Absolwenci Awanse absolwentów Uniwersytet

Absolwentka UEP laureatką konkursu na najlepszą pracę magisterską w tematyce migracyjnej

3 czerwca, 2022

Absolwentka kierunku polityka społeczna Ksenia Pestsova wygrała konkurs Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na najlepszą pracę magisterską o tematyce migracyjnej za rok 2021.  Praca magisterska  „Żadna praca nie hańbi? Dyskryminacja zarobkowa według narodowości w Polsce” została przygotowana pod kierunkiem dr Anny Waligóry z Katedry Socjologii i Etyki Gospodarczej UEP.

Praca magisterska przedstawia analizę zjawiska dyskryminacji zarobkowej cudzoziemców według narodowości na polskim rynku pracy. Autorka zawarła w niej rekomendacje na temat przeciwdziałania dyskryminacji zarobkowej cudzoziemców.
Po przeprowadzeniu badań jakościowych autorka pracy odnotowała problemy, które złożyły się na nowy obszar wyzwań w zakresie badań związanych z problematyką migracyjną. Pierwszy problem to zbyt małe poinformowanie pracowników cudzoziemskich o możliwości szukania pomocy w różnych organizacjach społecznych. Drugi problem to walka ze skutkami dyskryminacji, a nie jej zapobieganie. Organizacje w większości oferują możliwość zgłoszenia skarg wypadków dyskryminacji, które już wystąpiły. Jednak wciąż mało działań ukierunkowanych jest na zapobieganie dyskryminacji w miejscu pracy. Trzeci problem związany jest z tym, że pracownicy cudzoziemcy nie wierzą w możliwość rzeczywistego ukarania osób, które dyskryminują innych w pracy, więc nie zgłaszają przypadków dyskryminacji do właściwych instytucji.

Laureatce serdecznie gratulujemy!

Kultywujemy tradycję Uczelni stworzonej przez przedsiębiorców i czerpiemy z doświadczenia dynamicznie rozwijającego się regionu.