Badania naukowe - publiczne

Nowy projekt RID dla UEP

20 grudnia 2023r. otrzymaliśmy decyzję o zakwalifikowaniu do finansowania projektu UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)!

Wnioskując o środki w konkursie Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID), bazowaliśmy na doświadczeniach merytorycznych i organizacyjnych zdobytych w latach 2019-2023 podczas realizacji pierwszego projektu RID pt. Ekonomia w obliczu Nowej Gospodarki. W nowym projekcie rozszerzymy zakres realizowanych zadań w ujęciu podmiotowym (o doktorantów) i przedmiotowym (o nowe zagadnienia i wątki badawcze), jak również wzmocnimy wewnętrzny ekosystem prowadzenia prac naukowych i dydaktyki w UEP (ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictwa, biblioteki, wsparcia IT oraz aktywności marketingowej).

Na lata 2024-2027 planujemy:

I. W ramach rozwijania, podnoszenia jakości i umiędzynarodowienia badań naukowych w zakresie transformacji w kierunku Gospodarki 5.0

1. Stworzenie wielkopolskiego ośrodka badań nad Gospodarką 5.0 poprzez rozwinięcie prac prowadzonych w ramach projektu RID 2019-2023 i eksplorację nowych obszarów badawczych w zakresie Gospodarki 5.0.

2. Przeprowadzenie szkoleń dla naukowców i kadry wspierającej badania nad Gospodarką 5.0 w postaci dedykowanych warsztatów oraz indywidualnych konsultacji metodycznych.

3. Wzmocnienie merytoryczno-technicznego zaplecza prowadzonych badań nad Gospodarką 5.0 oraz budowę rozpoznawalnego w skali międzynarodowej forum dyskusji naukowej w przedmiocie badań.

II. W ramach podnoszenia jakości kształcenia na wszystkich poziomach studiów ze szczególnym uwzględnieniem Szkoły Doktorskiej UEP

4. Wzmocnienie kompetencji, integrację i aktywizację uczestników Szkoły Doktorskiej UEP.

5. Wykorzystanie wyników badań nad transformacją w kierunku gospodarki 5.0 w organizacji procesu dydaktycznego.

III. W ramach zwiększenia wpływu badań prowadzonych w UEP na otoczenie społeczno-gospodarcze

6. Popularyzację wyników badań nad Gospodarką 5.0 w środowisku lokalnym i regionalnym.

7. Intensyfikację współpracy z biznesem, JST, organizacjami non-profit, partnerami społecznymi.

Wniosek w konkursie RID został przygotowany pod kierunkiem prof. Ewy Mińskiej-Struzik. W pracach aktywnie uczestniczyli pracownicy Działu Badań Naukowych, prof. Paweł Marszałek, prof. Beata Woźniak-Jęchorek, prof. Marcin Anholcer. Beneficjentami będą wszyscy pracownicy Uczelni. Uzyskane finansowanie Ministerstwa Nauki wynosi 8.192.400 zł. Projekt Regionalna Inicjatywa Doskonałości realizowany będzie w latach 2024-2027.

W recenzji bardzo wysoko ocenionego wniosku (115 pkt na 120 możliwych do uzyskania) czytamy:

„UEP to uczelnia o świetnej tradycji i znakomitej kadrze. To decyduje o potencjale adekwatnym do potrzeb realizacji projektu w pełnym wymiarze.”

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia