teraz już zawsze i wszędzie UEP z Tobą będzie 

W tym roku Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przygotował dla swoich studentów i pracowników wyjątkowy świąteczny prezent: jest nim aplikacja mobilna mUEP.

 

Plany zajęć, komunikaty rektora, dziekanatów, kontakty do pracowników Uczelni i wiele innych przydatnych informacji – studenci UEP już nie muszą tego przepisywać do notesów czy kalendarzy. W każdym miejscu i o każdej porze znajdą wszystko, korzystając z aplikacji mobilnej mUEP. Aplikację można już pobrać z Google Play. Przeznaczona jest na telefony oraz tablety z systemem Android.

mUEP to odpowiedź na bieżące potrzeby studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Jej użytkownicy mają dostęp m.in. do uniwersyteckich aktualności, informacji o wydarzeniach i planu zajęć. W nagłych sytuacjach mUEP w łatwy sposób pozwala skontaktować się z odpowiednim działem Uczelni albo znaleźć w bliskiej lokalizacji użytkownika tramwaj, którym szybko dojedzie on do siedziby Uniwersytetu.
Aplikację opracowała dwójka studentów z Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP – Joanna Jasnowska oraz Michał Karmelita (obecnie III rok studiów) – w ramach dwumiesięcznych letnich praktyk studenckich organizowanych przez Katedrę Informatyki Ekonomicznej we współpracy z Orange Polska w ramach programu Innovations Farm. Praktyki odbywały się w Katedrze Informatyki Ekonomicznej w laboratorium Next Generation Internet Lab, a ich opiekunami byli mgr Jakub Dzikowski oraz dr Agata Filipowska.

Obu stronom ta współpraca przyniosła wymierne korzyści. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Jako operator telekomunikacyjny cenimy sobie innowacyjność i proaktywność środowiska akademickiego oraz wysoki poziom dostarczanych przez Uniwersytet wartości. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest obecnie jednym z naszych głównych partnerów uniwersyteckich zaangażowanych w inicjatywę Innovations Farm. Możliwość wymiany myśli ze środowiskiem akademickim jest dla Orange olbrzymią wartością. Mamy nadzieję, że zakres naszej współpracy będzie się poszerzał i liczymy na to, że powstanie jeszcze wiele nowych aplikacji, z których będą mogli czerpać satysfakcję przyszli użytkownicy sieci” – mówi Katarzyna Chmielewska, kierownik projektu ze strony Orange.

Ze współpracy są bardzo zadowoleni także studenci. „Dla nas te praktyki były przede wszystkim okazją, żeby, po pierwsze, wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na zajęciach, a po drugie, nauczyć się czegoś nowego. Na zajęciach nie programowaliśmy na platformę Android, programowaliśmy tylko w Javie, a różnica jest ogromna. Żeby stworzyć tę aplikację, musieliśmy wielu rzeczy samodzielnie się nauczyć, wiele doczytać, poszukać. Na szczęście mieliśmy w tych poszukiwaniach wsparcie opiekunów naszych praktyk, dr Agaty Filipowskiej i mgra Jakuba Dzikowskiego. Wiedza, którą zdobyliśmy, na pewno przyda nam się w przyszłości. Myślimy także o programowaniu na inne platformy mobilne” – mówią Joanna Jasnowska i Michał Karmelita.

mUEP to trzecia w Polsce aplikacja mobilna uczelni wyższej i pierwsza, która została przygotowana dla studentów przez samych studentów.