Konferencja naukowa pt. „Rola oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych w zrównoważonej transformacji rynkowej”
4.12.2024 odbyła się konferencja naukowa pt. „Rola oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych w zrównoważonej transformacji rynkowej”.
„Każdy z nas może coś zmienić. Głos konsumentów – czyli nas wszystkich – jest tym, który może doprowadzić do realnej zmiany biznesu na bardziej zrównoważony społecznie. Zgłaszajmy popyt na produkty Fair Trade” – powiedziała dr Magdalena Śliwińska, główna organizatorka konferencji „Rola oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych w zrównoważonej transformacji rynkowej”.
Podczas otwarcia konferencji rektor UEP, prof. dr hab. Barbarze Jankowskiej oficjalnie wręczono dyplom „Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”, potwierdzający prawo uczelni do tego tytułu.
W panelu zatytułowanym „Rola certyfikatów zrównoważonego rozwoju we współczesnej gospodarce. Przykład Sprawiedliwego Handlu” udział wzięli:
– dr Karolina Adamska-Woźniak, dyrektorka zarządzająca Forum Odpowiedzialnego Biznesu
– dr hab. Barbara Borusiak, prof. UEP, kierownik Katedry Handlu i Marketingu, Instytut Marketingu
– Tadeusz Makulski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu
– dr hab. Magdalena Stefańska, prof. UEP, kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego, Instytut Zarządzania
– Magdalena Staniszewska, prezes zarządu i właścicielka firmy Biossom
– Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fundacji Fairtrade POLSKA.
Tadeusz Makulski wskazał główne cele Fair Trade, którymi są: pomoc rozwojowa i budowa świadomości o sytuacji globalnego południa. Etyczne pochodzenie produktu, godne wynagrodzenie, emancypacja kobiet, swoboda zrzeszenia – o to walczy Fair Trade. Wymienił dwa skuteczne instrumenty finansowe, dzięki którym producenci w ramach Fair Trade są lepiej wynagradzani. Są to: cena minimalna, zabezpieczająca przed spadkiem cen poniżej określonego kontraktem poziomu oraz premia od surowca, która trafia do spółdzielni i jest przeznaczana na cele społeczne. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu przypomniał, że obecnie około 700 mln ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. To 20 razy więcej niż ludność Polski. Skala mówi sama za siebie.
Zbigniew Szalbot zwrócił uwagę na to, że ubóstwo dotyka osób, pracujących, które pomimo ciężkiej, kilkunastogodzinnej pracy, nie są w stanie się wyżywić. „Przywróćmy możliwość godnego życia z pracy własnych rąk” – zaapelował. Zwrócił też uwagę, że w przypadku Fair Trade parametrem decyzyjnym nie może być Excell i zwykła kalkulacja cenowa. Fair Trade kosztuje, ale też dlatego, że w łańcuchu dostaw płaca pracowników globalnego południa jest mocno zaniżana.
Prof. Magdalena Stefańska zauważyła, że jeżeli producenci zarabiają poniżej progu ubóstwa, to znaczy, że jako konsumenci płacimy za mało. Zaapelowała „Nie kupujmy bezrefleksyjnie. Za produktem może stać realne ludzkie cierpienie”.
Dla Karoliny Adamskiej-Woźniak Fair Trade jest symbolem solidarności. Według panelistki Fair Trade jest niezbędny do rozwinięcia kapitału społecznego i intelektualnego w krajach globalnego południa. Dyrektorka FOB zwróciła się do zgromadzonych na auli pracowników i studentów słowami „Bądźmy agentami zmiany. Zadajmy sobie pytanie „Jakim człowiekiem jestem?”. My sami jesteśmy szczęściarzami, którzy żyją w dobrobycie. Jednak nie wszyscy tak dobrze się urodzili”.
Prof. Barbara Borusiak uważa Fair Trade za wyraz elementarnej sprawiedliwości i empatii. „Można zrobić zakupy z nastawieniem, że nie jest mi wszystko jedno, że nie zgadzam się na wyzysk. To pokazuje wymiar etyczny decyzji. Jest też komponent utylitarny, nieco egoistyczny – nie chcemy, aby globalne południe się zradykalizowało. Ja zdecydowanie nie zgadzam się na to, aby koszty były społeczne, a zyski prywatne”. Nasza naukowczyni stwierdziła, że dużo zmieniło się w dobrostanie zwierząt, poprawiamy warunki chowu, odchodzimy od testów i eksperymentów, jemy mniej mięsa. To dlatego, że traktujemy zwierzęta jako bezbronne. Tymczasem bezbronni są też ludzie.
Małgorzata Staniszewska zwróciła uwagę na to, że małym firmom oferującym produkty Fair Tade trudno jest utrzymać się na rynku bez wsparcia konsumentów. Podzieliła się też sowimi doświadczeniami z procesu certyfikacji.
W sesji II pt. „W kierunku zrównoważonego rozwoju. Wyzwania, narzędzia, perspektywy” swoje referaty przedstawili studenci UEP.
Konferencję zorganizowaną przez Katedrę Europeistyki, Studenckie Koło Naukowe zrównoważonego biznesu Trade Fair oraz Komitet Koordynujący inicjatywę „UEP Przyjazny dla Sprawiedliwego Handlu” dofinansowano ze środków Ministra Nauki przyznanych w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” na realizację projektu „Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)”.
Link do programu konferencji >>> https://ue.poznan.pl/wydarzenia/konferencja-naukowa-pt-rola-oddolnych-inicjatyw-spoleczno-gospodarczych-w-zrownowazonej-transformacji-rynkowej/
Kształcimy liderki i liderów budujących lepszą rzeczywistość społeczno-gospodarczą