Instytut Ekonomii
O Instytucie
Instytut Ekonomii ze względu na swój profil naukowy i dydaktyczny nawiązuje bezpośrednio do tradycji Instytutu Teorii Ekonomicznych i jego dyrektora a zarazem czołowej postaci poznańskiej szkoły ekonomii jaką był profesor Wacław Wilczyński oraz do tradycji Instytutu Planowania kierowanego przez wiele lat przez profesora Seweryna Kruszczyńskiego, w latach 1954-1956 rektora ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.
Pracownikami Instytut Ekonomii jest ponad czterdzieścioro nauczycielek i nauczycieli akademickich, w tym ponad połowa to osoby będące profesorkami i profesorami lub profesorkami o profesorami uczelni.
W sferze naukowej pracownicy Instytutu realizują badania z wielu obszarów analiz makroekonomicznych i mikroekonomicznych oraz z zakresu polityki gospodarczej zarówno w wymiarze sektorowym, jak i przestrzennym. Wyniki badań publikowane są zarówno w postaci monografii, jak i na łamach czołowych czasopism polskich, jak i w znaczących czasopismach zagranicznych.
W sferze dydaktycznej pracownicy Instytutu realizują przedmioty o charakterze podstawowym obecne w programach studiów na wszystkich kierunkach, a w szczególności Makroekonomię i Mikroekonomię, jak i wiele przedmiotów o bardziej specjalistycznym czy wyprofilowanym charakterze, zwłaszcza na kierunku Ekonomia.
-
Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem
Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem powstała w roku 1999 w wyniku podziału wcześniej funkcjonującej Katedry Makroekonomii. W roku 2014 w skład Katedry weszli pracownicy Katedry Historii i Teorii Ekonomii, która to katedra kontynuowała tradycję trzech istniejących wcześniej odrębnych zespołów, jakimi były Katedra Historii Myśli Ekonomicznej, Katedra Historii Gospodarczej i Katedra Ekonomiki Konsumpcji. -
Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej
Zespół Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej prowadzi badania naukowe w obszarach ekonomii zrównoważonego rozwoju, ekonomii rolnej, ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, a także ekonomii instytucjonalnej. -
Katedra Mikroekonomii
Katedra Mikroekonomii powstała w 1989 roku. Kierownictwo nowej jednostki objął prof. Marek Rekowski, który przygotował pierwszy polski podręcznik „Wprowadzenie do mikroekonomii” wydany w 1996 r., wspomagający realizację nowego programu nauczania. -
Katedra Koniunktury i Polityki Gospodarczej
Katedra Koniunktury i Polityki Gospodarczej ma za sobą ponad 60 lat tradycji. Zespół badawczy koncentruje się na wyjaśnianiu i ocenie sposobów świadomego oddziaływania rządu i samorządów lokalnych na gospodarkę z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów dla osiągnięcia celów założonych przez władze.
Prof. dr hab. Anna Matuszczak
- Dyrektor Instytutu
- Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej
- Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Profesor
Wizyta profesora Carlosa A. Carrasco z Uniwersytetu w Monterrey w Meksyku
W dniach 14-18 października 2024 r. Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu gościła profesora Carlosa A. Carrasco z Uniwersytetu w Monterrey w Meksyku. Profesor Carrasco to specjalista w dziedzinie makroekonomii, który przyjechał do Polski w ramach programu Erasmus propowadzić wykłady dla studentów, a także podzielić się wynikami swoich najnowszych badań.
W trakcie wizyty, prof. Carrasco poprowadził inspirujące wykłady dla studentów kierunku prawno-ekonomicznego oraz finansów, audytu i inwestycji na temat „Mexico and Latin America from a Macroeconomic Perspective”, a ramach seminarium naukowego skierowango do pracowników UEP zaprezentował wyniki swoich badań w projekcie „External sector, economic performance and environmental degradation”.
From October 14 to 18, 2024, the Department of Macroeconomics and Development Research at the Poznań University of Economics had the pleasure of hosting Professor Carlos A. Carrasco from the University of Monterrey, Mexico. As an expert in macroeconomics, Professor Carrasco’s visit was part of the Erasmus program, during which he engaged with students and shared insights from his most recent research.
Throughout his stay, Professor Carrasco delivered engaging lectures to students from the law and economics, as well as finance, audit, and investment programs, focusing on „Mexico and Latin America from a Macroeconomic Perspective.” Additionally, he presented his research project titled „External Sector, Economic Performance, and Environmental Degradation” during a research seminar for the university’s academic staff.
Aktualności
18 października 2024r. prof. dr hab. Ewa Łaźniewska oraz prof. dr hab. Aleksander Grzelak (pracownicy Instytutu Ekonomii UEP) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odebrali od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominacje profesorskie.
Nowi doktoranci w Instytucie Ekonomii
Witamy w naszym Zespole nowych doktorantów:
mgr Piotra Czerniejewskiego. Będzie on prowadził badania na temat sprawiedliwości społecznej i efektywności transformacji energetycznej. Jego opiekunem naukowym będzie dr hab. Katarzyna Smędzik-Ambroży, prof. UEP, a opiekunem pomocniczym dr Jakub Staniszewski.
mgr Kamila Nowaka. Będzie on prowadził badania na temat skuteczności modeli wsparcia inkubatorów i akceleratorów start-upów w Polsce. Jego opiekunem naukowym będzie dr hab. Agnieszka Ziomek, prof. UEP, a opiekunem pomocniczym dr Fabian Siemiatowski.