NSZZ ''Solidarność'' UEP

  • Dołącz do nas

  • Po co nam Związek?

    W pojedynkę niewiele zdziałasz w sprawach, które są dla Ciebie ważne.

    Organizując się, masz szansę.

    Jeśli:

    • nie jesteś zadowolony z warunków zatrudnienia i pracy;
    • masz poczucie że nie jesteś reprezentowany wobec Władz Uczelni;
    • nie czujesz się traktowany podmiotowo;
    • chcesz żeby twój głos był słyszany i słuchany przez Władze UEP;

    wstąp do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „SOLIDARNOŚĆ”.

    Związek zawodowy ma realny wpływ na decyzje władz Uczelni wtedy, kiedy stanowi silną reprezentację pracowników UEP.

    Silny związek, to liczny związek!

  • Nasza aktywność na UEP

    Nasza aktywność na UEP

    • Bieżące interwencje w sprawach zgłaszanych przez pracowników
    • Porady i interpretacje prawne w sprawach warunków pracy i zatrudnienia (kontakt z prawnikami z zakresu prawa pracy)
    • Negocjacje z Władzami UEP w sprawie ustalania zasad podwyżek wynagrodzeń pracowników
    • Opiniowanie zmian w Statucie UEP, regulaminach pracy, wynagradzania, premiowania
    • Konsultacje z Władzami UEP w zakresie ustalania zasad przyznawania nagród rektorskich
    • Opiniowanie propozycji nagród rektorskich dla pracowników
    • Współdecydowanie o zasadach podziału Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
    • Współdecydowanie o szczegółowym rozdziale świadczeń z funduszu socjalnego pomiędzy pracowników i emerytów
    • Dbanie o przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez Społecznego Inspektora Pracy
    • Udzielanie pomocy finansowej członkom Związku
    • Organizacja wycieczek dla pracowników i emerytów
    • Organizacja spotkań okolicznościowych dla członków Związku

    Działamy w UEP od 1980 roku!

  • Składki członkowskie

    Na podstawie Statutu NSZZ „Solidarność” i Uchwały nr 5 XIX KZD ws. działalności finansowej Związku § 1 p.3 i § 2 p.1 Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” uchwaliła, że z dniem 1 października 2018 roku zostaje ustalona składka członkowska w wysokości 5 zł miesięcznie dla emerytów, rencistów, osób przebywających na zasiłkach i świadczeniach przedemerytalnych oraz osób przebywających na urlopach bezpłatnych – w tym wychowawczych.

    Osoby opłacające miesięczną składkę uprawnione są do pomocy Związku w sytuacjach losowych, zgodnie z zasadami określonymi w uchwale finansowej Krajowego Zjazdu Delegatów, o której mowa w § 69 Statutu.

    Członek Związku nabywa prawa do zasiłku po 6-miesięcznym nieprzerwanym okresie przynależności do NSZZ “Solidarność” i opłacaniu składek. Na tej podstawie członkowi związku przysługują:

    Zasiłki statutowe:

    • zasiłek z tytułu urodzenia dziecka,
    • zasiłek z tytułu adopcji dziecka,
    • zasiłek z tytułu śmierci członka Związku,
    • zasiłek z tytułu śmierci członka rodziny wypłacany wszystkim uprawnionym członkom Związku, w przypadku zgonu: współmałżonka, rodziców, teściów, dziecka lub innej osoby będącej na wyłącznym utrzymaniu osoby występującej o zasiłek.

    Zapomogi,

    Dofinansowanie do wycieczek organizowanych przez Związek.

    Składkę można opłacić w sekretariacie mieszczącym się w Gmachu Głównym UEP (al. Niepodległości 10), pok.132, I piętro lub na konto Związku:

    Santander Bank Polska S.A. nr 26 1090 1359 0000 0001 0496 4667

    z dopiskiem:  264 – imię i nazwisko, za okres od…do….

    Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą złożyć wniosek o zmniejszenie składki członkowskiej lub zawieszenie na okres 6 miesięcy. Okres, na który udzielono zezwolenia na obniżenie składki członkowskiej lub jej zawieszenie, może zostać wydłużony na wniosek ponownie złożony przez zainteresowanego członka Związku. Wnioski rozpatruje się indywidualnie. Kopie decyzji dotyczących obniżenia składki  przekazane są do Zarządu Regionu.

  • Zasiłki statutowe i losowe

    Wysokość zasiłków statutowych NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

    • Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka: 500 zł
    • Zasiłek z tytułu zgonu członka Związku: 300 zł
    • Zasiłek z tytułu zgonu członka rodziny: 150 zł
  • Fundusz Pomocy Dzieciom

    Pomysł utworzenia przez naszą Komisję Uczelnianą funduszu wspierającego dożywianie dzieci z rodzin najuboższych zrodził się w 2000 roku, a jego głównym inicjatorem był prof. Jerzy Tarajkowski. Chęć regularnych miesięcznych wpłat na konto Funduszu (minimum 20 zł) zadeklarowało wówczas 75 pracowników Uczelni (w tym większość profesorów). Z roku na rok liczba ofiarodawców się zwiększała i w roku 2006 wyniosła już 114 osób.

    Początkowo uzyskane pieniądze były rozdzielane pomiędzy cztery poznańskie szkoły specjalne (nr 101, 104, 105, 107) z przeznaczeniem na obiady dla uczniów, których rodzice znaleźli się w trudnych warunkach materialnych. Od roku 2004 – dzięki zwiększonej liczbie osób zasilających Fundusz – część pieniędzy była przeznaczana również na posiłki dla uczniów Gimnazjum w Brodnicy na Pomorzu oraz sporadycznie dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie (woj. podkarpackie). O rozdziale pieniędzy Funduszu pomiędzy poszczególne szkoły decydował specjalnie powołany zespół w składzie: Małgorzata Frąckowiak Hanna Krzyżostaniak, Sylwia Młodyszewska. W ciągu 5 lat istnienia Funduszu roczne wpłaty na jego konto zwiększyły się prawie dwukrotnie i zwiększyła się też do 90 liczba dzieci, którym dofinansowywaliśmy posiłki.

    Przedstawiciele Komisji Uczelnianej mieli stały kontakt z dyrekcjami wszystkich szkół objętych Funduszem. Odbywały się spotkania z dziećmi, a także uczestniczyli w uroczystościach szkolnych. W 2004 r. Komisja Uczelniana zorganizowała wystawę – połączoną z aukcją – prac wykonanych przez dzieci z poznańskich szkół. Uczniowie, doceniając okazywaną pomoc, przysyłali do nas własnoręcznie wykonane laurki i ozdoby świąteczne, które były wywieszane w gablotach naszego Związku i przekazywane darczyńcom.

    Niestety pandemia spowodowała ograniczenie w działalności Związku na tym polu. Obecnie na Fundusz comiesięczne składki wpłaca około 70 pracowników Uczelni. O rozdziale pieniędzy Funduszu decyduje Przewodnicząca Katarzyna Lis, Zastępca Przewodniczącej Ewelina Szajba oraz sekretarz Związku Renata Różańska – Piwecka. Pieniądze z Funduszu były przekazywane dla szkoły specjalnej 101, Poznańskiego Hospicjum św. Jana Kantego Stowarzyszenia Wspierania Opieki Paliatywnej w Poznaniu, dzieci z polskich rodzin na Białorusi oraz dzieci uchodźców z Ukrainy. Corocznie z okazji Świąt Bożego Narodzenia były kupowane z Funduszu czekolady dla dzieci ze szkoły polskiej w Wilnie, które były przekazywane transportem paczek świątecznych zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Część pieniędzy jest przeznaczana na refundacje zakupów poczęstunku oraz asortymentu na festyny ( np. z okazji Dnia Dziecka) dla dzieci organizowane przez Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka „Alia”.

  • Społeczny Inspektor Pracy

    Społecznym Inspektorem Pracy na kadencję 2020 – 2024 została Pani mgr Agnieszka Motała.

Historia powstania Związku

Początki „Solidarności” w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

We wrześniu 1980 roku z inicjatywą założenia Niezależnych Związków Zawodowych w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu wystąpili pracownicy ówczesnego Zakładu Ekonometrii.

Ukonstytuowała się grupa założycielska w składzie:

  1. Zbigniew Czerwiński
  2. Bogusław Guzik
  3. Mieczysław Kędelski
  4. Andrzej Koćka
  5. Aleksandra Łyko
  6. Emil Panek
  7. Maria Rupocińska
  8. Wojciech Sikora
  9. Wojciech Śledziński.

W dniu 26 września odbyło się zebranie założycielskie, w którym uczestniczyło ok. 100 osób. W zebraniu brał również udział – z głosem doradczym – członek Komisji Założycielskiej NSZZ z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zawiązano Koło Niezależnych Związków Zawodowych przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, do którego przystąpiło 60 osób. Przewodniczącym został Władysław Balicki, który pełnił tę niezwykle trudną funkcję, również w konspiracji, nieprzerwanie do wyborów w roku 1989. 17 września 1981 roku Związek przyjął nazwę NSZZ „Solidarność”.

W lipcu 1981 r. nasza uczelniana Solidarność liczyła 650 członków. Od samego początku jej członkowie czynnie włączyli się w proces przemian w Polsce. Brali udział w pracach nad reformą gospodarczą na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym,. prowadzili wykłady dla szerokiego grona odbiorców (robotników, studentów itp.) m. in. w ramach Wielkopolskiego Uniwersytetu Otwartego, który powstał przy Regionie NSZZ „Solidarność” i Wszechnicy Robotniczej przy Kościele Ojców Dominikanów. Wspierali wszystkie ważne akcje protestacyjne, m. in. o autonomię szkolnictwa wyższego, w obronie uwięzionych za przekonania, żądanie transmisji odsłonięcia pomnika Czerwca`56 w telewizji ogólnokrajowej, w sprawie prowokacji bydgoskiej itp.

Dynamiczną drogę ku dobru narodowemu przerwał stan wojenny, który zgasił nadzieję społeczeństwa, a także doprowadził do całkowitej ruiny gospodarkę. Wyższe uczelnie zostały zmilitaryzowane. W tym trudnym okresie Solidarność działała w konspiracji. Również w naszej Uczelni, mimo groźby aresztowania, Solidarność żyła. Koncentrowaliśmy się głównie na trosce o bezpieczeństwo i obronę młodzieży przed skutkami stanu wojennego (pomoc represjonowanym, więzionym i przesłuchiwanym, ograniczanym w prawach studenta). Kolportowaliśmy prasę podziemną i książki drugiego obiegu. Działała również nielegalna wypożyczalnia książek. Corocznie był organizowany konspiracyjny opłatek. Skuteczne działanie Związku w tym okresie zawdzięczamy ofiarności wielu osób, ale szczególne podziękowanie należy się Władysławowi Balickiemu, który przez cały ten czas mu przewodniczył oraz Ewie Bittnerowej, która szczególną troską otaczała młodzież. Czekaliśmy i wierzyliśmy w zwycięstwo. We wrześniu 1989 roku odbyły się wybory do Komisji Uczelnianej w legalnie już istniejącym związku NSZZ „Solidarność”. Pierwszym przewodniczącym został Jan Paradysz.

Władze Związku

Władze statutowe Komisji Uczelnianej
NSZZ „Solidarność” UEP
na kadencję 2023 - 2028

Dokumenty

Działalność kulturalno-turystyczna

Kontakt

Sekretariat Związku
Maria Czech
Gmach Główny UEP, pok.132, I piętro
tel. 61 856 92 40
e-mail: solidarnosc@ue.poznan.pl
Facebook

Godziny otwarcia sekretariatu
Wtorek 10:00 – 14:00
Czwartek 9:00 – 13:00

Adres do korespondencji:
NSZZ „Solidarność”
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
al. Niepodległości 10
61 – 875 Poznań

Numer organizacji związkowej: 264

Numer konta bankowego
Santander Bank Polska S.A
26 1090 1359 0000 0001 0496 4667

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.