Rezultaty projektu IREG

Dr Katarzyna Woźniak-Jasińska
Konferencje

Dr Katarzyna Woźniak-Jasińska

Nazwa konferencji: 2024 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference Central and Eastern Europe: Dynamically Changing Regions in an Ever-Changing World Organizatorzy: University of Dubrovnik, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Funduszy UE w Chorwacji, Leibniz Science Campus Eastern Europe- Global Area (EEGA) Termin: 11-13 września 2024 Tytuł wystąpienia: The Remote Work Experience: Exploring Perceptions, Advantages, Challenges, and Impacts on Well-being

Podczas konferencji przedstawiono wyniki badania, którego celem była ocena wpływu korzyści i wyzwań pracy zdalnej na dobrostan pracowników. W nowym środowisku pracy, zdominowanym przez nowe technologie, coraz większą rolę odgrywa praca zdalna, a także praca hybrydowa, która łączy w...

Podczas konferencji przedstawiono wyniki badania, którego celem była ocena wpływu korzyści i wyzwań pracy zdalnej na dobrostan pracowników. W nowym środowisku pracy, zdominowanym przez nowe technologie, coraz większą rolę odgrywa praca zdalna, a także praca hybrydowa, która łączy w sobie cechy pracy zdalnej oraz pracy w tradycyjnym biurze. Popularność pracy zdalnej wzrosła również w wyniku pandemii COVID-19, która sprawiła, że wiele osób przez określony czas było zmuszonych do pracy z domu. Uwarunkowania związane z pracą zdalną niosą ze sobą wiele korzyści, ale i nie są pozbawione wyzwań. Istotnie wpływają również na dobrostan pracowników, a więc ich samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz relacje społeczne.

Badanie ankietowe przeprowadzone wśród polskich pracowników wskazało, że zalety pracy zdalnej (takie jak: oszczędność czasu i kosztów związanych z mniejszą częstotliwością dojazdów do pracy czy bardziej efektywna komunikacja z pracownikami) istotnie wpływają na samopoczucie pracowników w miejscu pracy. Co więcej, oddziaływanie korzyści związanych z pracą zdalną jest najsilniejsze w przypadku budowania i utrzymywania relacji społecznych, zarówno w życiu zawodowym, jak i pozazawodowym. Przyczyn takich zależności można upatrywać m.in. w tym, że praca zdalna może być szansą na unikanie negatywnych relacji i konfliktów w miejscu pracy.

Co więcej, przeprowadzone badanie wskazuje, że pracownicy pełniący role kierownicze zgłaszają zazwyczaj lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz lepiej oceniają relacje z innymi. Przyczyn tego można upatrywać przede wszystkim w tym, że zwykle menedżerowie mają większą autonomię w miejscu pracy, i tym samym większą kontrolę i możliwości zarządzania swoim czasem w miejscu pracy. Wreszcie, badanie dostarcza pewnych dowodów na to, że pracownicy którzy łączą pracę zdalną z pracą w tradycyjnym biurze („na miejscu”) mają lepsze samopoczucie psychiczne oraz relacje społeczne z innymi. Wyjątek tutaj stanowi jednak samopoczucie fizyczne, w przypadku którego nie stwierdzono żadnych różnic między pracownikami pracującymi w pełni zdalnie i tymi wykonującymi pracę hybrydową. Jedną z głównych przyczyn braku różnicy w tym przypadku może być sam charakter pracy, związany z tym, że część zadań wykonywanych przez pracowników zawsze jest związana z pracą przy komputerze, i w takim przypadku mniejsze znaczenie dla zdrowia fizycznego ma to, czy ta część zadań wykonywana jest biurze czy poza nim, ponieważ pracownik i tak spędza ten czas przed monitorem komputera.

(Współautorzy: Katarzyna Mierzejewska, Michał Chomicki




zobacz wszystkie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.