UEP wyróżniony przez Komisję Europejską logo „HR Excellence in Research”

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ponownie znalazł się w elitarnym gronie uczelni wyróżnionych prestiżowym logo „HR Excellence in Research”. Ten ceniony znak przyznawany jest przez Komisję Europejską instytucjom, które dbają o wysoką jakość rekrutacji i rozwoju pracowników naukowych. Wyróżnienie „HR Excellence in Research” jest uznaniem dla ośrodków badawczych, które dokonały postępów w dostosowywaniu polityki kadrowej do standardów określonych w „Europejskiej Karcie Naukowca” oraz „Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych”.

Po raz pierwszy to wyróżnienie zostało UEP przyznane w 2017 roku.

Utrzymanie przez Komisję Europejską wyróżnienia „HR Excellence in Research” potwierdza wysokie standardy UEP dotyczące warunków pracy naukowej oraz badawczo-rozwojowej, zaangażowanie w działania przeciwdziałające dyskryminacji, prowadzenie transparentnych procesów rekrutacyjnych oraz promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Logo „HR Excellence in Research” jest ogromnym, międzynarodowym wyróżnieniem i poświadczeniem, że tworzenie przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej jest dla Uczelni wartością.

8 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyła się wizyta asesorów unijnych, którzy ocenili poziom realizacji strategii HR. Podczas spotkań z przedstawicielami władz uczelni, naukowcami, doktorantami oraz pracownikami administracyjnymi eksperci dokonali oceny postępów oraz zweryfikowali zgodność działań z zasadami Europejskiej Karty i Kodeksu Naukowca w obszarach etycznych, równościowych, zawodowych, warunków pracy, rozwoju, szkoleń i mobilności.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej docenili prowadzone przez Uczelnię zmiany i działania w obszarach polityki HR, a ich pozytywna ocena jest wielkim sukcesem UEP. 6 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu otrzymał oficjalne potwierdzenie uprawnień do posługiwania się tym prestiżowym wyróżnieniem. Jest to efekt siedmioletniej pracy całego zespołu ds. wdrażania Strategii HR Excellence in Research oraz zaangażowania społeczności akademickiej naszej Uczelni. Podczas oceny wdrożenia strategii asesorzy szczególnie dobrze ocenili i podkreślili znaczenie następujących kwestii:

• pomyślne wdrożenie Strategii (HRS4R), która odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu zdolności badawczych oraz karier naukowców, a także pozytywnie wpływa na inne grupy zawodowe zatrudnione w Uczelni;
  • wysoki poziom transparentności działań oraz tworzenie sprzyjającego środowiska pracy, promującego rozwój, współpracę, równość traktowania i różnorodność;
  • podejmowanie inicjatyw, demonstrujących zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną i zrównoważony rozwój;
  • realizację ambitnego i świetnie ocenianego przez pracowników programu benefitowego;
  • silne zaangażowanie w szkolenia, obejmujące zarówno kompetencje akademickie, jak i zarządcze, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju młodych naukowców, świadczące o ciągłym i powszechnym doskonaleniu;

Uniwersytet otrzymał także rekomendacje dotyczące planu działań na najbliższe lata, które będzie konsekwentnie wdrażać. Wyróżnienie „HR Excellence in Research” to dla UEP zobowiązanie do dalszego doskonalenia warunków pracy i rozwoju naukowców. Kolejna weryfikacja realizacji strategii przewidziana jest za 3 lata, tj. w roku 2027.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat HR Excellence in Research: