XXXII DEBATA AKADEMICKA: Rynek energii – powojenna rewolucja

5 grudnia 2022 r.

Godz. 17.00-19:30

Transmisja na kanale YouTube UEP

https://www.youtube.com/@uepoznan/streams

Paneliści:

  • dr inż. Radosław Górzeński, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki (PP)
  • prof dr hab. Tadeusz Kowalski, Katedra Konkurencyjności Międzynarodowej (UEP)
  • dr hab. Piotr Matczak, prof. UAM, Zakład Studiów nad Dynamiką Społeczną, Wydział Socjologii (UAM)
  • prof. dr hab. Marcin Ziółek,  Zakład Elektroniki Kwantowej, Wydział Fizyki (UAM)

Część mediów i polityków straszy opinię publiczną masowymi wyłączeniami prądu w czasie nadchodzącej zimy. Druga część przekonuje, że nawet jeżeli nie dojdzie do systemowych ograniczeń, to i tak będzie ciemno i zimno w naszych mieszkaniach, gdyż energia elektryczna będzie tak droga, że większość z nas będzie musiała ograniczyć jej używanie, gdyż nie będzie w stanie zapłacić horrendalnych rachunków. Oczywiście media lubią straszyć, podobnie jak politycy. Jest to dla wielu sposób, aby zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Sprawa jest bardzo poważna jeżeli dodamy inne problemy, np. inflację. Można i trzeba rozmawiać o rynku energii w ujęci globalnym, regionalny, krajowym. Ważne jest także spojrzenie przez pryzmat indywidualnego gospodarstwa domowego i indywidualnego portfela. Trzeba postawić pytanie jak doszło do obecnej sytuacji, ale ważniejszą jest odpowiedź na pytanie: jak będzie wyglądał rynek energii po zakończeniu wojny.

 

I tura –  Jest truizmem twierdzenie, że po zakończeniu wojny na Ukrainie światowy, europejski, ale także polski rynek energii będzie różnił się od tego, który znamy z niedawnej przyszłości. Zanim zmienią się nasze przyzwyczajenia, oczekujemy działań przede wszystkim poszczególnych rządów czy organizacji międzynarodowych (np. Unii Europejskiej).  Czego powinniśmy od nich oczekiwać?

II tura – Porozmawiajmy – na przekór powszechnym opiniom – o plusach obecnej sytuacji. Czy kryzys energetyczny umożliwi inne spojrzenie na motoryzację i odejście od napędu elektrycznego na rzecz, np. wodorowego? Czy potencjalny brak prądu ułatwi rządom podejmowanie decyzji o budowie kolejnych elektrowni atomowych?

III tura – Jakie wnioski z obecnej sytuacji energetycznej powinien wyciągnąć każdy Niemiec, Francuz, Włoch, Amerykanin, ale także mieszkaniec naszego kraju. Jak można się zabezpieczyć przed skutkami kolejnego kryzysu energetycznego?

Zapraszamy!