Instytut Ekonomii

Instytut Ekonomii rozpoczął działalność w dniu 1 października 2019r. Instytut współtworzą cztery katedry: Koniunktury i Polityki Gospodarczej, Makroekonomii i Badań nad Rozwojem, Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej oraz Mikroekonomii. Obie Katedry Makroekonomiczne funkcjonowały wcześniej w ramach Wydziału Ekonomii, a Katedra Mikroekonomii na Wydziale Zarządzania. Z kolei Katedra Koniunktury i Polityki Gospodarczej powstała w wyniku połączenia dwóch wcześniej odrębnych jednostek jakimi były Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej działająca w strukturach Wydziału Ekonomii i Katedra Koniunktury Gospodarczej funkcjonująca w ramach Wydziały Towaroznawstwa.

O Instytucie

Instytut Ekonomii ze względu na swój profil naukowy i dydaktyczny nawiązuje bezpośrednio do tradycji Instytutu Teorii Ekonomicznych i jego dyrektora a zarazem czołowej postaci poznańskiej szkoły ekonomii jaką był profesor Wacław Wilczyński oraz do tradycji Instytutu Planowania kierowanego przez wiele lat przez profesora Seweryna Kruszczyńskiego, w latach 1954-1956 rektora ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Pracownikami Instytut Ekonomii jest ponad czterdzieścioro nauczycielek i nauczycieli akademickich, w tym ponad połowa to osoby będące profesorkami i profesorami lub profesorkami o profesorami uczelni.

W sferze naukowej pracownicy Instytutu realizują badania z wielu obszarów analiz makroekonomicznych i mikroekonomicznych oraz z zakresu polityki gospodarczej zarówno w wymiarze sektorowym, jak i przestrzennym. Wyniki badań publikowane są zarówno w postaci monografii, jak i na łamach czołowych czasopism polskich, jak i w znaczących czasopismach zagranicznych.

W sferze dydaktycznej pracownicy Instytutu realizują przedmioty o charakterze podstawowym obecne w programach studiów na wszystkich kierunkach, a w szczególności Makroekonomię i Mikroekonomię, jak i wiele przedmiotów o bardziej specjalistycznym czy wyprofilowanym charakterze, zwłaszcza na kierunku Ekonomia.

Prof. dr hab. Anna Matuszczak

Prof. dr hab. Anna Matuszczak

  • Dyrektor Instytutu Ekonomii
  • Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej
  • Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Profesor
Dyrektor Instytutu Ekonomii
Dyrektor Instytutu Ekonomii, Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej, Komisja Konkursowa ds. oceny wniosków na otrzymanie dofinansowania w ramach konkursu pn. "Szybka ścieżka do publikacji" - Członkini.
Collegium Altum, pokój nr 1513
dane kontaktowe

Wizyta profesora Carlosa A. Carrasco z Uniwersytetu w Monterrey w Meksyku

W dniach 14-18 października 2024 r. Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu gościła profesora Carlosa A. Carrasco z Uniwersytetu w Monterrey w Meksyku. Profesor Carrasco to specjalista w dziedzinie makroekonomii, który przyjechał do Polski w ramach programu Erasmus propowadzić wykłady dla studentów, a także podzielić się wynikami swoich najnowszych badań.

W trakcie wizyty, prof. Carrasco poprowadził inspirujące wykłady dla studentów kierunku prawno-ekonomicznego oraz finansów, audytu i inwestycji na temat „Mexico and Latin America from a Macroeconomic Perspective”, a ramach seminarium naukowego skierowango do pracowników UEP zaprezentował wyniki swoich badań w projekcie „External sector, economic performance and environmental degradation”.

 

From October 14 to 18, 2024, the Department of Macroeconomics and Development Research at the Poznań University of Economics had the pleasure of hosting Professor Carlos A. Carrasco from the University of Monterrey, Mexico. As an expert in macroeconomics, Professor Carrasco’s visit was part of the Erasmus program, during which he engaged with students and shared insights from his most recent research.

Throughout his stay, Professor Carrasco delivered engaging lectures to students from the law and economics, as well as finance, audit, and investment programs, focusing on „Mexico and Latin America from a Macroeconomic Perspective.” Additionally, he presented his research project titled „External Sector, Economic Performance, and Environmental Degradation” during a research seminar for the university’s academic staff.

Aktualności

18 października 2024r. prof. dr hab. Ewa Łaźniewska oraz prof. dr hab. Aleksander Grzelak (pracownicy Instytutu Ekonomii UEP) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odebrali od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominacje profesorskie.

Nowi doktoranci w Instytucie Ekonomii

Witamy w naszym Zespole nowych doktorantów:

 mgr Piotra Czerniejewskiego. Będzie on prowadził badania na temat sprawiedliwości społecznej i efektywności transformacji energetycznej. Jego opiekunem naukowym będzie dr hab. Katarzyna Smędzik-Ambroży, prof. UEP, a opiekunem pomocniczym dr Jakub Staniszewski.

mgr Kamila Nowaka. Będzie on prowadził badania na temat skuteczności modeli wsparcia inkubatorów i akceleratorów  start-upów w Polsce. Jego opiekunem naukowym będzie dr hab. Agnieszka Ziomek, prof. UEP, a opiekunem pomocniczym dr Fabian Siemiatowski.

Publikacje Instytutu Ekonomii

Książki, monografie i artykuły naszych pracowników

War Refugees and the Labour Market. Crisis-Driven Mobility in the Polish-Ukrainian Borderland

Nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się wysokopunktowana publikacja (300 punktów), której współautorką jest prof. dr hab. Ewa Łaźniewska z Katedry Koniunktury i Polityki Gospodarczej.

Książka pt. „War Refugees and the Labour Market. Crisis-Driven Mobility in the Polish-Ukrainian Borderland” porusza złożoną sytuację społeczno-ekonomiczną w pograniczu polsko-ukraińskim. Autorzy analizują i oceniają, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na polski rynek pracy, skupiając się na adaptacji ukraińskich uchodźców. Autorzy badają zarówno wyzwania, jak i szanse związane z tą sytuacją, podkreślając rolę lokalnych społeczności i instytucji w integracji uchodźców.

Przed rosyjskim atakiem napływ Ukraińców do Polski był spowodowany głównie presją ekonomiczną, podczas gdy po wybuchu wojny motywacja Ukraińców do przekraczania granicy z Polską oraz struktura tego strumienia migracji uległy radykalnej zmianie. Książka oferuje dogłębne spojrzenie na rozwój regionów przygranicznych, a zwłaszcza na transgraniczny rynek pracy jako specyficzny element przygranicznego ekosystemu ekonomicznego. Podkreśla pozytywne skutki kryzysu migracyjnego, które posłużą jako przykłady najlepszych praktyk dla innych regionów Europy. Publikacja dostarcza cennych informacji dla polityków i decydentów zainteresowanych tematyką migracji i integracji.

link: https://www.routledge.com/War-Refugees-and-the-Labour-Market-Crisis-Driven-Mobility-in-the-Polish-Ukrainian-Borderland/Lazniewska-Kurowska-Pysz-Gorecki-Prytula-Plac/p/book/9781032749440?srsltid=AfmBOortcEys1ncRCwtfRlh-LMJnv-yztH35-a8go3HPUt7zkF1-c6pK


Instytucjonalne i historyczne wymiary dyskusji o ekonomii i gospodarce

Nowa publikacja naukowa pod redakcją prof. Katarzyny Szarzec i dr hab. Beaty Woźniak-Jęchorek, prof. UEP, wydana w rok 2024 przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Książka powstała przy okazji jubileuszu 70-lecia urodzin Profesor Marka Ratajczaka. Do udziału w publikacji zaproszono grono współpracowników z Instytutu Ekonomii oraz znanych ekonomistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
Z recenzji wydawniczej dra hab. Wojciecha Gizy:
"Rozwój ekonomii instytucjonalnej, któremu została poświęcona niniejsza monografia, stanowi przykład ewolucji myśli ekonomicznej od heterodoksji do ortodoksji dokonujący się w czasie głębokich przemian w sposobie myślenia o gospodarce. Celem składających się na monografię tekstów jest zaprezentowanie bogatego dorobku polskich przedstawicieli myśli instytucjonalnej, uzupełnionego o perspektywę historyczną rozwoju ekonomii."

Osoby młode na rynku pracy

Nowa publikacja dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz, prof. UEP

Państwo jako właściciel przedsiębiorstw. Polityka, gospodarka, dziedzictwo historyczne

Nowość publikacyjna dr hab. Katarzyny Szarzec, prof. UEP

Gospodarka cyfrowa - rozwój regionalny - odporność

Nowość publikacyjna prof. dr hab. Ewy Łaźniewskiej

Artykuł prof. K. Szarzec i P. Matuszaka w jednym z najczęściej cytowanych czasopism naukowych na świecie

Dr hab. Katarzyna Szarzec, prof. UEP, oraz Piotr Matuszak z Katedry Makroekonomii i Badań nad Rozwojem UEP opublikowali artykuł będący rezultatem badań naukowych dofinansowanych z grantu NCN „Nowoczesny kapitalizm państwowy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - efektywność przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa”. Publikacja ukazała się w  „Economic Modelling" – czasopiśmie znajdującym się wśród 20 najbardziej cytowanych czasopism ekonomicznych na świecie.

Konferencje naukowe

Udział pracowników Instytutu Ekonomii w konferencjach naukowych

Udział pracowników KMiGŻ w międzynarodowym seminarium pt. "Reorienting agri-food chains to hinder climate change and food security threats"

W dniach 12-13.09.2024r. pracownicy Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej z Instytutu Ekonomii - prof. Anna Matuszczak, prof. Sebastian Stępień i dr Michał Borychowski wzięli udział w międzynarodowym seminarium pt. "Reorienting agri-food chains to hinder climate change and food security threats", organizowanym przez prestiżowe Europejskie Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnych (European Association of Agricultural Economics) w Śródziemnomorskim Instytucie Agronomicznym w Chanii na Krecie (Mediterranean Agronomic Institute of Chania, CIHEAM MAI.Chania). Podczas seminarium wygłosili dwa referaty:
(1) "Are farms in short food supply chains more resilient to external shocks? The empirical study from Poland" (Michał Borychowski, Sebastian Stępień, Anna Matuszczak);
(2) "Employing structural equation modelling to analyse resilience of farms. Framework and concept" (Michał Borychowski, Sebastian Stępień).
Udział w tym seminarium był znakomitą okazją do rozpowszechnienia wyników badań, uzyskanych w trakcie realizacji projektu badawczego w UEP, wymiany doświadczeń z wieloma naukowcami z zagranicy, a także podtrzymania obecnych i nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych.
Badania stanowią element realizacji projektu badawczego OPUS LAP o numerze: 2021/43/I/HS4/01090

UdziałUdział pracowników KMiGŻ w międzynarodowym seminarium pt. "Reorienting agri-food chains to hinder climate change and food security threats"

30th ERES Annual Conference Sopot & Gdańsk 2024

Dr hab. Radosław Trojanek, prof. UEP z Katedry Mikroekonomii uczestniczył w jubileuszowej konferencji 30th ERES Annual Conference (https://2024.eres.org/), która miała miejsce w dniach 26-29 czerwca na Uniwersytecie Gdańskim.

Wydarzenie to zgromadziło czołowych specjalistów z dziedziny nieruchomości, stanowiąc platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat najnowszych trendów i wyzwań rynkowych.

Prof. Trojanek został zaproszony do panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Affordable Housing Problems and Innovative Solutions". Podczas tego panelu omawiano kluczowe wyzwania związane z dostępnością mieszkań oraz przedstawiano innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w różnych regionach.

Oprócz udziału w panelu, podczas konferencji wygłoszono dwa referaty, których współautorem był prof. Radosław Trojanek:
"Forecasting House Prices And Rents: Combining Dynamic Factor Models and Machine Learning" – ten referat powstał we współautorstwie z prof. Alexem van de Minne z University of Connecticut. Przedstawiono w nim nowoczesne metody prognozowania cen nieruchomości oraz czynszów, które łączą dynamiczne modele czynnikowe z technikami uczenia maszynowego. Wprowadzone podejście ma na celu zwiększenie precyzji prognoz oraz lepsze zrozumienie czynników wpływających na rynek nieruchomości.
"Housing bubbles in Poland" – referat ten dotyczył zjawiska baniek na rynku nieruchomości w Polsce. Analizowano w nim przyczyny powstawania baniek, ich wpływ na rynek nieruchomości oraz możliwe konsekwencje dla gospodarki. W badaniu wykorzystane zostały autorskie indeksy cen i czynszów co umożliwiło na zbadanie tego zjawiska w ostatnich prawie 30 latach.

Udział w konferencji współfinansowany był ze środków projektu „UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG).

Zdjęcie z konferencji w Gdańsku

Sekretariat Instytutu

W dniu 25.10.2024 r. sekretariat będzie nieczynny.
Mgr Anna Stawna-Dudniczek Koordynator sekretariatu
Collegium Altum, pokój nr 1014
DANE KONTAKTOWE
Mgr Magdalena Kowalska starszy specjalista
Collegium Altum, pokój nr 1015
DANE KONTAKTOWE

Adres do korespondencji:

Al. Niepodległości 10
61-875 Poznań
godziny pracy: od poniedziałku do piątku godz. 8:00-15:00

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.