Godzina dla Ziemi WWF

23 marca, 2024

Godzina dla Ziemi WWF to akcja, która obchodzona jest na całym świecie pod koniec marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.

Tegoroczną edycję Godziny dla Ziemi WWF w Polsce dedykujemy rzekom. Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. Rzeki to także dla wielu z nas miejsce do rekreacji. Są też naszym dziedzictwem, które pilnie potrzebuje ochrony. Przez wieloletnie przekształcenia, zabudowę hydrotechniczną i antropogeniczne zanieczyszczenia (w tym słone wody pokopalniane) w dobrym stanie zostało zaledwie 1,1% polskich rzek. Polskie rzeki umierają i potrzebują naszego, ludzkiego wsparcia. Potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki. Zróbmy je razem!

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przywiązanie do dbałości o środowisko wyraża w swojej misji i wartościach, dlatego dołącza do akcji WWF. W dniu 23 marca 2024 roku w godzinach od 20.30 do 21.30 zostanie wygaszone oświetlenie elewacji zewnętrznych we wszystkich budynkach Uczelni.

Zobacz wszystkie wydarzenia