Katedra Jakości i Bezpieczeństwa Żywności

Studenckie Koło Naukowe Jakości i Bezpieczeństwa Żywności SPECTRUM

  • O nas

    Studenckie Koło Naukowe Jakości i Bezpieczeństwa Żywności Spectrum działające przy Katedrze Jakości i Bezpieczeństwa Żywności na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu zrzesza prężnie działających studentów oraz doktorantów UEP, czynnie angażujących się w życie naukowe oraz społeczne. Koło ma na swoim koncie współorganizację wielu konferencji, organizację szkoleń oraz warsztatów z zakresu jakości i bezpieczeństwa żywności. Członkowie koła biorą czynny udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych. Niejednokrotnie prace członków SKNJiBŻ Spectrum zostały opublikowane w formie artykułów naukowych i wyróżnione nagrodami.

    Opiekunowie Koła Naukowego:

    Dr hab. inż. Inga Klimczak, prof. UEP
    Dr inż. Maria Sielicka-Różyńska

     

  • Działalność

    Misją SKNJiBŻ Spectrum jest pogłębianie i propagowanie wiedzy w zakresie żywności, co realizowane jest przez:

    • realizację projektów naukowo-badawczych,
    • tworzenie publikacji naukowych,
    • udział i organizację konferencji naukowych,
    • udział i organizację szkoleń, seminariów, spotkań z praktyką,
    • współpracę i wymianę doświadczeń z innymi organizacjami.

    Konferencje, w których wzięliśmy udział w ostatnich latach:

    • Studenckie Dni Jakości w Gdyni (AM),
    • Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w  Olsztynie (UWM),
    • Ogólnopolskie Sympozjum Nauk Przyrodniczo- Rolniczych w Poznaniu (UP),
    • Ogólnopolska Konferencja Nowe Horyzonty w Naukach Przyrodniczych BIOT w Poznaniu (UP),
    • Forum Studenckich Kół Naukowych w Poznaniu (UEP),
    • Dietetyka Gerontologiczna – wyzwania i szanse w Poznaniu (UM),

    oraz wiele innych na terenie całej Polski (Siedlce, Rzeszów, Wrocław, Chorzów).

    Członkowie SKNJiBŻ Spectrum aktywnie włączają się w realizację Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, promują wydział podczas Dnia Kandydata UEP oraz aktywnie uczestniczą w działaniach organizacyjnych przy Dniach Młodych Liderów Jakości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

  • Współpraca z sektorem gospodarczym

    Od 2010 roku SKN Jakości i Bezpieczeństwa Żywności współpracuje z firmami Hortimex sp. z o.o. i C.E. Roeper GmbH przy realizacji projektów, zapewniając wsparcie merytoryczne oraz produktowe.

             

  • Bieżący projekt

    „Opracowanie innowacyjnego wysokobiałkowego wyrobu cukierniczego na bazie białka roślinnego” – na realizację projektu otrzymano dofinansowanie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach konkursu IV edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

    Projekt dostarcza alternatywy dla konwencjonalnych wyrobów cukierniczych. Produkt zostanie przygotowany na bazie tylko surowców pochodzenia roślinnego, a dodatkowo zostanie wzbogacony surowcami o działaniu prozdrowotnym. Projekt zakłada podnoszenie świadomości konsumenckiej w kwestii wyborów żywieniowych.

  • Zrealizowane projekty

    W dniu 18 kwietnia 2024 członkowie SKN wzięli udział w V Międzynarodowym Sympozjum Studenckich Kół Naukowych „ŚRODOWISKO-ROŚLINA-ZWIERZĘ-PRODUKT” organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Lublinie. Wygłosili dwie prezentacje ustne i jedną prezentację w formie posteru. Poster dotyczący opracowania wysokobiałkowych gofrów przygotowany przez zespół projektowy, w skład którego wchodzili Weronika Zabłocka i Wojciech Futymski, uzyskał pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą prezentację w formie posteru w Sekcji Nauk o Żywności i Biotechnologii.

    Podczas Dni Młodych Liderów Jakości, które odbywały się w dniach 21-22 maja 2024 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu nie zabrakło przedstawicieli SKN JiBŻ Spectrum. Członkini koła – Karolina Zawadko wygłosiła prezentację pt. „Słodki czy kwaśny – percepcja smaku wybranych produktów” za którą zdobyła drugie miejsce w konkursie na najlepszą prezentację oraz uzyskała pierwszą nagrodę Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego Oddział Poznański. Zespół projektowy, w skład którego wchodzili Weronika Zabłocka i Wojciech Futymski wygłosili prezentację pt. „Wytrwane gofry w ocenie studentów” za które otrzymali wyróżnienie.

    Z niecierpliwością oczekujemy na artykuły naukowe.

  • Kontakt

    Opiekunowie Koła SKNJiBŻ Spectrum:

    dr hab. inż. Inga Klimczak, prof. UEP
    dr inż. Maria Sielicka-Różyńska

    https://www.facebook.com/SKNspectrum/?fref=ts

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.