Rezultaty projektu IREG

Dr Katarzyna Mierzejewska
Konferencje

Dr Katarzyna Mierzejewska

Nazwa konferencji: 2024 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference Central and Eastern Europe: Dynamically Changing Regions in an Ever-Changing World Organizatorzy: University of Dubrovnik, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Funduszy UE w Chorwacji, Leibniz Science Campus Eastern Europe- Global Area (EEGA) Termin: 11-13 września 2024 Tytuł wystąpienia: Remote Work Realities: Mindfulness Practices and Work Engagement

Pojawienie się pracy hybrydowej zmieniło jej dynamikę i charakter, stworzyło także nowe wyzwania i możliwości związane z zaangażowaniem pracowników. Pracownikom hybrydowym towarzyszy zjawisko „context switching”, które charakterystyczne jest dla osób regularnie zmieniają...

Pojawienie się pracy hybrydowej zmieniło jej dynamikę i charakter, stworzyło także nowe wyzwania i możliwości związane z zaangażowaniem pracowników. Pracownikom hybrydowym towarzyszy zjawisko „context switching”, które charakterystyczne jest dla osób regularnie zmieniają środowisko pracy (dom/biuro), co może sprzyjać większemu rozproszeniu. W tym kontekście praktykowanie mindfulness wydaje się szczególnie wskazane. Mindfulness rozumiany jako bycie obecnym i świadomym doświadczanej chwili bez oceniania, przeciwdziała rozproszeniom i stresowi, które mogą być nasilone przez konieczność zmiany środowiska pracy. Techniki takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania i przerwy na uważność mogą być szczególnie skuteczne dla pracowników hybrydowych, pomagając im w utrzymaniu koncentracji i redukcji lęku. Te praktyki sprzyjają mentalnej jasności i emocjonalnemu spokojowi. Są tym samym istotne dla utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania. Stąd celem przeprowadzonego badania było zbadanie natury związków między mindfulness a zaangażowaniem w pracę wśród pracowników hybrydowych.

Badania teoretyczne wskazują, że integracja uważności w codzienne rutyny pracowników nie tylko wspiera równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, zmniejsza napięcie, poprawia regulację emocji, zwiększa odporność na stres, ale także znacząco zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Ponadto organizacje, które promują praktyki uważności, tworzą wspierającą kulturę pracy, która ceni zdrowie psychiczne i dobrostan pracowników. W hybrydowym środowisku pracy takie podejście może zmniejszać rotację pracowników i wzmacniać spójność zespołów.

Badanie empiryczne ujawniło jednak nieoczywiste wnioski. Analiza statystyczna wykazała, że zarówno osoby o wysokim poziomie uważności, jak i osoby o niskim poziomie uważności osiągają wysokie zaangażowanie w pracy. Z kolei osoby o średnim poziomie uważności wykazują umiarkowane zaangażowanie. Przeprowadzone postępowanie badawcze skłania ku wnioskowi, że chociaż mindfulness odgrywa ważną rolę w optymalizacji doświadczeń pracy hybrydowej, związek między uważnością a zaangażowaniem jest bardziej złożony, niż można by przypuszczać.

(współautorzy: Katarzyna Woźniak-Jasińska, Michał Chomicki)




zobacz wszystkie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.