finansowej i Strategicznej, Katedrę Inwestycji i Rynków Kapitałowych oraz Katedrę Rachunkowości. Dyscypliną naukową, uprawianą w Katedrze Analizy Finansowej i Strategicznej jest ekonomia, a rozwijane specjalności naukowe to: analiza ekonomiczna działalności podmiotów gospodarczych, analiza finansowa, analiza fundamentalna oraz analiza strategiczna, w tym analiza strategiczna kosztów.

 

Badania naukowe pracowników Katedry koncentrowały się głównie na metodologii analizy ekonomicznej przedsiębiorstw, efektem czego jest bogaty dorobek naukowy, który pozwala mówić o poznańskiej szkole analizy ekonomicznej. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście opracowany w Katedrze ogólnopolski podręcznik pt. Analiza ekonomiczna przedsiębiorstw przemysłowychoraz współpraca w wydaniu wspólnie z AE w Krakowie, AE we Wrocławiu oraz Uniwersytetami: Łódzkim, Gdańskim i Szczecińskim pracy pt. Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa. Podkreślić należy, że redaktorem naukowym tego ostatniego jest prof. zw. dr hab. Edmund Kurtys.

Wypracowany w Katedrze warsztat badawczy pozwolił jej na aktywne włączenie się w nurt przedsięwzięć związanych z transformacją ustrojową gospodarki. Włączenie to miało zarówno wymiar teoretyczny, jak i aplikacyjny. I tak już na początku lat dziewięćdziesiątych prof. dr hab. Mirosław Hamrol opublikował pracę pt. System oceny przedsiębiorstwa przemysłowego”, w której ukazuje konsekwencje funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej dla metod i narzędzi jego oceny. Podejmowane w Katedrze badania naukowe były zorientowane przede wszystkim na wypracowanie adekwatnych dla gospodarki rynkowej metod analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa. Stąd też poszerzenie zakresu badań o analizę strategiczną i fundamentalną. Efektem prowadzonych badań są między innymi prace: Cezarego Kochalskiego pt. Analiza strategiczna kosztów(Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań 2000), W. Gabrusewicza, M. Hamrola, E. Kurtysa i H. Sobolewskiego pt. Analiza wartości jako narzędzie optymalizacji kosztów własnych(Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań 1988) oraz praca zbiorowa pod red. Mirosława Hamrola pt. Analiza finansowa jako narzędzie zarządzania finansami przedsiębiorstwa(Wydawnictwo AE w Poznaniu , Poznań 1996).

 

Na podkreślenie zasługuje bardzo duża aktywność Katedry w działalności konferencyjnej. W 1995 roku Katedra Analizy Finansowej i Strategicznej była współorganizatorem międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Dokąd powinien zmierzać rynek kapitałowy w Polsce? Rola instytucji finansowych w restrukturyzacji przedsiębiorstw”, a w 1996 r. organizatorem konferencji pt. „Analiza finansowa jako narzędzie zarządzania finansami przedsiębiorstwa”. Ponadto pracownicy Katedry brali w latach 90-tych udział w kilkudziesięciu konferencjach, prezentując na nich wyniki badań w takich na przykład obszarach jak: metody i narzędzia oceny pozycji strategicznej przedsiębiorstwa, wielokryterialne metody oceny przedsiębiorstwa, strategie zarządzania kapitałem obrotowym, metodologia analizy fundamentalnej oraz efektywność przekształceń własnościowych przedsiębiorstw.

Jednym z rezultatów rozwiniętego potencjału naukowego i dydaktycznego Katedry jest wypracowanie w roku 1994, wspólnie z Katedrą Inwestycji i Rynków Kapitałowych, unikalnej w Polsce koncepcji specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstwaoraz jej uruchomienie w roku akademickim 1995/1996. Na uwagę zasługuje w tym kontekście dorobek Katedry w dziedzinie podręczników. W dorobku tym znajduje się kilkadziesiąt pozycji z zakresu analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa przemysłowego, analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa budowlanego, ekonomiki i analizy przedsiębiorstwa budowlanego, analizy wartości oraz analizy finansowej.

 

Pracownicy Katedry uczestniczą w szerokim zakresie w działalności konsultingowej i eksperckiej na rzecz praktyki gospodarczej.

 

Pracownicy Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny byli wielokrotnie wyróżniani nagrodami Ministra Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej, JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.