Debata RID: Świadoma konsumpcja – sposób na zrównoważone, szczęśliwe życie?

24 czerwca, 2022

Zespół projektu „Ekonomia w obliczu Nowej Gospodarki” RID zaprasza do udziału w Debacie pt. „Świadoma konsumpcja – sposób na zrównoważone, szczęśliwe życie?”, która będzie miała miejsce w dniu 24 czerwca 2022 r.; godz. 12.00 na kanale YouTube UEP

Tematy, które chcemy poruszyć w trakcie rozmowy:

• Dlaczego zrównoważona konsumpcja jest koniecznością?
  • Czy to fair przerzucać obowiązek dbania o zrównoważony rozwój na konsumentów?
  • Na czym może polegać równoważenie konsumpcji – działania rzeczywiste i pozorne?
  • Dlaczego tak trudno jest nam, konsumentom, ograniczać konsumpcję?
  • Jakie są główne bariery ograniczania konsumpcji?
  • Jakie dobre praktyki warto upowszechniać?

Panelistki:

Barbara Borusiak – profesorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, bada zjawiska w sferze zrównoważonej konsumpcji (zakupy produktów używanych, ograniczanie spożycia mięsa i użytkowania butelek plastikowych). Koordynatorka projektu Central European Network for Sustainable and Innovative Economy, kierowniczka projektu badawczego „Inteligentne technologie w budowaniu zrównoważonej konsumpcji” realizowanego w UEP w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości prezeska zarządu Fundacji „Magazyn Dobra”, wolontariuszka w sklepie charytatywnym „Magazyn Dobra”.
Kalina Olejniczak – współzałożycielka poznańskiej Po-Dzielni – Centrum Ekonomii Współdzielenia, dziennikarka i aktywistka
Marta Sapała – dziennikarka, reporterka, freelancerka. Współpracuje m.in. z Dwutygodnikiem oraz Znakiem, najczęściej pisze o codzienności, oglądając jej systemowe uwikłanie. Jej ostatnia książka „Na marne” (Czarne), reportaż o tym jak traktuje się żywność, była nominowane do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020. Pracuje nad książką o prawie do oddychania czystym i zdrowym powietrzem.
Moderatorka: dr hab. Beata Woźniak-Jęchorek, prof. UEP

Zobacz wszystkie wydarzenia