Cele i zadania studium:
Celem Studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych – Bankowości i Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (European Federation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG®, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.
Treści programowe modułu Bankowość koncentrują się na takich obszarach tematycznych jak ekonomiczna i finansowa struktura obszaru europejskiego, polityka monetarna w obszarze europejskim (eurosystem), produkty, klienci, dystrybucja i konkurencja, klient detaliczny, korporacyjny i instytucjonalny z sektora finansowego, zarządzanie potrzebami, ryzykiem i kosztami, etyka, marketing i zarządzanie bankiem. Treści programowe modułu Doradztwo finansowe dotyczą planowania finansów osobistych i wspomagania zarządzania finansami przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz otoczenia prawno-ekonomicznego tych procesów.
Ukończenie Studiów dla osób zainteresowanych po wniesieniu opłaty egzaminacyjnej będzie dawało prawo do przystąpienia do egzaminów na 2 certyfikaty – Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB oraz Europejski Asystent Finansowy (EFG®).
W przypadku Europejskiego Certyfikatu Bankowca opłata za egzamin wynosi 650 zł brutto, w tym 1 egzamin poprawkowy w ciągu roku od pierwszego egzaminu, opłata za egzamin na European Financial Guide wynosi 800 zł brutto, w tym 1 egzamin poprawkowy
Dodatkowo Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu proponuje uczestnikom Studium 60 godzinny blok przedmiotów, który jest komplementarny wobec programu Studium i oferowany jako opcja tym uczestnikom, którzy wyrażą chęć poddania się egzaminowi uprawniającemu do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB.
Studium ma charakter uniwersalny i słuchaczami mogą być osoby legitymujące się wyższym wykształceniem. Świadectwo ukończenia studium umożliwia, zgodnie z przepisami prawnymi, przekwalifikowanie zawodowe.
Ramowy program przedmiotowy:
Moduł Bankowość zgodny z wymogami Związku Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB przygotowujący do egzaminu na ten certyfikat
1.Ekonomiczna i finansowa struktura obszaru europejskiego
2.Polityka monetarna na obszarze europejskim – eurostystem
3.Produkty, klienci, dystrybucja, konkurencja
4.Klient detaliczny banku
5.Klient korporacyjny banku
6.Klient instytucjonalny z sektora finansowego
7.Zarządzanie potrzebami, ryzykiem i kosztami
8.Etyka w banku
9.Marketing w banku
10.Zarządzanie bankiem
11.Moduł zajęć e-learningowych w dyspozycji Kierownika studiów (Moodle) - nowe zagadnienia w bankowości
12.Seminarium dyplomowe z Bankowości do wyboru
Moduł Doradztwo finansowe zgodny z wymogami Europejskiej Akademii Planowania Finansowego EFPA Polska przygotowujący do egzaminu na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego EFG®
1.Podstawy planowania finansowego
2.Podstawy makroekonomii. Polityka gospodarcza Polityka finansowa
3.Obszary niepewności w gospodarstwie domowym oraz MŚP
4.Produkty ubezpieczeniowe dla gospodarstw domowych oraz MŚP
5.Rynek ubezpieczeń zdrowotnych
6.Regulacje prawne rynku finansowego i elementy prawa cywilnego
7.Przepisy prawa podatkowego – wybrane zagadnienia w aspekcie optymalizacji podatkowej
8.Uwarunkowania procesu inwestowania
9.Lokowanie kapitału na giełdzie i poza giełdą
10.Inwestowanie w nieruchomości i ich finansowanie
11.Analiza finansowa gospodarstw domowych i podmiotów gospodarczych
12.Bilans i analiza bilansu w gospodarstwie domowym
13.Rola systemu emerytalnego w planowaniu finansów osobistych
14.Kalkulator finansowy jako narzędzie pracy doradcy finansowego
15.System software'owy wykorzystywane w pracy doradcy finansowego
16.Kompetencje psychologiczne doradcy finansowego w obsłudze klienta
17.Elementy etyki
18.Seminarium dyplomowe z Doradztwa finansowego do wyboru
Liczba godzin ogółem: 210.
Egzaminy z przedmiotów:
- Ekonomiczna i finansowa struktura obszaru europejskiego
- Klient detaliczny banku
- Zarządzanie potrzebami, ryzykiem i kosztami
- Lokowanie kapitału na giełdzie i poza giełdą
- Kalkulator finansowy jako narzędzie pracy doradcy finansowego
Studium podyplomowe kończy się egzaminem końcowym obejmującym obronę pracy podyplomowej.
Czas trwania studium: dwa semestry.
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń oraz seminariów. Część zajęć jest zaplanowania w formie elektronicznej (platforma moodle). Słuchacze mają możliwość nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej i wymiany doświadczeń zawodowych w gronie osób pracujących w innych instytucjach. Krąg wykładowców studiów tworzą doświadczeni nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz praktycy – wykładowcy Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) i certyfikowani doradcy finansowi (EFG®, EFC®). Wykładowy spoza Uczelni – praktycy:
DOKTORZY
- Dr Andrzej Fesnak – Licencjonowany Doradca Finansowy EFG®, EFC® i licencjonowanym pośrednikiem obrotu nieruchomościami. Od wielu lat zajmuje się edukacją i finansami. Pracuje w Katedrze Finansów i Ubezpieczeń na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach). Jako doradca finansowy sporządza plany finansowe. Dr Andrzej Fesnak jest w Radzie Programowej Europejskiej Akademii Planowania Finansowego oraz Radzie Nadzorczej EAFP. Razem z Akademią ustala standardy kształcenia Doradców Finansowych w Polsce. Zajmuje się też pracą na rzecz środowiska w branży ubezpieczeniowej i finansowej. Autor książek, master trener, moderator, speaker, autor wielu edukacyjnych projektów finansowych oraz programów szkoleniowych.
