Katedra Inwestycji i Rynków Finansowych

Katedra Inwestycji i Rynków Finansowych ma wieloletnią tradycję łączenia nauki i praktyki, co jest fundamentem realizowania naszych pasji badawczych oraz kształcenia i rozwijania studentów UEP w obszarze inwestycji i rynków finansowych.

O katedrze

Pracownicy Katedry prowadzą badania naukowe z problematyki wyceny, zarządzania i oceny efektywności tradycyjnych i alternatywnych aktywów finansowych, które rozpatrujemy z punktu widzenia pojedynczego i zbiorowego inwestora (np. funduszy inwestycyjnych czy firm rodzinnych). Ważne miejsce w naszym dorobku zajmują zrównoważone i zielone finanse oraz innowacje finansowe, np. crowdfunding, tokeny i kryptoaktywa, oparte na technologii blockchain. W badaniach nad rynkami finansowymi rozważamy aspekty inwestycyjne, podatkowe i behawioralne. Wykorzystujemy najnowsze narzędzia badawcze, w tym uczenie maszynowe. Dbamy o aktualność naszych badań i wkład do nauki, co przekłada się na publikacje w coraz bardziej prestiżowych zagranicznych czasopismach.

Badania naukowe realizujemy w ramach krajowych i zagranicznych grantów naukowych. Mamy w swoich szeregach stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, DAAD i NAWA, a także kierowników grantów NCN czy NBP. Od lutego 2022 do stycznia 2025 r. realizujemy też z Uniwersytetem Warszawskim i Ministerstwem Finansów projekt wdrożeniowy Gospostrateg finansowany przez NCBiR. Za pracę naukową otrzymujemy nagrody i wyróżnienia, m.in. Komitetu Nauk o Finansach PAN, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, KNF, NBP czy ministra ds. szkolnictwa wyższego.

Łączymy pasję naukową z pracą w praktyce gospodarczej. Pomagamy kształcić i rozwijać studentów na kierunkach i specjalnościach w języku polskim i angielskim:

– na I i II stopniu studiów: inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstw oraz kontrola finansowa i rachunkowość pod patronatem KPMG,

– na II stopniu studiów: inwestycje i rynki finansowe oraz nadzór i kontrola realizowana we współpracy z EY,

– na I stopniu studiów Finance z afiliacją CFA Institute, a na II stopniu studiów Quantitative Finance z programem odpowiadającym CFA Institute.

Studentów zachęcamy do członkostwa w kołach naukowych: Profit, Pecunia Moderna, Enactus oraz Kultura i ekonomia wina. Chętnie pomagamy studentom w różnych konkursach, np. CFA Research Challenge i Ethics Challenge czy EY Financial Challenger. Poza tym rozwijamy ich w ramach tutoringu akademickiego. W czasie naszej długiej historii wypromowaliśmy wielu doktorów, magistrów i licencjatów, których prace zdobywają nagrody, np. GWP w Warszawie, KNF, NBP, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami czy naszej Alma Mater.

Nie ustajemy w wysiłkach, aby kontynuować wieloletnie tradycje naszej Katedry w realizowaniu pasji naukowej i dydaktycznej, która łączy kolejne pokolenia naukowców i studentów, z różnych obszarów geograficznych, w różnych „odsłonach” i formach współpracy naukowo-dydaktycznej.

Konsultacje w bieżącym semestrze

Adres do korespondencji: