Szkoła doktorska

Seminarium naukowe poświęcone metodom kontroli ujawniania danych wynikowych (ang. Statistical Disclosure Control - SDC)

Szanowni Państwo,

25 kwietnia 2024 r. w godzinach 13.00-15.00 w audytorium A budynku D (ul. Towarowa 55, dawny budynek CEUE) zorganizowane będzie seminarium naukowe poświęcone metodom kontroli ujawniania danych wynikowych (ang. Statistical Disclosure Control – SDC) współorganizowane wspólnie przez poznański i wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Statystycznego. W trakcie spotkania dyskusja dotyczyć będzie m.in. wybranych aspektów SDC szeroko opisanych w pierwszej w języku polskim książce Młodak, A., Pietrzak, M., Klimanek, T., Józefowski, T., & Lańduch, P. (2023), Poufność a użyteczność informacji statystycznych. Dylematy ochrony udostępnianych danych, Wydawnictwo UEP, która jest poświęcona temu bardzo ważnemu zagadnieniu.

Ramowy program spotkanie przedstawia się następująco:

1. 13.00-13.05 Dr hab. Marcin Szymkowiak prof. UEP – otwarcie seminarium naukowego.
  2. 13.05-13.20. Dr hab. Tomasz Klimanek, prof. UEP –  wprowadzenie, działania związane z kontrolą ujawniania danych podejmowanych w ramach polskiej statystyki publicznej i europejskiej oraz propozycja przedmiotu z tego zakresu w ofercie do wyboru na studiach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
  3. 13.20-14.00. Dr hab. Andrzej Młodak, prof. Uniwersytetu Kaliskiego – struktura podręcznika Młodak, A., Pietrzak, M., Klimanek, T., Józefowski, T., & Lańduch, P. (2023), Poufność a użyteczność informacji statystycznych. Dylematy ochrony udostępnianych danych, Wydawnictwo UEP oraz zarys wykorzystania niektórych wspomnianych w książce metod w pracach dotyczących ochrony mikrodanych z Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
  4. 14.00-14.20. Dr hab. Tomasz Klimanek, prof. UEP – wyniki prac z zakresu kontroli ujawniania danych w NSP 2021 w układzie siatki kilometrowej opartych na ukrywaniu pierwotnym i wtórnym oraz z zastosowaniem metody celowanej wymiany rekordów dla ludności rezydującej.
  5. 14.20-15.00. Dyskusja.

W seminarium naukowym będzie możliwość również wzięcia udziału online z wykorzystaniem linka https://ue-poznan-pl.zoom.us/j/94052680782?pwd=QitZUTNsVkxsWXgvRHhicFdOUDVJZz09

Identyfikator spotkania: 940 5268 0782

Kod dostępu: PTS

Wszystkich chętnych w imieniu poznańskiego i wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego serdecznie zapraszam.

Łączę pozdrowienia,

dr hab. Marcin Szymkowiak, prof. UEP