
Wymiany studenckie
Planujesz odbycie części swoich studiów za granicą? W tym miejscu zamieszczamy informacje o możliwościach i zasadach wyjazdów w ramach umów międzyuczelnianych, programów międzynarodowych i ofert stypendialnych.
Każdy student może wyjechać do dowolnej uczelni (niekoniecznie partnerskiej) i mieć uznane wyniki w niej uzyskane. Warunkiem jest stosowanie się do Zasad wyboru i uznawania przedmiotów w systemie ECTS stosowanych w UEP.
Studenci i doktoranci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu mają możliwość odbycia części swoich studiów w około stu uczelniach partnerskich w ramach programu ERASMUS +, w ramach innych umów bilateralnych (więcej informacji poniżej) lub indywidualnie. Mogą też wyjechać na praktyki Erasmusa +.
Szczegóły dotyczące poniższych form współpracy, wymagania i procedury kwalifikacyjne będą umieszczane na bieżąco w aktualnych ofertach.
Poznaj ofertę wymian studenckich
-
InformacjeProgram Erasmus+
Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku. Europejski budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.
-
Więcej informacji
-
Program PoMost
Termin składania wniosków to 4 tygodnie przed rozpoczęciem semestru na uczelni przyjmującej
Program PoMost to możliwość realizacji przez studentów wybranego przedmiotu (z pewnymi wyjątkami) na innej uczelni publicznej w Poznaniu. Porozumienie zawarły partnerskie uczelnie Miasta Poznania. Program jest wyjątkową okazją na rozwój swoich zainteresowań i poznanie obszarów niedostępnych na macierzystych uczelniach.
W programie mogą wziąć udział studenci uczelni partnerskich, którzy ukończyli:
- I rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, lub
- pierwszy semestr na studiach drugiego stopnia.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami opublikowanymi na stronach uczelni partnerskich:
- Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Jednostki odpowiedzialne za sprawy formalne i organizacyjne studentów biorących udział w programie.
Kontakt
Biuro Obsługi Studenta
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Al. Niepodległości 10
61-875 PoznańStudenci spoza UEPStudencie z innej Uczelni
- Zapoznaj się z tekstem Porozumienia w sprawie wymiennego kształcenia studentów pomiędzy partnerskimi uczelniami Miasta Poznania oraz zasadami realizacji programu.
- Wybierz kierunek studiów i przedmiot, który chcesz zrealizować w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (UEP).
- Złóż Podanie o zakwalifikowanie do Programu PoMost (zał. 2) na swojej macierzystej Uczelni u dziekana (właściwego prodziekana) wraz sylabusem przedmiotu wybranego do realizacji w UEP.
Uwaga: wniosek musi zostać złożony co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem semestru w UEP!
- Po uzyskaniu akceptacji na Twojej macierzystej Uczelni podanie zostanie przekazane przez Biuro PoMost Twojej Uczelni do Biura Obsługi Studenta UEP.
- W przypadku zakwalifikowania się do Programu PoMost postępuj zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu.
- W przypadku negatywnej decyzji, otrzymasz jej uzasadnienie.
- Po otrzymaniu zaliczenia przedmiotu uzyskaj jego potwierdzenie w Biurze Obsługi Studenta UEP (zał. 3). Przekaż do dziekanatu/biura obsługi studenta Twojej Uczelni macierzystej.
Studenci UEPStudencie UEP
- Zapoznaj się z tekstem Porozumienia w sprawie wymiennego kształcenia studentów pomiędzy partnerskimi uczelniami Miasta Poznania oraz zasadami realizacji programu.
- Wybierz Uczelnię, kierunek studiów i przedmiot, który chcesz zrealizować na innej Uczelni.
- Jeśli sylabus danego przedmiotu jest niedostępny, skontaktuj się mailowo z osobą wskazaną na stronie Uczelni przyjmującej. Do kontaktu mailowego należy używać tylko poczty uczelnianej.
- Złóż Podanie o zakwalifikowanie do Programu PoMost (zał. 2) u dyrektora studiów właściwego dla swojego kierunku studiów wraz sylabusem przedmiotu wybranego do realizacji na Uczelni przyjmującej.
Uwaga: wniosek musi zostać złożony co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem semestru na Uczelni przyjmującej!
- Po uzyskaniu akceptacji właściwego dyrektora studiów, podanie zostanie przekazane przez Biuro Obsługi Studenta UEP na Uczelnię przyjmującą. O decyzji Uczelni przyjmującej zostaniesz poinformowany przez Biuro Obsługi Studenta UEP.
- W przypadku zakwalifikowania się do Programu PoMost postępuj zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu.
- W przypadku negatywnej decyzji dziekana/właściwego prodziekana Uczelni przyjmującej otrzymasz jej uzasadnienie.
- Po otrzymaniu zaliczenia przedmiotu uzyskaj jego potwierdzenie w dziekanacie/biurze obsługi studenta Uczelni przyjmującej. Poświadczone zaliczenie (zał. 3) przekaż do Biura Obsługi Studenta w UEP.
Załączniki