Badania naukowe - publiczne Uniwersytet

Pierwszy projekt dla UEP w programie Horyzont Europa

28 lutego, 2022

Zespół naukowców z Instytutu Gospodarki Międzynarodowej UEP wraz z partnerami zagranicznymi zdobył międzynarodowy grant badawczy pt. „Towards a World Integrated and Socio-economically Balanced European Economic Development Scenario (TWIN SEEDS)” w programie Horyzont Europa.
W skład międzynarodowego konsorcjum badawczego, którym kierują naukowcy z Politechniki w Mediolanie, poza badaczami z UEP, wchodzą naukowcy z  Austrii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Francji i Belgii. Wartość całego projektu wynosi 2,7 mln euro. Budżet dla zespołu naukowców z naszej Uczelni wynosi 174 tys. euro.
W pracach zespołu UEP kierowanego przez prof. dr hab. Barbarę Jankowską uczestniczą pracownicy:
  • Katedry Konkurencyjności Międzynarodowej – prof. dr hab. Marian Gorynia, dr hab. Katarzyna Mroczek-Dąbrowska, prof. UEP, dr Aleksandra Kania, dr Anna Matysek-Jędrych, prof. UEP;
  • Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych – dr hab. Ewa Mińska-Struzik, prof. UEP;
  • Katedry Zarządzania Międzynarodowego – prof. dr hab. Małgorzata Bartosik-Purgat;
  • Katedry Logistyki Międzynarodowej – prof. dr hab. Maciej Szymczak.
Projekt ma służyć diagnozie przemian w globalnych łańcuchach wartości, dokonujących się pod wpływem nowych trendów technologicznych, zmian w polityce oraz wyzwań geopolitycznych. Realizacja zaplanowanych zadań badawczych pozwoli na rozpoznanie geograficznej reorganizacji globalnych łańcuchów wartości w kontekście zmian geopolitycznych, ekonomicznych i technologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli przedsiębiorstw międzynarodowych, ich filii oraz dostawców współpracujących z nimi na rynkach goszczących. Ponadto, w projekcie zostaną zbadane skutki wyzwań, jakie wystąpiły w związku z pandemią COVID-19 w obszarze stosunków handlowych i globalnych łańcuchów wartości oraz produkcji międzynarodowej w strategicznych sektorach, w tym w sektorze zdrowia.
Przeprowadzone badania mają służyć również rozpoznaniu, w jaki sposób postęp technologiczny i reorganizacja globalnych łańcuchów wartości oddziałują na nierówności społeczne przez zmianę międzynarodowej specjalizacji produkcji oraz zmianę organizacji pracy. Jednocześnie zbadane zostaną interakcje między zidentyfikowanymi zmianami i koniecznymi z perspektywy celów środowiskowych działaniami dostosowawczymi w ramach globalnych łańcuchów wartości.
Badacze określą także implikacje dla dynamiki produktywności, wzrostu i konkurencyjności na poziomie regionalnym, krajowym i ponadnarodowym. Wykonane studia badawcze pozwolą na przygotowanie wieloaspektowych scenariuszy dla polityk w takich kluczowych obszarach, jak handel, inwestycje, konkurencja i polityka społeczna.
Serdecznie gratulujemy!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.