Konferencje IREG
Badanie: opracowanie listy kluczowych czynników sukcesu w kontekście kształtowania koncepcji oburęczności w polskich startupach
Autor: dr hab. Paweł Mielcarek, prof. UEP
Przemysł 4.0 oznacza transformację przemysłową, zorientowaną w kierunku technologii cyfrowych i wirtualnych wspieranych usługami, mającą na celu wprowadzanie innowacji w procesach produkcyjnych i dążeniu w kierunku zrównoważonego rozwoju w organizacjach.
W tym kontekście startupy stanowią specyficzną grupę podmiotów, które rozpoczynając działalność nastawione są na implementację nowych rozwiązań biznesowych i technologicznych, zmuszone są do funkcjonowania w napięciu między dwoma przeciwstawnymi celami. Z jednej strony wprowadzają innowacje i rozwijają nowe produkty (eksploracja), z drugiej strony muszą zapewnić wysoki poziom efektywności działań operacyjnych i odpowiedni wynik finansowy satysfakcjonujący inwestorów (eksploatacja). Tym właśnie jest pojęcie oburęczności (ambidekstrii, ang. ambidexterity) w kontekście zarządzania i organizacji przedsiębiorstw.
Zakres podmiotowy badań stanowiło 170 startupów, działających na terenie RP, nie dłużej niż pięć lat od daty ich założenia. Charakterystyka próby badawczej: dominują startupy zatrudniające 1-3 osoby (48%), będące w fazie wzrostu (35%), finansowane kapitałem własnym (69%), oraz nie stosujące żadnej koncepcji rozwoju startupu (44%). Respondentami byli właściciele lub kadra zarządzająca startupami. W kwestionariuszu uwzględniono po dziewięć pytań odnoszących się do eksploracji i eksploatacji. Realizację badań empirycznych wykonał wyspecjalizowany podmiot.
Wyniki badania ankietowego wskazują:
- Startupy, które chcą kształtować oburęczność powinny uwzględniać przeciwstawne działania: koncentrację na rozwoju innowacyjnych produktów i ekspansji rynkowej oraz poprawę efektywności i doskonałości operacyjnej.
- W tym celu należy skupiać się na osiąganiu satysfakcji klienta oraz umiejętnym wykorzystaniem uwarunkowań oferowanych przez otoczenie.
- Szczególnie ważne są dwa typy podmiotów w otoczeniu bliższym. Jest to nawiązywanie współpracy strategicznej z podmiotami z branży oraz formalizowanie tej współpracy. Drugim typem podmiotów jest korzystanie ze wsparcia rządowego i inkubatorów przedsiębiorczości.
Efektem badań będzie publikacja: Shaping the ambidexterity of start-ups: In search of critical success factors.
Ponadto w przyszłości rozważane są kolejne publikacje dotyczące pozostałych zmiennych objętych badaniem, w tym np. proces rozwoju startupów w kontekście KCS i oburęczności.
Publikacja: The impact of environmental attitudes of farmers on efficiency in the agricultural sector in the European Union
Czasopismo: Agricultural Economics-Zemedelska Ekonomika, ISSN 0139-570X, e-ISSN 1805-9295 Autor: Łukasz Kryszak
DOI: DOI:10.17221/46/2024-AGRICECON
Celem artykułu była ocena wpływu poglądów i podejścia europejskich rolników odnośnie problemów związanych ze środowiskiem naturalnym na efektywność techniczną w rolnictwie na poziomie regionów Unii Europejskiej. Poglądy rolników analizowano na podstawie odpowiedzi na pięć pytań dotyczących środowiska naturalnego w ramach European Value Study – szerokiego badania, w którym analizowane są poglądy i postawy Europejczyków. Przyjęto hipotezę, że w regionach UE, w których rolnicy są bardziej wrażliwi na problemy środowiskowe, będą oni bardziej racjonalnie (oszczędnie) stosować nakłady produkcyjne. Innymi słowy powinni być bardziej skorzy do poszukiwania tych obszarów produkcji, w których możliwe byłoby zmniejszenie stosowania nakładów bez istotnego uszczerbku dla wielkości produkcji. Większa wrażliwość środowiskowa powinna być zatem związana z wyższym poziomem technicznej efektywności zorientowanej na nakłady.
