Paweł Szałamacha
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Collège d’Europe w Brugii (LLM- Master of European Law). W latach 1994-2004 wykonywał zawód prawnika i uzyskał tytuł radcy prawnego. W 2003r. współzałożyciel Instytutu Sobieskiego i jego prezes w latach 2008-2011. Odbył studia z zarządzania publicznego w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda, uzyskując stopień Master in Public Administration (Mid-Career MPA).
W latach 2005-2007 wiceminister Skarbu Państwa, nadzorujący m.in. spółki z sektora finansowego, chemicznego, paliw płynnych, przemysłu stoczniowego, maszynowego i kopalin. Poseł na Sejm VII kadencji, reprezentujący 38 okręg wyborczy – Piła, członek sejmowych komisji skarbu i finansów publicznych. W 2010 r. wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. W latach 2015-2016 minister finansów.
6 października 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Pawła Szałamachę na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. 12 października 2022 r. został powołany na drugą kadencję.
dr hab. Aneta Kosztowniak. prof. SGH
Dr hab. Aneta Kosztowniak prof. SGH, pracownik Zakładu Ekonomii Monetarnej, Katedry Ekonomii Stosowanej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH w Warszawie. Ponadto pracownik Departamentu Stabilności Finansowej (wcześniej Departamentu Statystyki i Departamentu Badań Strukturalnych) Narodowego Banku Polskiego. Jest autorką ponad 160 publikacji naukowych, kilkunastu projektów badawczych, uczestnikiem ponad 60 międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, w tym odbywających się w ramach Irving Fisher Committee on Central Bank Statistics, BIS oraz szkoleń IMF, Institute for Capacity Development (BoP, Monetary Policy Analysis and Forecasting). Członek PTE, International Society for Development and Sustainability (ISDS, Japonia) oraz Academy of International Business (AIB). Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie finansów, bankowości oraz polityki gospodarczej.
Dr hab. Jacek Kotłowski
Zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim oraz profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2001-2007 pracował w BRE Banku S.A. najpierw jako ekonomista, a następnie kierujący wydziałem analiz rynkowych. Od 1999 pracownik naukowy w Instytucie Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2005 obronił doktorat w Szkole Głównej Handlowej, a w 2017 uzyskał tamże
Handlowej, a w 2017 uzyskał tamże stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Od 2018 zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Ekonometrii SGH. W latach 1997-1998 stypendysta DAAD na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W Narodowym Banku Polskim pracuje od 2007 r. od początku na stanowisku dyrektora departamentu. Obecnie nadzoruje rozwój narzędzi prognostycznych oraz obszar badań konkurencyjności polskiej gospodarki i strukturalnych uwarunkowań polityki pieniężnej. Prowadzi badania i analizy z zakresu makroekonomii, polityki pieniężnej i prognozowania.
dr Ernest Pytlarczyk
Główny Ekonomista Banku Pekao. Wcześniej Główny Ekonomista mBanku, gdzie w latach 2006-2020 kierował obszarem analiz makroekonomicznych i rynkowych, zdobywając jednocześnie doświadczenie w relacjach inwestorskich, nadzorze spółek strategicznych, projektach M&A oraz kreowaniu strategii grupy kapitałowej mBanku.
Pracował również jako researcher w Instytucie Cykli Koniunkturalnych na Uniwersytecie w Hamburgu oraz w banku centralnym Niemiec we Frankfurcie. W latach 2002-2003 był analitykiem rynków finansowych w BRE Banku oraz Banku Handlowym w Warszawie.
Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu w Hamburgu. Absolwent IESE University of Navarra (Advanced Management Program) i stypendysta Uniwersytetu w Osnabrueck. Posiada tytuł Chartered Financial Analyst. Autor artykułów i monografii o tematyce ekonomicznej.
prof. dr hab. Marzena Remlein
Profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Rachunkowości i Rewizji Finansowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, członek European Accounting Association, członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, wiceprzewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Senatu UEP na lata 2020-2024, członek Rady Awansów Naukowych UEP członek Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autorka licznych publikacji z zakresu teorii rachunkowości, rachunkowości finansowej, rachunkowości grup kapitałowych oraz sprawozdawczości finansowej (jednostkowej i skonsolidowanej), inwestycji w rachunkowości oraz polityki rachunkowości.
