Studenci - aktualności Uniwersytet

Nasz student wygłosił przemowę w PE podczas Dnia Europy

13 maja, 2022

Kacper Parol studiujący na III roku na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze wystąpił w Parlamencie Europejskim przed najważniejszymi osobami w UE. Jako jedyna osoba z Polski przemawiał na obchodach Dnia Europy przed prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

W swym wystąpieniu w Strasburgu przedstawił zalecenia z finałowego raportu w zakresie Europejskiej tożsamości i Młodzieży, gdzie apelował między innymi o dalsze wzmacnianie roli młodych osób w życiu publicznym. „My młodzi chcemy być słyszalni, aby móc walczyć o naszą przyszłość. A nasza przyszłość jest w Unii Europejskiej. (…) czujemy, że nie jesteśmy dostatecznie reprezentowani” – powiedział nasz student.

Parol wykorzystał także okazję, aby apelować do europejskich przywódców o działania w sprawie wojny w Ukrainie, która „ma to samo źródło, co kryzys klimatyczny. Tym źródłem są paliwa kopalne, fundament przemocy i nierówności. Trwanie przy węglu, ropie i gazie, które finansują wojnę w Ukrainie, nigdy nie powinno mieć miejsca!”.

Wydarzenie, które odbyło się 9 maja, było symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy Konferencji w sprawie przyszłości Europy – wspólnej inicjatywy trzech unijnych instytucji, która w zamierzeniu miała być odważnym krokiem w kierunku zaangażowania obywatelek i obywateli w działanie Unii Europejskiej.

Kacper Parol jest jednym z obywateli, którzy pracowali nad rekomendacjami. Od września działał w grupie „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i praca”, w której przedstawiał perspektywę młodego pokolenia i jego pozycję ekonomiczną m.in. na rynku pracy czy rynku mieszkaniowym. Grupa proponuje między innymi: harmonizację stawek podatków w Unii Europejskiej, ustandaryzowanie płacy minimalnej, większy nacisk na inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową i transport publiczny. Ważnymi zmianami w funkcjonowaniu UE zaproponowanymi przez Konferencję są: koniec z regułą weta w Radzie Unii Europejskiej, wiek wyborczy od 16 roku życia w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także referenda obywatelskie na poziomie unijnym.

Serdecznie gratulujemy!

Kształcimy liderki i liderów budujących lepszą rzeczywistość społeczno-gospodarczą.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.