Instytut Ekonomii

Instytut Ekonomii rozpoczął działalność w dniu 1 października 2019r. Instytut współtworzą cztery katedry: Koniunktury i Polityki Gospodarczej, Makroekonomii i Badań nad Rozwojem, Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej oraz Mikroekonomii. Obie Katedry Makroekonomiczne funkcjonowały wcześniej w ramach Wydziału Ekonomii, a Katedra Mikroekonomii na Wydziale Zarządzania. Z kolei Katedra Koniunktury i Polityki Gospodarczej powstała w wyniku połączenia dwóch wcześniej odrębnych jednostek jakimi były Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej działająca w strukturach Wydziału Ekonomii i Katedra Koniunktury Gospodarczej funkcjonująca w ramach Wydziały Towaroznawstwa.

O Instytucie

Instytut Ekonomii ze względu na swój profil naukowy i dydaktyczny nawiązuje bezpośrednio do tradycji Instytutu Teorii Ekonomicznych i jego dyrektora a zarazem czołowej postaci poznańskiej szkoły ekonomii jaką był profesor Wacław Wilczyński oraz do tradycji Instytutu Planowania kierowanego przez wiele lat przez profesora Seweryna Kruszczyńskiego, w latach 1954-1956 rektora ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Pracownikami Instytut Ekonomii jest ponad czterdzieścioro nauczycielek i nauczycieli akademickich, w tym ponad połowa to osoby będące profesorkami i profesorami lub profesorkami o profesorami uczelni.

W sferze naukowej pracownicy Instytutu realizują badania z wielu obszarów analiz makroekonomicznych i mikroekonomicznych oraz z zakresu polityki gospodarczej zarówno w wymiarze sektorowym, jak i przestrzennym. Wyniki badań publikowane są zarówno w postaci monografii, jak i na łamach czołowych czasopism polskich, jak i w znaczących czasopismach zagranicznych.

W sferze dydaktycznej pracownicy Instytutu realizują przedmioty o charakterze podstawowym obecne w programach studiów na wszystkich kierunkach, a w szczególności Makroekonomię i Mikroekonomię, jak i wiele przedmiotów o bardziej specjalistycznym czy wyprofilowanym charakterze, zwłaszcza na kierunku Ekonomia.

Prof. dr hab. Anna Matuszczak

Prof. dr hab. Anna Matuszczak

  • Dyrektor Instytutu Ekonomii
  • Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej
  • Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Profesor
Dyrektor Instytutu Ekonomii
Dyrektor Instytutu Ekonomii, Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej, Komisja Konkursowa ds. oceny wniosków na otrzymanie dofinansowania w ramach konkursu pn. "Szybka ścieżka do publikacji" - Członkini.
Collegium Altum, pokój nr 1513
dane kontaktowe

SKN

W Instytucie Ekonomii funkcjonują następujące Studenckie Koła Naukowe:

  • SKN "Maksimus"

    Opiekun: dr Julia Jastrząbek
    Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem

    Skupiamy osoby chcące rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie makroekonomii. Nasze główne obszary działalności to działalność naukowa – publikacje w czasopismach naukowych, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz działalność popularnonaukowa poprzez realizację autorskiej audycji radiowej Oscylator dla Radia Afera.
    Słowa kluczowe: makroekonomia, ekonomia globalna, wzrost gospodarczy, zrównoważony rozwój

    Facebook SKN
  • SKN Ekonomii Zrównoważonego Rozwoju

    Opiekun: dr Jakub Staniszewski
    Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej

    Studenckie Koło Naukowe Ekonomii Zrównoważonego Rozwoju skupia się na interdyscyplinarnej analizie koncepcji ekonomicznych, które łączą aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Członkowie Koła poszukują sposobów na osiągnięcie równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska naturalnego. Studenci w ramach SKN pogłębiają wiedzę z zakresu ekonomii zrównoważonego rozwoju poprzez uczestnictwo w projektach badawczych, konferencjach, przygotowaniu publikacji naukowych czy wyjazdach studyjnych.
    Słowa kluczowe: zrównoważony rozwój, ekonomia środowiska, ekonomia energii, ekonomia zasobów

    Facebook SKN
  • SKN Gospodarki Żywnościowej

    Opiekun: dr Michał Borychowski
    Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej

    Jesteśmy aktywnym i dynamicznym zespołem interesującym się współczesną problematyką gospodarki żywnościowej, globalizacji na rynku żywności oraz biogospodarki. Bierzemy udział w konferencjach i seminariach naukowych, gdzie przedstawiamy wyniki naszych badań, a także inicjatywach popularyzujących naukę. Efekty naszych prac publikujemy w czasopismach naukowych, a doświadczenia zdobywamy podczas wyjazdów i wizyt studyjnych w różnych podmiotach gospodarczych – przedsiębiorstwach, instytucjach, gospodarstwach rolnych.
    Słowa kluczowe: gospodarka żywnościowa w warunkach globalizacji, systemy produkcji żywności, tendencje i preferencje konsumentów na rynku żywnościowym, biogospodarka, rynki rolne