- Dr Marek Mazur – doktor nauk ekonomicznych (Szkoła Główna Handlowa), wykładowca w Katedrze Finansów Kolegium Zarządzania i Finansów (z zakresu: makro- i mikroekonomii, prywatyzacji, bankowości, finansów, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz finansów systemu ochrony zdrowia). W latach 1991-1992 wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i 1989-1990 Uniwersytetu Nanzan w Nagoyi, Japonia. Był inicjatorem reformy emerytalnej, a pełnił funkcję wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych. Członek Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. W 2007 roku był Prezesem Zarządu PLL LOT. Wykładowca Europejskiej Akademii Planowania Finansowego.
WYKŁADOWCY Z TYTUŁEM MAGISTRA
- mgr Franciszek Zięba – Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego i Europejskiej Federacji Doradców Finansowych EFFP Polska i certyfikowany doradca finansowy EFG®. Absolwent Wydziału Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wieloletni pracownik naukowo-badawczy i dydaktyczny w Zakładzie Nauk Ekonomicznych Instytutu PAN w Opolu oraz w Katedrze Ekonomiki Przedsiębiorstw Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu zarządzania wieloczłonowymi organizacjami gospodarczymi. Karierę menadżerską rozpoczął w 1974 r. jako Kierownik Zespołu Projektowania Systemów Zarządzania w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 1980 r. był członkiem zarządu a później prezesem OTKiE "OTREK" we Wrocławiu. W latach 1990-1993 członek zarządu EXBUD S.A., w latach 1993-1994 wiceprezes zarządu Banku Świętokrzyskiego S.A. w Kielcach. W 1994r. związał się branżą ubezpieczeniową zostając prezesem zarządu Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Tuk" S.A. Od 1994 r. pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Ubezpieczeniowców Polskich. W latach 1996-1998 był wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, był również członkiem zarządu i rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Komisji Ubezpieczeń Europejskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeniowców (CEA). Pełnił funkcję sekretarza, a następnie prezesa zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz uczestniczył w pracach Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, jako członek Zarządu Głównego PTE. Od 1999 do 2005 pełnił funkcję Prezesa Zarządu PTE Kredyt Banku S.A.
- mgr Remigiusz Stanisławek – absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierunek Informatyka Ekonomiczna, Trener Inwestycyjny, certyfikowany Doradca Finansowy EFG®, jedyny doradca z Polski MDRT Court Of The Table, redaktor portali Opiekun Inwestora, Rodzinne Finanse.
- mgr Beata Dyraga - Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i studiów trenerskich w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. W czołowych agencjach reklamowych jak Saatchi&Saatchi i DMB&B zajmowała się wdrażaniem i rozwojem marek dla Master Foods, Nationale Nederlanden, Ericsson, Glaxo, HP i Tchibo. Od 12 lat posiada własną firmę; początkowo - autorskie Centrum Wellness w Warszawie, gdzie prowadziła warsztaty z profilaktyki stresu, harmonijnego rozwoju, metod relaksacji i zajęcia jogi. Od 5 lat trener psychologii biznesu i coach. Zajmuje się tematyką odporności psychicznej, komunikacji, emocjami w biznesie i wellnessem korporacyjnym.
- mgr Jarosław Palusiński – jest doskonałym trenerem szkolącym ludzi od 15 lat, z takich tematów jak m.in.: psychologia sprzedaży, negocjacje, umiejętności interpersonalne. Był prezesem Invest Management S.A. oraz Life Invest Management, dyrektorem ds. szkoleń w firmie Patria S.A., dyrektorem ds. rozwoju w firmie Skandia Życie. Obecnie prowadzi własną firmę JP Consulting, współpracuje z Gdańską Akademią Bankową oraz Pracownią Psychologii Elżbiety Sołtys w Krakowie. Wykładowca Europejskiej Akademii Planowania Finansowego.
Dodatkowe informacje na temat studium można uzyskać w Katedrze Pieniądza i Bankowości (pokój 1214, tel. 61-854-32-14, e-mail: kbank@ue.poznan.pl, ul. Powstańców Wielkopolskich 16, Collegium Altum), na stronach internetowych Katedry Pieniądza i Bankowości https://ue.poznan.pl/pl/uniwersytet,c13/wydzialy,c18/wydzial-ekonomii,c19/katedra-pieniadza-i-bankowosci,c3055/ oraz na facebook https://www.facebook.com/pages/Katedra-Pieni%C4%85dza-i-Bankowo%C5%9Bci-Uniwersytetu-Ekonomicznego-w-Poznaniu/866285690082313?ref=profile : oraz pod adresem e-mailowym kierownika studium: krzysztof.waliszewski@ue.poznan.pl.
Koszt uczestnictwa: 4800 zł.