Przeprowadzane w artykule analizy pozwoliły potwierdzić powyższe przypuszczenia, tzn. przeciętnie wyższy poziom wrażliwości środowiskowej rolników przekładał się na wyższy poziom efektywności technicznej. Wyższy poziom efektywności był też związany z wyższym odsetkiem rolników, którzy posiadali formalne wykształcenie rolnicze, co można tłumaczyć większą wiedzą rolników, którzy ukończyli edukację rolniczą. Z kolei na spadek efektywności przekładały się takie czynniki jak większe natężenie zjawiska erozji gleby oraz większy udział gruntów, na których stosowano konwencjonalne metody uprawy. Pokazuje to, że stosowanie tzw. uproszczonych systemów upraw (np. uprawa bezorkowa) może przyczynić się do poprawy efektywności, np. poprzez ograniczenia zużycia paliwa.
Wyniki badań mogą być wskazówką dla polityków, którzy powinni pokazywać, że postawy prośrodowiskowe nie muszą stać w sprzeczności z dążeniem do osiągania lepszych wyników ekonomicznych. Promocja polityki prośrodowiskowej powinna być zorientowana na pokazywanie, że stosując metody produkcji bardziej przyjazne środowisku (np. uprawa bezorkowa) można też poprawić efektywność gospodarowania, co ostatecznie powinno przełożyć się na większą rentowność.
Publikacja: The eco-efficiency of fisheries in EU countries
Czasopismo: Economics and Environment, 89(2), 691 Autorzy: Kalina Piwońska, Łukasz Kryszak Punktacja MNiSW = 100
https://doi.org/10.34659/eis.2024.89.2.691
W obliczu przełowienia większości akwenów morskich, ludzkość stoi przed wyzwaniem utrzymania równowagi społeczno-ekologicznej przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej wielkości połowów ryb. Podstawy koncepcji zrównoważonego rybołówstwa opierają się na teorii zrównoważonego rozwoju. Podejście to obejmuje jednoczesne uwzględnienie wymiaru społecznego, gospodarczego i ekologicznego, mając na celu poprawę dobrobytu jednostek i społeczności bez uszczerbku dla możliwości zaspokojenia ich przyszłych potrzeb. Choć Unia Europejska wdraża zasady zrównoważonego rybołówstwa (na przykład wieloletnie plany zarządzania czy całkowite dopuszczalne połowy), należy zadać pytanie, czy te praktyki przynoszą zadowalające wyniki w obliczu dzisiejszych wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych?
W niniejszym artykule jako metodę pomiaru poziomu zrównoważenia w sektorze wybrano analizę efektywności (na bazie metody DEA), a w badaniu przeanalizowano poziomy ekoefektywności rybołówstwa w 23 krajach UE w latach 2009-2018. Wielkości poziomów ekoefektywności obliczono na podstawie: wielkości połowów, emisji gazów cieplarnianych, tonażu brutto jednostek połowowych, liczby rybaków oraz ceny i wielkości zużycia paliwa w sektorze rybołówstwa. Analizując te elementy na poziomie kraju, a nie poszczególnych statków, badanie obejmuje istotne polityczne i zarządcze aspekty rybołówstwa.
Wyniki ujawniły znaczne rozbieżności między krajami UE: Hiszpania, Dania i Wielka Brytania należały do krajów o największych połowach ryb i najwyższych emisjach gazów cieplarnianych, podczas gdy Rumunia, Malta i Słowenia łowiły najmniej i miały niższe emisje. Co ciekawe, niektóre kraje, takie jak Finlandia, Chorwacja i Cypr, wykazały znaczną poprawę poziomu ekoefektywności, wdrażając pozytywne zmiany w swoich praktykach połowowych. Z drugiej strony, kraje takie jak Litwa, Bułgaria i Włochy odnotowały spadki poziomu ekoefektywności, głównie z powodu nieefektywnego zarządzania zasobami. Wyniki badania wskazują, że kraje UE mogłyby zmniejszyć wielkość tonażu brutto swoich statków o jedną trzecią, zmniejszyć liczbę rybaków o prawie 50% i obniżyć zużycie paliwa o 14%, bez uszczerbku dla poziomu połowów. Zajmując się kwestiami takimi jak nadmierne zatrudnienie i zbyt duży tonaż brutto statków, rybołówstwo w UE może podjąć znaczące kroki w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji, zapewniając ochronę ekosystemów morskich przy jednoczesnym zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na ryby.