Spotkania zostały zorganizowane w ramach trwającej od niemal roku Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Jest to wyjątkowa okazja dla obywateli UE, by podzielić się swoją wizją przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zobowiązały się wysłuchać Europejczyków i w ramach swoich kompetencji zastosować się do otrzymanych zaleceń.

W wydarzeniu uczestniczyło w sumie 127 studentów UEP, którzy wypracowali pomysły dotyczące funkcjonowania UE w przyszłości. Zaproponowano m.in.:

– zwiększenie świadomości ekologicznej wśród obywateli UE,

– zmniejszenie biurokracji w UE,

– skrócenie procesu decyzyjnego w UE,

– dofinansowanie oraz zwiększenie dostępności praktyk dla studentów,

– otwarcie miejsc do wypożyczenia sprzętu do nauki/pracy zdalnej,

– wprowadzenie obowiązkowych szczepień na poziomie UE oraz dodatkowych przywilejów dla osób zaszczepionych na COVID-19,

– wprowadzenie wsparcia psychologicznego dla obywateli UE,

– zwiększenie cyfrowych kompetencji społeczeństwa,

– wzmocnienie polityki zagranicznej UE (kierunek – Afryka).

Sprawozdania z przeprowadzonych spotkań jak i inne pomysły dotyczące funkcjonowania UE oraz informacje o Konferencji można znaleźć na stronie: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Wnioski z Konferencji i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.

Wydarzenie „Studenci o przyszłości Europy” zostało zorganizowane przez Katedrę Europeistyki we współpracy z EUROPE DIRECT Poznań oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce