Dr hab. Milena Ratajczak Mrozek, prof. UEP - wystąpienie konferencyjne

Tytuł konferencji: XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Zarządzania Rozwojem Organizacji „Wyzwania w rozwoju współczesnych organizacji: digitalizacja, zielony ład, różnorodność”

Organizator: Politechnika Łódzka

Termin: 22-24.05.24

Tytuł wystąpienia i artykułu: Koncepcja zrównoważonego ekosystemu przedsiębiorczości – wyzwania teoretyczne i menedżerskie wraz z kierunkami dalszych badań

 

 

Zrównoważony ekosystem przedsiębiorczości (ZEP) to współzależna, współpracująca i współewoluująca grupa współzależnych aktorów (organizacji, instytucji, osób itp.) oraz systemów instytucjonalnych, informacyjnych i społeczno-ekonomicznych, zapewniających przedsiębiorcom wsparcie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju w wymiarach ekonomicznym, ekologicznym i społecznym.

Celem artykułu jest po pierwsze, w oparciu o analizę koncepcji zrównoważonego ekosystemu przedsiębiorczości (ZEP) i trzech wymiarów zrównoważonego rozwoju, identyfikacja głównych wyzwań teoretycznych koncepcji ZEP i wynikających z nich wyzwań dla przedsiębiorców związanych z prowadzeniem zrównoważonej działalności gospodarczej. Po drugie, na podstawie wyników tej analizy, w artykule wskazane są kierunki dalszych badań.

W artykule zastosowano ujęcie koncepcyjne bazujące na przeglądzie najnowszej literatury dotyczącej ekosystemów przedsiębiorczości i zrównoważonych ekosystemów przedsiębiorczości.

Przy dużej liczbie współzależnych podmiotów i osób nie jest możliwe, aby wszyscy byli zrównoważeni na równie wysokim poziomie. Co więcej, patrząc na szeroki kontekst ekosystemu wysoce prawdopodobne jest, że część podmiotów w ogóle nie będzie działało zgodnie z wartościami zrównoważonego rozwoju w każdym z trzech wymiarów. Z tego powodu, z perspektywy naukowców konieczny jest kompromis i ustalenie wymaganego poziomu zaangażowania w zrównoważony rozwój, aby w ujęciu teoretycznym odróżnić zrównoważony ekosystem przedsiębiorczości od ekosystemu ogółem. Główne zidentyfikowane wyzwania menedżerskie obejmują tworzenie i zarządzanie ZEP, sprawiedliwy podział powiązanych kosztów i korzyści oraz kształtowanie w ZEP kultury świadomej przedsiębiorczości zorientowanej na zrównoważony rozwój. Wyzwania te można powiązać z rolą indywidualnych zrównoważonych przedsiębiorców i ich kompetencji. Ponadto, badania wskazują na kluczową rolę przedsiębiorców w generowaniu pozaekonomicznych korzyści dla społeczeństwa oraz wdrażaniu szerszych zmian społeczno-gospodarczych i strukturalnych w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.