Aplikacja w dniach 28 do 30 października poprzez stronę outgoing.ue.poznan.pl/.
(Dostarczenie zaświadczeń o średniej ocen do 31.10. 2019r. do godz. 13.00, pok. 221A).
Wyniki kwalifikacji 6 – 7.11.2019r.
Aplikacja w dniach 28 do 30 października poprzez stronę outgoing.ue.poznan.pl/.
(Dostarczenie zaświadczeń o średniej ocen do 31.10. 2019r. do godz. 13.00, pok. 221A).
Wyniki kwalifikacji 6 – 7.11.2019r.
ZASADY OGÓLNE REALIZACJI WYJAZDÓW NA STUDIA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
1. Kapitał mobilności: na każdym z trzech poziomów studiów student ma prawo skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie na studia i praktyki zawodowe do 12 miesięcy w ramach jednego poziomu studiów. Do całkowitej liczby miesięcy – w ramach każdego poziomu studiów – wlicza się wcześniejsze wyjazdy z programu LLP/Erasmus.
2. O wyjazd mogą ubiegać się wszyscy studenci zarejestrowani jako studenci studiów prowadzących do uzyskania dyplomu studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia niezależnie od posiadanego obywatelstwa.
3. W momencie realizowania wyjazdu uczestnik musi posiadać status studenta, tj. nie może przebywać w tym czasie na urlopie dziekańskim, ani być absolwentem.
4. W programie Erasmus+ student może ubiegać się o wyjazd studyjny do uczelni partnerskich, które podpisały umowę o współpracy z UEP w zakresie wymiany studentów.
5. Długość pobytu w uczelni zagranicznej musi być zgodna z treścią umowy zawartej z tą uczelnią oraz z umową, którą student zawiera z UEP.
6. Okres studiów zrealizowanych za granicą stanowi integralną część programu studiów w uczelni macierzystej.
7. Wyjeżdżający student zachowuje prawo do otrzymywania w
pełnej wysokości stypendiów
i kredytów przyznanych w swoim kraju,
zgodnie z zasadami regulującymi ich przyznawanie.
8. Student studiujący w uczelni partnerskiej nie ponosi opłat za naukę, lecz wyjazd za granicę nie zwalnia studentów płatnych studiów z opłaty czesnego na UEP (dotyczy np. studentów studiów niestacjonarnych i kierunków anglojęzycznych).
UDZIAŁ W KWALIFIKACJI ORAZ WARUNKI UBIEGANIA SIĘ O WYJAZD
1. Udział w dodatkowej kwalifikacji na wyjazdy studyjne w semestrze letnim w uczelniach w Niemczech mogą brać studenci, którzy w roku akademickim 2019/2020 będą studiować na:
▪ I roku studiów drugiego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych z wyłączeniem studentów obcokrajowców, którzy nie ukończyli studiów pierwszego stopnia w polskich uczelniach*,
▪ II roku studiów drugiego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych,
▪ II roku studiów pierwszego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych,
▪ III roku studiów inżynierskich pierwszego stopnia (tylko dawny Wydział Towaroznawstwa),
▪ studiach doktoranckich.
* Z uwagi na brak możliwości wyliczenia średniej ocen ze studiów pierwszego stopnia uzyskanych w uczelniach zagranicznych.
2. Minimalna średnia ocen dopuszczająca studenta do kwalifikacji to 3,0 z całości studiów na danym stopniu.
3. Znajomość języka, w którym prowadzone są zajęcia w uczelni partnerskiej – już zaliczony test organizowany w ramach kwalifikacji do programu Erasmus+ lub posiadanie oryginału certyfikatu/dokumentu określonego przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych dla danego języka (do wglądu).
4. Z udziału w dodatkowej kwalifikacji zostają wykluczeni studenci zakwalifikowani w ramach zasadniczej kwalifikacji, która miała miejsce na przełomie lutego i marca 2019r., biorący udział w wyjazdach studyjnych programu Erasmus+ 2019/2020, studenci zakwalifikowani w dodatkowej kwalifikacji, którzy potwierdzili chęć wyjazdu oraz osoby, które zostały zakwalifikowane na wyjazd i poinformowały o rezygnacji z wyjazdu (w głównej jak i dodatkowej kwalifikacji).
KWALIFIKACJA DOKTORANTÓW
Zapisy do udziału w dodatkowej kwalifikacji do programu Erasmus+ semestr letni w uczeliach w Niemczech
Udział w kwalifikacji biorą osoby, które w terminie do 30.10.19 za pomocą aplikacji on-line (https://outgoing.ue.poznan.pl/) prześlą zgłoszenie oraz dostarczą do DWZZ do dnia 31.10.19 do godz. 13.00 potwierdzenie wysokości średniej z Biura Obsługi Studenta (DWZZ nie ma wglądu do e-dziekanatu). Aplikacje przygotowane, a nie przesłane oraz bez zaświadczenia o średniej ocen czy potwierdzenia kwalifikacji językowych nie będą brane pod uwagę.