    Facebook SKN
  • SKN Rynku Lotniczego

    Opiekun: dr Sonia Huderek-Glapska
    Katedra Mikroekonomii

    Celem działalności SKN Rynku Lotniczego KoNtRoL jest zdobywanie przez studentów, pogłębianie oraz propagowanie wiedzy dotyczącej ekonomiki rynku lotniczego i zarządzania podmiotami, które na nim funkcjonują poprzez przeprowadzanie badań rynku lotniczego w Polsce i na świecie, współpracę z organizacjami działającymi na rynku lotniczym oraz innymi kołami naukowymi w Polsce i za granicą, a także poprzez udział i organizację krajowych oraz międzynarodowych projektów naukowych.
    Słowa kluczowe: transport lotniczy, porty lotnicze, linie lotnicze, pasażer, zrónoważony rozwój

    Facebook SKN

Publikacje Instytutu Ekonomii

Książki, monografie i artykuły naszych pracowników

War Refugees and the Labour Market. Crisis-Driven Mobility in the Polish-Ukrainian Borderland

Nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się wysokopunktowana publikacja (300 punktów), której współautorką jest prof. dr hab. Ewa Łaźniewska z Katedry Koniunktury i Polityki Gospodarczej.

Książka pt. „War Refugees and the Labour Market. Crisis-Driven Mobility in the Polish-Ukrainian Borderland” porusza złożoną sytuację społeczno-ekonomiczną w pograniczu polsko-ukraińskim. Autorzy analizują i oceniają, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na polski rynek pracy, skupiając się na adaptacji ukraińskich uchodźców. Autorzy badają zarówno wyzwania, jak i szanse związane z tą sytuacją, podkreślając rolę lokalnych społeczności i instytucji w integracji uchodźców.

Przed rosyjskim atakiem napływ Ukraińców do Polski był spowodowany głównie presją ekonomiczną, podczas gdy po wybuchu wojny motywacja Ukraińców do przekraczania granicy z Polską oraz struktura tego strumienia migracji uległy radykalnej zmianie. Książka oferuje dogłębne spojrzenie na rozwój regionów przygranicznych, a zwłaszcza na transgraniczny rynek pracy jako specyficzny element przygranicznego ekosystemu ekonomicznego. Podkreśla pozytywne skutki kryzysu migracyjnego, które posłużą jako przykłady najlepszych praktyk dla innych regionów Europy. Publikacja dostarcza cennych informacji dla polityków i decydentów zainteresowanych tematyką migracji i integracji.

link: https://www.routledge.com/War-Refugees-and-the-Labour-Market-Crisis-Driven-Mobility-in-the-Polish-Ukrainian-Borderland/Lazniewska-Kurowska-Pysz-Gorecki-Prytula-Plac/p/book/9781032749440?srsltid=AfmBOortcEys1ncRCwtfRlh-LMJnv-yztH35-a8go3HPUt7zkF1-c6pK


Instytucjonalne i historyczne wymiary dyskusji o ekonomii i gospodarce

Nowa publikacja naukowa pod redakcją prof. Katarzyny Szarzec i dr hab. Beaty Woźniak-Jęchorek, prof. UEP, wydana w rok 2024 przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Książka powstała przy okazji jubileuszu 70-lecia urodzin Profesor Marka Ratajczaka. Do udziału w publikacji zaproszono grono współpracowników z Instytutu Ekonomii oraz znanych ekonomistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
Z recenzji wydawniczej dra hab. Wojciecha Gizy:
"Rozwój ekonomii instytucjonalnej, któremu została poświęcona niniejsza monografia, stanowi przykład ewolucji myśli ekonomicznej od heterodoksji do ortodoksji dokonujący się w czasie głębokich przemian w sposobie myślenia o gospodarce. Celem składających się na monografię tekstów jest zaprezentowanie bogatego dorobku polskich przedstawicieli myśli instytucjonalnej, uzupełnionego o perspektywę historyczną rozwoju ekonomii."

Osoby młode na rynku pracy

Nowa publikacja dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz, prof. UEP

Państwo jako właściciel przedsiębiorstw. Polityka, gospodarka, dziedzictwo historyczne

Nowość publikacyjna dr hab. Katarzyny Szarzec, prof. UEP

Gospodarka cyfrowa - rozwój regionalny - odporność

Nowość publikacyjna prof. dr hab. Ewy Łaźniewskiej

Artykuł prof. K. Szarzec i P. Matuszaka w jednym z najczęściej cytowanych czasopism naukowych na świecie

Dr hab. Katarzyna Szarzec, prof. UEP, oraz Piotr Matuszak z Katedry Makroekonomii i Badań nad Rozwojem UEP opublikowali artykuł będący rezultatem badań naukowych dofinansowanych z grantu NCN „Nowoczesny kapitalizm państwowy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - efektywność przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa”. Publikacja ukazała się w  „Economic Modelling" – czasopiśmie znajdującym się wśród 20 najbardziej cytowanych czasopism ekonomicznych na świecie.

Sekretariat Instytutu

Mgr Anna Stawna-Dudniczek Koordynator sekretariatu
Collegium Altum, pokój nr 1014
DANE KONTAKTOWE
Mgr Magdalena Kowalska starszy specjalista
Collegium Altum, pokój nr 1015
DANE KONTAKTOWE

Adres do korespondencji:

Al. Niepodległości 10
61-875 Poznań
godziny pracy: od poniedziałku do piątku godz. 8:00-15:00

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.