Podwójny sukces studentów UEP w konkursie Eurostat

Studenci kierunku informatyka i ekonometria – Mikołaj Tym i Jakub Żerebecki (2 stopień, 1 rok, specjalność Informatyka w Gospodarce i Administracji) – zostali laureatami konkursu „The Web Intelligence – Deduplication Challenge” organizowanego przez Eurostat. Zadanie konkursowe dotyczyło obszaru Data Science i przetwarzania języka naturalnego.

Celem konkursu była identyfikacja potencjalnych duplikatów ofert pracy zebranych ze stron internetowych w całej Unii Europejskiej. Zbiór danych zawierał 112 000 ogłoszeń o pracę w różnych językach, które należało sklasyfikować. Nasi studenci przygotowali rozwiązanie w języku programowania Python, które wykorzystując LLM (duży model językowy), a także inne metody przetwarzania języka naturalnego pozwoliło na zidentyfikowanie zduplikowanych ofert pracy.

W konkursie wzięło udział 69 zespołów z 17 krajów, a nasi studenci (zespół IDA) zajęli trzecie miejsca w dwóch kategoriach:

1. Accuracy – jak najdokładniejsza identyfikacja duplikatów (3000 EUR),
  2. Reproducibility – opracowanie innowacyjnej i skalowalnej metodyki w celu tworzenia europejskich statystyk (3000 EUR).

Opiekę merytoryczną zapewnił dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP

Więcej informacji https://statistics-awards.eu/announcements/winners-wi-1st-round

Kształcimy liderów przyszłości