Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przyłączył się do prowadzonego od 20 lat przez Stanford University w USA projektu Folding@home, który ma na celu pomoc naukowcom w opracowaniu leków na różne choroby, w tym Alzhaimera, Parkinsona, a od 2020 r. także COVID-19. 


Projekt koncentruje się na badaniu i modelowaniu procesu składania/zwijania białek mogących powodować powstawianie chorób. Jego podstawową ideą jest przekazywanie niewielkich zadań (fragmentów symulacji) do wykonania na komputerach wolontariuszy i zestawieniu otrzymanych wyników w ogólną symulację przez system Stanford. Ponieważ w Folding@home uczestniczy już ponad milion komputerów, łączna moc obliczeniowa tego projektu jest jedną z największych na świecie. Pozwala to na prowadzenie symulacji bardziej zaawansowanych

niż byłoby to możliwe na większości superkomputerów.

 

Wspólnie przyłączając się do tego projektu możemy mieć swój wkład w pokonanie COVID-19 i innych chorób. Przyłączenie jest proste – wystarczy na komputerze służbowym lub prywatnym zainstalować aplikację Folding@home i pozwolić jej działać. Wykorzystuje ona nieużywane w danej chwili zasoby komputera, dlatego jej wpływ na wydajność jest dla użytkownika praktycznie niezauważalny. 


Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie  https://foldingathome.org/, a także na https://pl.wikipedia.org/wiki/Folding@home i https://en.wikipedia.org/wiki/Folding@home.

 

Instrukcja techniczna włączenia się do projektu.