Uniwersytet

Seminarium interdyscyplinarne „Wyobrażenia umysłowe jako narzędzie podejmowania decyzji”

25 kwietnia, 2024

Zapraszam na kolejne, 48-me seminarium interdyscyplinarne, które odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, o godz.18.00, na platformie Zoom.

Pan prof.dr hab.Tomasz Zaleśkiewicz z Uniwersytetu SWPS przedstawi wykład na temat:  „Wyobrażenia umysłowe jako narzędzie podejmowania decyzji”.

Po wykładzie odbędzie się dyskusja.

 

Dołącz Zoom Spotkanie

https://ue-poznan-pl.zoom.us/j/99528752696?pwd=M2lkQm13aXFYZm1YQmN5eWhtMVhrZz09

Identyfikator spotkania: 995 2875 2696
Kod dostępu: 995600

 

Tomasz Zaleśkiewicz jest profesorem psychologii. Pracuje w Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS, gdzie kieruje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Jego zainteresowania naukowe dotyczą podejmowania decyzji i psychologii ekonomicznej. Autor lub współautor książek (np. „Psychological Perspectives on Financial Decision Making”, „Psychologia ekonomiczna”, „Psychologia inwestora giełdowego”, „Racjonalność decyzji”), kilkudziesięciu artykułów naukowych, a także rozdziałów w anglojęzycznych podręcznikach z zakresu psychologii i ekonomii behawioralnej.

Behawioralna teoria decyzji oferuje szerokie spektrum modeli opisujących i wyjaśniających to, jak ludzie dokonują wyborów w warunkach ryzyka i niepewności. Te modele różnią się między sobą pod wieloma względami, ale łączy je założenie, że w podejmowaniu decyzji dominuje przetwarzanie werbalne – sekwencyjne, abstrakcyjne i oparte na języku. Wiele lat temu, Allan Paivio zaproponował teorię podwójnego kodowania, w której się przyjmuje, że informacja może być reprezentowana w umyśle człowieka nie tylko za pomocą kodu werbalnego, ale również kodu niewerbalnego (wizualnego). Ten drugi reprezentuje informacje w sposób konkretny, sensoryczny i globalny. Wydaje się, że gdy ludzie podejmują decyzje, to korzystają z obu rodzajów kodowania, ale badania nad rolą kodu niewerbalnego (wizualnego) w procesach decyzyjnych są wciąż na zaskakująco wczesnym etapie. Projekt, o którym opowiem podczas wykładu, stawia sobie za cel wypełnienie tej teoretycznej i empirycznej luki. Zaprezentuję wyniki badań, dzięki którym odkrywamy, w jaki sposób korzystanie przez ludzi z wizualnych wyobrażeń umysłowych wspomaga podejmowanie decyzji. Te wyniki wskazują na to, że generowanie i przetwarzanie wyobrażeń jest powiązane ze skłonnością do podejmowania ryzyka, ma wpływ na to, jaka jest rola emocji w procesie decyzyjnym oraz pełni rolę specyficznej strategii decyzyjnej. 

 

Historię wcześniejszych seminariów można znaleźć pod linkiem:

https://ue.poznan.pl/seminarium-interdyscyplinarne-paradygmat-ewolucji-w-naukach-spolecznych/




Zobacz wszystkie wydarzenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.