Jedna osoba może aplikować tylko raz, nawet gdy studiuje na dwóch kierunkach.
Załączniki do formularza aplikacji (jeśli dotyczy):
w ramach programu Erasmus+, np. w formie korespondencji elektronicznej.
WYBÓR UCZELNI DOKONYWANY PRZEZ STUDENTA
Lista uczelni partnerskich dla dodatkowej kwalifikacji dostępna będzie na platformie outgoing.ue.poznan.pl oraz stronie www uczelni w zakładce Erasmus+ rozpoczęciem dodatkowej kwalifikacji. Dostępne są tylko miejsca w uczelniach w Niemczech, w których zostały jeszcze wolne miejsca i długim terminem aplikacji i językiem wykładowym angielskim lub niemieckim.
Studenci wskazują, co najmniej jedną uczelnię partnerską (maksymalnie cztery), kierując się kompetencjami językowymi, zbieżnością efektów kształcenia/programów nauczania, odpowiednio do kierunku, realizowanego na UEP, kosztami utrzymania, terminami semestrów i swoimi zainteresowaniami.
W przypadku dużych rozbieżności programowych w wybranej uczelni student
powinien liczyć się
z koniecznością uzupełnienia programu w następnych semestrach lub po powrocie z
wyjazdu zagranicznego.
Dokonując wyboru uczelni studenci powinni uwzględnić zapis przy danej uczelni dot. poziomu studiów: UG (undergraduate) oznacza studia pierwszego stopnia, PG (postgraduate) oznacza studia drugiego stopnia. Powyższe zapisy wynikają z zawartych umów bilateralnych pomiędzy uczelniami partnerskimi w programie Erasmus+.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA OBCEGO
Znajomość języka obcego potwierdza się poprzez zdanie testu językowego Erasmusa organizowanego przez UEP.
Z testu językowego zwalnia:
Certyfikaty określone przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UEP:
Język angielski:
a. paper based test, od 550 punktów
b. computer based test, od 213 punktów
c. internet based test, od 80 punktów
Język niemiecki ogólny:
1. Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP)
2. Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS)
3. Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS)
4. Test Deutsch als Fremdsprache Stufe 4 (TestDaF Stufe 4)
5. Deutsches Sprachdiplom II (DSD) (poziom C1)
Język niemiecki ekonomiczny – Prüfung Wirtschaftsdeutsch (PWD)
Zasady przyznawania miejsc
1. O wyborze do uczelni zagranicznej, jednej ze wskazanych przez studenta, decyduje potwierdzenie znajomości odpowiedniego języka obcego i średnia ocen.
2. Wybór studentów do wskazanych uczelni następuje rankingowo - na podstawie średniej ze studiów na danym stopniu, włącznie z rokiem akademickim 2018/2019 ( w przypadku osób, które rozpoczęły studia drugiego stopnia, średnia ocen ze studiów na pierwszym stopniu)
3. Minimalna średnia ocen dopuszczająca studenta do kwalifikacji to 3,0 z całości studiów na danym stopniu.
4. W przypadku identycznych wysokości średnich i tych samych wskazań uczelni pierwszeństwo wyjazdu będą mieli studenci, którzy nie brali udziału w wyjazdach studyjnych w ramach programu Erasmus na danym poziomie studiów lub studenci z wyższych lat studiów.
5. Osoby, które zostały zakwalifikowane na wyjazdy studyjne w zasadniczej kwalifikacji w marcu 2019r., i które zrezygnowały z wyjazdu zostają wykluczone z kwalifikacji.
6. Studenci, którzy w momencie kwalifikacji posiadają prawo do stypendium socjalnego w roku ak. 2019/2020, po zakwalifikowaniu się na studia za granicą i udokumentowaniu prawa do stypendium najpóźniej do dnia 30 listopada 2019r. otrzymają stypendium z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER) a nie z programu Erasmus+ oraz miesięcznie dofinansowanie („dodatek socjalny”) o równowartości 200 euro miesięcznie.
7. UEP kwalifikuje studenta na wyjazd studyjny w ramach programu Erasmus+, ostateczną decyzję o przyjęciu studenta podejmuje zagraniczna uczelnia partnerska.
WYSOKOŚĆ STYPENDIUM
1. Obowiązujące zasady finansowe oraz stawki stypendium zostały określone w dokumencie: Zasady finansowania wyjazdów na studia w programie Erasmus+ studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w roku akademickim 2019/2020 z funduszy programu Erasmus+ w ramach umowy 2019-1-PL01-KA103-061842.
SKŁAD KOMISJI KWALIFIKUJĄCEJ NA WYJAZDY STUDYJNE
Komisję kwalifikującą na wyjazdy studyjne w ramach programu Erasmus tworzą: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Prorektor ds. Edukacji i Studentów, Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, pracownik Działu Współpracy z Zagranicą zajmujący się programem Erasmus+ w UEP. Studentowi przysługuje prawo do odwołania od decyzji dotyczącej procesu i wyników kwalifikacji. Organem odwoławczym jest Rektor UEP.