dr hab. Dawid Szutowski. prof. UEP
Dr hab. Dawid Szutowski jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz stałym biegłym sądowym przy Sądach Okręgowych w Warszawie i w Poznaniu. Specjalizuje się w zaawansowanym modelowaniu finansowym. Autor ponad 60 publikacji naukowych, ekspert Narodowego Centrum Nauki, kierownik i wykonawca 5 grantów (NCN, MEiN, granty międzynarodowe), uczestnik ponad 50 krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Odbył trzy półroczne stypendia naukowe we Francji, Chinach (International MBA) i Turcji. Jest absolwentem programu Applied Corporate Finance na Cambridge University. Wygłaszał odczyt konferencyjny na Uniwersytecie Oksfordzkim. Sześciokrotnie wyniki jego badań naukowych ukazały się w najbardziej uznanych na świecie czasopismach, znajdujących się na tzw. Liście Filadelfijskiej. Jest autorem monografii naukowych “Innovation and market value” oraz „Management Control Systems, Decision-Making and Innovation Development”, druga spośród których wydana została w Nowym Jorku nakładem wydawnictwa Routledge. Badania poświęcone modelowaniu zmian wartości przedsiębiorstw zostały nagrodzone m.in. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz przez fundację Narodowego Banku Polskiego. W toku wieloletniej praktyki sądowej wydał kilkadziesiąt opinii i ekspertyz z zakresu finansów.
dr Tomasz M. Zieliński
Ekspert biznesowy, praktyk i konsultant obszarów controllingu, rachunku kosztów, Business Intelligence (BI) i Artificial Intelligence (AI).
Od 2018 roku jest Dyrektorem Zarządzającym ICV POLSKA w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Controllerów (ICV).
Jest absolwentem i doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w dziedzinie: finanse, specjalności: controlling, rachunkowość.
Jest autorem koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RPCA).
Aktualnie jest uczestnikiem szkoleń na MIT Sloan School of Management w ramach ścieżki certyfikacyjnej Executive Certificate in Strategy and Innovation w obszarze Artificial Intelligence (AI) oraz Machine Learning (ML).
Zdobywał doświadczenie współpracując z wieloma przedsiębiorstwami z branż produkcyjnych, usługowych, finansowych oraz handlowych takich jak: Grupa ORLEN, LOTOS, PGNiG, Santander Bank Polska, Polska Spółka Gazownictwa, FirstData Poland, Electrolux, Komputronik, Sun Garden, Profim, Energa Obrót, Blachotrapez i inne.
Jest prezesem i wykładowcą Akademii Controllingu oraz wykładowcą na: UEP, SGH oraz UMK.
Od lipca 2022 roku jest certyfikowanym konsultantem IBCS Institute (IBCS Certified Consultant – ICC).
Przez ponad 16 lat na pracował stanowiskach kierowniczych w branży Business Intelligence (BI).
W latach 2019 – 2023 Dyrektor Controllingu oraz Business Intelligence w Grupie Kapitałowej VOX.
Agnieszka Żyro
Prezes Zarządu ANWIL S.A
Menedżer z wieloletnim doświadczeniem. Na początku kariery zawodowej związana z ENEA Serwis sp. z o.o. (1998-2017), w której rozwijała obszar personalny, a następnie objęła stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Pracowniczych. Kolejno, Prezes Zarządu ENERGA Logistyka sp. z o.o., od marca 2018 r. Prezes Zarządu ANWIL S.A., spółki należącej do Grupy ORLEN.
Skoncentrowana na rozwoju, dynamiczna, a przede wszystkim dbająca o zespół, przyświeca jej maksyma, że ludzie są największą siłą przedsiębiorstwa. Szczególnie zaangażowana w kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, które traktuje na równi z celami biznesowymi.
Z wykształcenia absolwentka Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy) na kierunku Administracja oraz MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunkach: Rachunkowość, Analiza ekonomiczna i Controlling (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oraz Zintegrowane systemy informatyczne (Akademia L. Koźmińskiego w Warszawie), a także Akademię Zarządzania Kapitałem Ludzkim w IBD Business School Sp. z o.o.