Informacje prasowe Uniwersytet

Poznań z nową strategią akademicką i naukową

Rozpoczęły się prace nad nową Strategią Akademicką i Naukową Miasta Poznania.  Dokument, o którego powstaniu zdecydowali Miasto Poznań i Kolegium Rektorów Miasta Poznania ma pomóc w przyciąganiu studentów, ale także inwestorów. Kompetencje absolwentów są bowiem jednym z ważniejszych kryteriów podejmowania decyzji inwestycyjnych przez biznes. Bardzo dobrze wykształceni absolwenci poznańskich uczelni stanowią kadrę przedsiębiorstw z kapitałem polskim i zagranicznym. Dobrze prosperujący rynek pracy wpływa z kolei bezpośrednio na wzmocnienie i dynamizację gospodarki Poznania. Studenci to istotna grupa pełniąca wiele ról społecznych: konsumentów, przedsiębiorców, pracowników, wolontariuszy, animatorów społecznych, opiniotwórców. Same uczelnie to ważni pracodawcy oraz centra tworzenia i aktywizacji myśli naukowej oraz społecznej – ośrodki powstawania wiedzy i innowacji.

Poznań utrzymuje od lat pozycję ważnego miasta akademickiego – ma najwięcej studentów przypadających na jednego mieszkańca.

„Cieszymy się, że dochodzi do opracowania nowej strategii i że możemy wspólnie ją dostosowywać do obecnych czasów” – powiedział na spotkaniu z mediami prof. dr hab. Maciej Żukowski, rektor UEP, przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Miasto bazowało do tej pory na Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ oraz dokumentach dotyczących poszczególnych obszarów życia w mieście, w tym Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania, która weszła w życie w 2006 r. Urząd Miasta Poznania prowadzi wiele pożytecznych inicjatyw: funduje stypendia i nagrody dla studentów, współfinansuje wykłady otwarte zagranicznych artystów, naukowców i specjalistów, wspiera promocję uczelni na targach edukacyjnych w ramach akcji „Poznań Przyciąga”.  Miasto oferuje też m.in. program stażowy dla studentów, szkolenia dla planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, doradztwo i wydarzenia dla startupów, a także możliwość skorzystania z przestrzeni pracy wspólnej „+jeden”, czy też program PTBS „Mieszkanie dla Absolwenta”. Najnowszym przedsięwzięciem środowiska akademickiego jest program PoMost, który pozwala studentom poznańskich uczelni na realizację wybranego przedmiotu na innej uczelni w Poznaniu.

Nowy dokument strategiczny ma zacząć obowiązywać wstępnie od jesieni 2024 r.

 

Jesteśmy KOMPETENTNI oraz WIARYGODNI jako partner biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych.

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.